Home Baza wiedzy 5 pomysłów, jak być bardziej eko w domu

5 pomysłów, jak być bardziej eko w domu


eco dom

opublikowane 19 mar 2021

3 minuty

Coraz częściej zwracamy uwagę na wpływ naszych codziennych  wyborów i zachowań na środowisko naturalne. Przyglądamy się uważnie m.in. temu, co kupujemy, w duchu less waste ograniczamy wytwarzanie śmieci z tworzyw sztucznych, a także staramy się oszczędzać energię elektryczną, cieplną oraz wodę. Chcesz być bardziej eko we własnym domu? Podpowiadamy, jakie proste kroki przybliżą Cię do tego celu.

Kompostowanie

Jednym z łatwych do wprowadzenia zwyczajów proekologicznych jest odpowiedzialne gospodarowanie bioodpadami. Zamiast wyrzucić do śmieci wytwarzane przez siebie resztki warzyw i owoców, np. obierki, a także przeterminowaną czy niezdatną do spożycia żywność, np. kasze, fusy z kawy, można przetworzyć w wartościowy kompost. Ogranicza się w ten sposób emisję gazów cieplarnianych, które powstają przy standardowym przechowywaniu i przetwarzaniu śmieci na wysypiskach.

Wbrew pozorom, kompostownik można ustawić nie tylko w przydomowym ogródku, ale także w… kuchni. W takim przypadku jest to niewielkich rozmiarów pojemnik z pokrywką, we wnętrzu którego odpowiednie odpadki zamieniane są w kompost z udziałem np. otrębów z bioodpadów lub dżdżownic.


Zakupy bez plastiku

Jednym z najbardziej problematycznych odpadów są opakowania z tworzyw sztucznych, nazywane powszechnie plastikowymi. Z jednej strony mają one wiele zalet – są lekkie, wodoodporne, przezroczyste, z drugiej jedną olbrzymią wadę – ich rozkład w sposób naturalny trwać może nawet kilkaset lat. W codziennym życiu warto ograniczać zakup produktów plastikowych bądź zapakowanych w tworzywo sztuczne. Z miesiąca na miesiąc powinno być to coraz łatwiejsze, ponieważ producenci żywności, ale też mebli, ubrań itp. coraz częściej stosują ekologiczne rozwiązania.

Plastikowe opakowania zastępowane są w przypadku jedzenia tymi wykonanymi ze szkła, tworzyw biodegradowalnych (np. ze skrobi kukurydzianej), papieru. Na zakupy najlepiej zabierać własną torbę z tkaniny lub wykorzystać torby z tworzywa, które już posiadamy w domu, a także siatki na owoce i warzywa, pojemniki szklane czy wytłoczki na jajka (jeśli kupujemy je na sztuki).


Wymieniaj i naprawiaj

Zakup jednej koszulki czy drobnego sprzętu elektrycznego zajmuje zazwyczaj niewiele czasu i nie jest zbyt kosztowny. Dokładnie odwrotnie jest, gdy przyjrzymy się procesowi produkcji tych towarów. Wyprodukowanie ich wiąże się ze zużyciem olbrzymich ilości wody, opłaceniem pracy kilku osób, koniecznością transportu często z odległych zakątków świata (co wiąże się z tzw. śladem węglowym), a także – w przypadku ubrań – zastosowania sporych ilości chemikaliów, które nie są obojętne dla naszego zdrowia. Tylko 1 procent nowych ubrań przetwarzany jest na kolejne ubrania. Pozostałe 99 procent trafia na wysypiska śmieci, do spalarni śmieci bądź do drugiego obiegu jako odzież typu second hand. Sprzęty elektryczne zamiast do naprawy, najczęściej oddawane są na wysypiska.

Ciekawym wyzwaniem, któremu stara się sprostać coraz więcej osób – w tym miłośników mody! – jest powstrzymanie się od kupna nowych ubrań przez rok. Mniej radykalnym krokiem jest korzystanie z wymian ubrań czy aplikacji do kupna ubrań z drugiej ręki.


Oszczędnie z energią i wodą

Większe zużycie energii cieplnej i elektrycznej w budynkach mieszkalnych przekłada się na pogorszenie kondycji środowiska naturalnego. Dlaczego? Prąd w Polsce produkowany jest w elektrowniach węglowych lub koksowych, przez co większe zużycie prądu wiąże się z emisją większych ilości zanieczyszczeń do atmosfery.

Oszczędzać energię elektryczną warto zacząć od drobnych kroków, np. wymiany żarówek na te w technologii LED, wyłączanie urządzeń z prądu na noc czy pranie ubrań w pralce dopiero wtedy, gdy wypełni się jej bęben. Kluczowe dla realnych oszczędności, a także widocznego wpływu na przyrodę, jest zadbanie o energooszczędność budynku. Możliwe jest to dzięki zastosowaniu grubej warstwy ocieplenia ścian, okien o wysokim poziomie ochrony przez stratami ciepła (np. OKNOPLAST Winergetic Premium Passive) czy ocieplonych i szczelnych bram garażowych (np. OKNOPLAST Belado).

Z targu i ogródka

Po zachłyśnięciu się łatwym dostępem do warzyw i owoców z drugiego krańca globu, takich jak avocado, mango czy marakuja, zaczęła rosnąć świadomość konsumencka. Dziś coraz częściej zamiast do marketu wybieramy się na targowiska lub bezpośrednio do rolników, aby kupić od nich płody rolne i żywność przetworzą, np. wędliny, produkty nabiałowe.

Jak wybór lokalnych produktów wpływa na środowisko naturalne? Decydując się na żywność wytwarzaną w okolicy, mamy pewność, że jej ślad węglowy jest mniejszy niż w przypadku towarów transportowanych do naszych sklepów z odległych zakątków Ziemi. Niektórych produktów nie kupimy jednak u „sąsiadów”, wtedy warto zwrócić uwagę, czy posiadają one certyfikaty ekologiczne świadczące o tym, że powstały one w sposób zrównoważony i bez negatywnego wpływu na środowisko (np. MSC, FSC czy UTZ). Krokiem naprzód ku jeszcze bardziej ekologicznym zachowaniom może być samodzielna uprawa roślin jadalnych, np. w ogródku, ale też na balkonie czy… kuchennym parapecie.

Skontaktuj się z nami

Skonsultuj swój projekt lub zadaj pytanie dotyczące produktu. Jesteśmy do Twojej dyspozycji!


Napisz do nas:

"*" indicates required fields

Drop files here or
Accepted file types: docx, pdf, png, jpg, zip, Max. file size: 32 MB, Max. files: 3.
  Zgody (checkboxy)
  Hidden
  Hidden
  Hidden
  Hidden
  Hidden
  Hidden
  Hidden

  Znajdź najbliższy salon OKNOPLAST

  Idź do pełnej mapy salonów