Home Baza wiedzy Najczęstsze błędy popełniane podczas dekoracji okien

Najczęstsze błędy popełniane podczas dekoracji okien


opublikowane 13 wrz 2016

4 minuty

Dekoracja wnętrz to niełatwy kawałek chleba – zaczynając od podstawowych elementów, takich jak podłogi, ściany i meble, równie ważne jest ozdabianie okien. Często dobrze zaplanowane i zaprojektowane pomieszczenie może stracić na wyglądzie przez źle przystrojone okna. Jeśli chcesz wystrzec się błędów i poszerzyć wiedzę o dekoracji – przeczytaj poniższy zbiór porad!

W większości pomieszczeń okna znajdują się naprzeciw wejścia, więc są pierwszym elementem wystroju wnętrza, na który pada wzrok. Zasłony, karnisze i rolety ze względu na rozmiar ramy okiennej zajmują również znaczną powierzchnię w stosunku do wielkości pokoju, będąc jego ważną częścią. Finalny wygląd domu zależy w znacznej mierze od naszych upodobań, jednak wystarczy stosować się do kilku ogólnych zasad, które sprawią, że nasz dekoracje okien będą ozdobą wnętrza.  

Błędy w dekoracji okien

Styl od sasa do lasa

Pierwszy błąd, który zdarza się nam popełnić przy urządzaniu pomieszczeń. Często rozkładamy zakup wyposażenia na kilka etapów, a kuszeni promocjami wybieramy elementy o zupełnie innych stylach, które finalnie do siebie nie pasują. A to już spory problem w estetyce, którego należy się wystrzegać. Staraj się dobierać takie elementy dekoracyjne, które będą pasować lub nawiązywać do reszty. Jeśli stawiasz na minimalizm, postaraj się utrzymać resztę w podobnym stylu lub dodać jeden, maksymalnie dwa odmienne motywy, np. z wybijającym się deseniem. Pamiętaj też o wzorach – nie należy z nimi przesadzać, podobnie jak z kolorami. Ciekawym pomysłem jest wykorzystanie tego samego materiału do stworzenia zasłon i poszewek na poduszki. Inspiracji na ciekawe łączenie wzorów i kolorów zawsze możesz poszukać na stronach poświęconych designowi i dekoracji. Miej jednak świadomość, że najpiękniejsze projekty istnieją tylko na wizualizacjach – znajdź swój własny, wyjątkowy styl!

Błędy w dekoracji okien

Złe wymiary kotary

Gdy zdecydujesz się, aby to zasłony powieszone na karniszach przystroiły Twoje okno, najpierw zacznij od dokładnego zdjęcia wszystkich wymiarów. Źle wymierzony i zamontowany karnisz może negatywnie wpłynąć nie tylko na wygląd wnętrza, ale też na możliwość otwierania okien. Niezależnie, czy montujesz go do ściany, czy sufitu, drążek powinien wystawać poza szerokość okna od 15 cm do 25 cm. Można więc przyjąć prosty wzór: długość drążka = szerokość ramy okna + od 30 do 50 cm. Same wsporniki należy montować minimum 5 cm nad oknem – tak, aby później bezproblemowo je otwierać. Kiedy już zamontujesz karnisz, pora na wieszanie zasłon i/lub firanek. Tu też przyda się miarka – długie zasłony sprawiają, że pomieszczenie wydaje się być wyższe, jednak nie możesz pozwolić, aby dotykały podłogi! Wbrew pozorom, wpływ tutaj ma nie tylko estetyka, ale też ekonomiczne i ekologiczne podejście – jeśli zasłonisz zasłonami grzejnik, zakłócisz przepływ ciepłego powietrza. Innym błędem jest nieodpowiednia szerokość materiału, który wieszamy na karniszach. Czasami lepiej przesadzić, niż gdyby miało go zabraknąć. Wymierz dobrze długość karnisza i skorzystaj z innego prostego wzoru, który pozwoli Ci dobrać odpowiednio wymiary materiału. Długość karnisza x 1,5 = materiał słabo namarszczony;  długość karnisza x 2 = materiał normalnie namarszczony; długość karnisza x 2,5 = materiał gęsto namarszczony; długość karnisza x 3 = materiał bardzo mocno namarszczony.  

Błędy w dekoracji okien

Rolety z innego świata

Zasady montażu rolet są bardzo podobne, co zasłon – muszą być zgodne ze stylistyką wnętrza i wymiarami ramy okiennej. Mimo, że montaż i dostępność rolet jest bardzo łatwa,  prosto jednak popełnić parę zasadniczych błędów. Po pierwsze, w przeciwieństwie do karniszy i zasłon, widoczne są ramy okienne i materiał, z którego są wykonane. Mamy więc jeszcze jedno tło, z którym musi się zgrywać kolor i wzornictwo rolet. Po drugie, błędem jest kupowanie takich samych rolet do wszystkich pomieszczeń. Może na pierwszą myśl to nic złego, jednak to bardzo ważne. Nasz umysł wiąże pomieszczenie i kolor z nastrojem. Tak więc sypialnia powinna emanować spokojem, przynosząc jak najwięcej odpoczynku, zaś salon – niezbyt żywiołową, ale ożywczą energią. Pamiętaj również o zachowaniu umiaru – możesz połączyć rolety z zasłonami i karniszami, jednak uważaj, żeby nie przesadzić ze wzorami.  

Błędy w dekoracji okien

Uniknij wpadki dobierając dodatki

Na sam koniec – pamiętaj o tym, że nie tylko karnisz, zasłony, firanki czy rolety zdobią okno, ale też wszystkie dodatkowe elementy, które możesz zamontować dookoła. Specjalne naklejki, zdjęcia, obrazki, grafiki dekoracyjne – pamiętaj o zachowaniu umiaru, przepych nie posłuży wnętrzu, ograniczając je i wprowadzając wizualny nieporządek. Na okiennych parapetach ustawiamy też rośliny doniczkowe – one również muszą się dobrze komponować z resztą elementów. Zasłanianie szyb ograniczy wpadające do środka światło oraz może zabrać przestrzeń, sprawiając że pomieszczenie wyda się mniejsze.   Trzymając się kilku prostych zasad, można łatwo uniknąć błędów w dekorowaniu okien. Wbrew pozorom składa się na nie kilka elementów, o które należy zadbać z najwyższą starannością. Gdy tylko przejdziesz przez wszystkie kroki, możesz mieć pewność, że Twoje okna będą ozdobą wnętrza!

Produkty, które mogą Cię zainteresować:

Pava

System PAVA to nowatorskie okno zaprojektowane z myślą o rosnących potrzebach, takich jak większa energooszczędność i nieprzemijający design. Obniżony profil skrzydła to nawet 10% więcej naturalnego światła we wnętrzu. Dzięki dodatkowej uszczelce w ramie, system PAVA zapewnia skuteczniejszą izolację cieplną i akustyczną. Przełomowa technologia suchego wklejania szyby sprawia, że otwieranie i zamykanie okna przebiega niezwykle płynnie.

HST Motion S

Spektakularnie duże przeszklenia zastosowane w systemie drzwi tarasowych HST MOTION S pozwalają na efektywne doświetlenie wnętrz. Innowacyjne rozwiązania technologiczne odpowiadają za niebywałą stabilność konstrukcji i komunikację bez barier.

Terra

System rolet zewnętrznych TERRA to uniwersalny wybór dla poszukujących stabilności, prawidłowego funkcjonowania i bezpieczeństwa. Elementy konstrukcyjne rolety TERRA wykonane są z trwałego aluminium, dzięki czemu system zachowa stabilność i prawidłowe funkcjonowanie przez wiele lat. Możliwość zintegrowania rozwiązania z systemem SMART OKNOPLAST to dodatkowe ułatwienie w codzienności i wyższy poziom ochrony Twojego domu.

Brama garażowa Belado - Oknoplast

Belado

Brama garażowa BELADO została stworzona z myślą o energooszczędności i optymalnej izolacji termicznej. Staranne wykonanie i opatentowane rozwiązania sprawiają, że brama BELADO skutecznie chroni przed wychłodzeniem i przegrzaniem garażu. System otwierania/zamykania jest niezwykle płynny, a możliwość zastosowania okuć w klasie RC2 wyjątkowo skutecznie ochroni Ciebie i Twój dom.

Skontaktuj się z nami

Skonsultuj swój projekt lub zadaj pytanie dotyczące produktu. Jesteśmy do Twojej dyspozycji!


Napisz do nas:

"*" indicates required fields

Drop files here or
Accepted file types: docx, pdf, png, jpg, zip, Max. file size: 32 MB, Max. files: 3.
  Zgody (checkboxy)
  Hidden
  Hidden
  Hidden
  Hidden
  Hidden
  Hidden
  Hidden

  Znajdź najbliższy salon OKNOPLAST

  Idź do pełnej mapy salonów