Home Baza wiedzy Dom z widokiem. Co zamiast firanek w oknach?

Dom z widokiem. Co zamiast firanek w oknach?


opublikowane 25 maj 2023

4 minuty

Nowoczesna architektura jednorodzinna jest nierozerwalnie związana z wielkoformatowymi oknami. Stanowią one naturalny wybór i projektantów, i inwestorów. Nic dziwnego! Wpuszczają do wnętrz więcej światła i optycznie je powiększają. Zacierają też granicę między światem zewnętrznym a pomieszczeniami. Jak z dużymi przeszkleniami radzą sobie architekci wnętrz? Oto najpopularniejsze pomysły na wystrój okna bez firan.

Masz wrażenie, że nowoczesne domy jednorodzinne w różnych zakątkach świata wyglądają podobnie? Rzeczywiście współczesne budownictwo stawia przede wszystkim na minimalistyczny design – niezależnie od tego, w jakim miejscu powstaje. Projektanci chętnie sięgają więc m.in. po stonowaną kolorystykę elewacji, bezokapowe lub płaskie dachy oraz wielkoformatowe okna i drzwi tarasowe.

Te ostatnie są szczególnie chętnie wykorzystywane w przypadku tzw. domów z widokiem – usytuowanych w pięknej, zielonej okolicy. Siedząc na kanapie w salonie czy przy stole w kuchni, leżąc w łóżku w sypialni albo w wannie w łazience – z każdego z tych miejsc można podziwiać dzięki dużym szybom krajobraz. Jak nowocześnie ozdobić okno tego typu? Oto kilka propozycji na okna bez firanek wykorzystanych w domach ze stolarką wielkoformatową od OKNOPLAST. Zainspiruj się!

Co zamiast firanek w oknach? Zasłony

Zastanawiasz się jak nowocześnie ozdobić okno wielkoformatowe? Nie wiesz, co zamiast firan na okno balkonowe będzie najlepszym wyborem? Podoba Ci się okno bez firanek w salonie, ale zależy Ci na chronieniu prywatności wieczorami? Rozwiązaniem, które stosowane jest najczęściej przez architektów wnętrz, są klasyczne zasłony. W ciągu dnia są one w pozycji zsuniętej, aby można było podziwiać widoki i doświetlić, a nawet dogrzać wnętrza promieniami słońca. Wieczorami, podczas upałów czy zawsze wtedy, gdy domownikom zależy na intymności, można je jednak rozsunąć. Zasłaniają one wtedy szyby, chroniąc widok wnętrz przed wzrokiem przechodniów.

Wystrój okna bez firan, ale z zasłonami można wprowadzić do wnętrz na kilka sposobów. W minimalistycznych wnętrzach z dużymi przeszkleniami najlepszym wyborem będą zasłony długie od sufitu do podłogi. Najlepiej, jeśli zamocuje się je do ukrytej listwy karniszowej, czyli tzw. niewidocznego karnisza. Przy długich, kilkumetrowych ciągach okien czy drzwi tarasowych projektanci decydują się przeważnie na jedno z dwóch rozwiązań. Albo ukrywają zasłonę za lekką ścianką i widoczna jest tylko jej część. Albo przeznaczają część ściany obok okna czy też jedno z przeszkleń na wyeksponowanie ciekawie pofalowanej tkaniny zasłony. W bardziej dekoracyjnych czy tradycyjnych wnętrzach można zasłony powiesić na normalnym karniszu, aby zwisały z oby stron wnęki okiennej.

Co powiesić zamiast firanek? Rolety

Planujesz w domu duże okna i zastanawiasz się, co zamiast firanek w kuchni będzie najlepszym rozwiązaniem? Coraz częściej w kuchni, która znajduje się w tzw. strefie dziennej domu, nie zasłania się wcale okien. Szczególnie chętnie rozwiązanie to wybierane jest w przypadku pomieszczeń zaaranżowanych minimalistycznie z oknami o prostym designie profili i dużych przeszkleniach. Jeśli nie wyobrażasz sobie, aby nie móc zasłonić okna np. podczas słonecznych dni czy wieczorami, możesz zdecydować się na rolety zamiast firanek. Jakie modele sprawdzą się najlepiej? Wiele zależy od stylu wnętrza, np. kuchni, ale też salonu czy gabinetu. W nowoczesnych aranżacjach dobrym wyborem będą rolety wewnętrzne w kolorze ściany. Można dodatkowo ukryć ich kasetę np. za minimalistyczną listwą.


We wnętrzach inspirowanych stylami boho, new nordic czy japońskim dobrym wyborem będą rolety bambusowe, plecione z trawy morskiej czy innego naturalnego materiału. Jeśli marzy Ci się bogatszy, bardziej dekoracyjny wystrój okna bez firan, możesz postawić na rolety rzymskie. Zadbaj jednak, aby kolorystyka i wzór tkaniny, z której wykonany jest wybrany przez Ciebie model, pasowały do wnętrza i nie dominowały nad całą aranżacją. Sposobem na okna bez firan, zasłon czy rolet wewnętrznych są natomiast rolety zewnętrzne. Montowane na etapie ocieplania domu są zupełnie niewidoczne w pozycji zwiniętej.


Wystrój okna bez firan w łazience – mleczna szyba

O ile problemów nie przysparza wystrój okna bez firanki w salonie, sypialni czy kuchni, o tyle kłopoty pojawiają się w przypadku łazienki. Pomieszczenie to powinno zapewniać intymność domownikom i gościom. Wewnętrzne przesłony okienne, takie jak rolety, zasłony czy firany, to nie najlepszy pomysł, ponieważ nie są one odporne na działanie wilgoci. Co zatem wybrać? Wielkoformatowe okna w łazience bez firanek można przesłonić na kilka sposobów. Jednym z chętnie wybieranych przez architektów w nowoczesnym budownictwie jest wykorzystanie tzw. mlecznych szyb. Nie są całkowicie przezroczyste, jednak zapewniają pewien stopień przezierności. W efekcie przepuszczają światło słoneczne, doświetlając pomieszczenie.


Marzy Ci się łazienka z oknami bez firan i zasłon, ale z całkowicie przezroczystą szybą? Postaw na żaluzje fasadowe. Możesz ustalić ich pozycję zgodnie z własnym pomysłem w danej chwili, np. zwinąć, całkowicie odsłaniając szybę, zwinąć częściowo lub rozwinąć na całej długości okna. Rozwiązanie to idealne pasuje do nowoczesnych domów o minimalistycznym stylu.

Skontaktuj się z nami

Skonsultuj swój projekt lub zadaj pytanie dotyczące produktu. Jesteśmy do Twojej dyspozycji!


Napisz do nas:

"*" indicates required fields

Drop files here or
Accepted file types: docx, pdf, png, jpg, zip, Max. file size: 32 MB, Max. files: 3.
  Zgody (checkboxy)
  Hidden
  Hidden
  Hidden
  Hidden
  Hidden
  Hidden
  Hidden

  Znajdź najbliższy salon OKNOPLAST

  Idź do pełnej mapy salonów