Home Baza wiedzy Porady od byłego złodzieja: czy okna antywłamaniowe dobrze chronią przed włamaniem?

Porady od byłego złodzieja: czy okna antywłamaniowe dobrze chronią przed włamaniem?


opublikowane 28 paź 2016

4 minuty

Nowoczesne okna antywłamaniowe wyposażone są w systemy, dzięki którym niemożliwe jest wyważenie ramy okna, stłuczenie szyby czy przekręcenie klamki od zewnątrz. Dodatkowo okno można zabezpieczyć solidnymi roletami. Czy profesjonalny włamywacz byłby w stanie obejść te zabezpieczenia?


Zwierzenia włamywacza

Michael Fraser to były włamywacz, który przyznaje, że okradł w swoim życiu dziesiątki domów. Obecnie Brytyjczyk jest ekspertem doradzającym innym ludziom, jak zabezpieczyć swój dom przed włamaniem. Ma za sobą występy w programie telewizyjnym, w którym udowadniał, że większość popularnie stosowanych zabezpieczeń nie jest żadną przeszkodą dla profesjonalnego włamywacza. Do mieszkań testowanych w programie dostawał się zazwyczaj w ciągu kilku minut. Fraser wydał też książkę zatytułowaną „How safe is your home?” (z angielskiego: jak bezpieczny jest twój dom?). Można w niej znaleźć oryginalne porady na temat ochrony domu z punktu widzenia złodzieja. Szczególnie interesujące są jego porady w kontekście okien.

Okna: najczęstsza droga włamania

Większość włamywaczy wykorzystuje okna, aby dostać się do wnętrza mieszkania. Robią to wybijając szybę, przesuwając lub wyważając okucia czy przekręcając klamkę z pozycji uchylnej. Szczególnie ważne w ochronie domu jest więc zamontowanie okien antywłamaniowych wysokiej klasy. Na rynku są już dostępne okna, które posiadają zabezpieczenia przed wszystkimi sztuczkami stosowanymi przez złodziei.

 • Hartowane i antywłamaniowe szyby. Szkło użyte do produkcji okien antywłamaniowych powinno być wzmocnione i pokryte specjalną folią, dzięki której szkło nie wypada z okucia w momencie rozbicia. Uniemożliwia to wejście włamywacza przez wybite okno.
 • Wzmocnione okucia. Zaczepy antywyważeniowe zapobiegają włamaniom z użyciem siły. Według norm europejskich, okucia o wyższej klasie odporności RC2 są niemożliwe do sforsowania nawet za pomocą takich narzędzi jak śrubokręt, łom czy obcęgi.
 • Klamki z blokadami. Nowoczesnych klamek nie da się rozwiercić za pomocą śrubokrętu. Niemożliwe jest także przesunięcie przez włamywacza klamki z pozycji uchylnej na otwartą, na przykład za pomocą sznurka. Najlepiej jeśli klamki posiadają dodatkowe zamki na klucz.

Szyby dają poczucie bezpieczeństwa

Większość ludzi sądzi, że gęsty żywopłot czy krzewy posadzone wokół domu zapewniają prywatność i ochronę przed nieproszonymi gośćmi. Fraser dowodzi, że nie ma nic bardziej mylnego. Według niego, roślinność ułatwia włamywaczowi ukrycie się i swobodne poruszanie się po posesji. Złodzieje, którzy planują obrabować dom zazwyczaj oglądają go najpierw z każdej strony szukając najłatwiejszej drogi wejścia. Jeśli dom znajduje się na otwartej przestrzeni, ma dużo okien i przeszkleń, to włamywacz obawia się, że zostanie zauważony. Warto pomyśleć o tym kupując okna i drzwi tarasowe. Okna z serii PIXEL charakteryzują się zwiększoną powierzchnią szyb, dzięki czemu nie tylko zapewniają o 22% więcej naturalnego światła, ale stanowią też barierę dla złodziei. Jeszcze lepszym rozwiązaniem są drzwi tarasowe o dużym przeszkleniu. Nowoczesne skrzydło może mieć szerokość nawet 3 metrów. Ważne jest też, żeby ramy stolarki okiennej były jak najwęższe, a włamywacz nie mógł się ukryć za grubymi słupkami.

Czym zasłonić okna?

Wieczorem, kiedy wewnątrz domu zapala się światło, okna powinny zostać szczelnie zasłonięte.  Ta z pozoru banalna rada, przydałaby się wielu osobom, które w przeszłości obrabował Fraser. Były złodziej tłumaczy, w jaki sposób wybierał mieszkania do włamania. Oprócz przypadków, kiedy wartościowe przedmioty były widoczne od razu przez nieosłonięte okno, Fraser kierował się także sprytem. Na przykład, duża ilość książek na półkach to dla niego sygnał, że dom należy prawdopodobnie do przedstawicieli klasy średniej i może się w nim znajdować droga biżuteria i oszczędności. Ładnie urządzone pokoje dziecięce i duża ilość zabawek to z kolei znak, że rodzina jest stabilna finansowo. Dobrym rozwiązaniem chroniącym przed takimi praktykami włamywaczy są rolety zewnętrzne.  Nowoczesne rolety dostępne na rynku są estetyczne, redukują hałas i zapobiegają nadmiernemu przegrzewaniu latem. Chronią też dom pod nieobecność mieszkańców, ponieważ opuszczony pancerz rolety jest niemożliwy do podniesienia przez włamywacza.

Nowoczesne technologie kontra włamywacz

W starciu z nowoczesnymi technologiami stosowanymi przez OKNOPLAST żaden włamywacz, nawet specjalista pokroju Michaela Frasera, nie ma najmniejszych szans. Doskonale widać to na filmie, w którym okno antywłamaniowe zostaje poddane bezwzględnym testom:

Solidne okna nie wystarczą jednak, aby całkowicie zabezpieczyć swój dom przed włamywaczami. Fraser radzi również, żeby zainstalować przed domem światła z czujnikiem ruchu. Kiedy ktoś pojawi się na posesji w nocy, od razu zostanie zauważony. Były złodziej ostrzega także, że wywieszenie tabliczki z nazwą firmy ochroniarskiej, która zabezpiecza dom nie jest najlepszym pomysłem. Dla doświadczonego włamywacza jest to tylko ułatwienie, ponieważ wie, z jakim rodzajem zabezpieczeń ma do czynienia, co ułatwia mu rozpracowanie systemu. Ostatnia porada od Frasera jest zaskakująca, ponieważ nie ma żadnego związku z nowoczesnymi technologiami i profesjonalnymi zabezpieczeniami. Brytyjczyk poleca kupno psa. Nie musi to być duży pies obronny – wystarczy, że będzie głośno szczekał. 

Skontaktuj się z nami

Skonsultuj swój projekt lub zadaj pytanie dotyczące produktu. Jesteśmy do Twojej dyspozycji!


Napisz do nas:

"*" indicates required fields

Drop files here or
Accepted file types: docx, pdf, png, jpg, zip, Max. file size: 32 MB, Max. files: 3.
  Zgody (checkboxy)
  Hidden
  Hidden
  Hidden
  Hidden
  Hidden
  Hidden
  Hidden

  Znajdź najbliższy salon OKNOPLAST

  Idź do pełnej mapy salonów