Home Baza wiedzy Szyby ornamentowe – co warto o nich wiedzieć?

Szyby ornamentowe – co warto o nich wiedzieć?


szyby ornamentowe Oknoplast

opublikowane 21 maj 2020

3 minuty

Przeszklenia okien i drzwi przeważnie kojarzymy z klasycznymi, przezroczystymi i gładkimi szybami. Nie jest to jednak jedyna opcja – alternatywą są szyby ornamentowe z dekoracyjnymi wypukłymi wzorami. Zapewniają one prywatność, jednocześnie wpuszczając do wnętrz światło słoneczne. Co warto o nich wiedzieć?


Co to są szyby ornamentowe?

Szyby ornamentowe, nazywane też szybami dekoracyjnymi, to tafle wykonane ze szkła z wypukłą, ozdobną, ale także ograniczającą widoczność strukturą. Dekoracyjny, z wyraźną strukturą wzór znajduje się po jednej stronie tafli szkła, z drugiej natomiast jest ono gładkie. Zależnie od tego, jaki rodzaj zdobienia się wybierze, można uzyskać przy stosowaniu szyb ornamentowych różny stopień przepuszczania światła słonecznego do wnętrz i przezierności, czyli transparentności. W ofercie OKNOPLAST znaleźć możesz ponad 20 wzorów szyb ornamentowych w wielu kombinacjach, włączając w to tafle trawione chemicznie oraz różne grubości, w tym 4,5 i 6 mm. Niektóre z naszych wzorów szyb ornamentowych sprawdzisz tutaj.


Jak powstają szyby ornamentowe?

Szyby dekoracyjne, a więc ornamentowe, uzyskuje się w większości przypadków metodą ciągłego walcowania płynnego szkła między dwoma cylindrami. Na powierzchni jednego z nich znajduje się wypukły wzór, który finalnie wytłaczany jest na szybie. Innym sposobem uzyskania efektu szyby ornamentowej jest jej piaskowanie z wykorzystaniem urządzeń pod ciśnieniem wyrzucających na taflę ziarenka piasku. Piaskowane szkło ornamentowe, określane często jako szkło mleczne, odznacza się nieprzezroczystą i matową, delikatnie chropowatą powierzchnią.


Jakie są typy szyb ornamentowych?

Szyby ornamentowe można podzielić ze względu na typ dekoracyjnego ornamentu na szyby o wyraźnie wypukłych wzorach (np. szyby walcowane), a także na szyby dekoracyjne o delikatnej strukturze (np. szyby piaskowane). Biorąc pod uwagę kolor szyb ornamentowych wyróżnia się natomiast szyby dekoracyjne niebarwione, a więc w kolorze klasycznego szkła, a także szyby ornamentowe kolorowe, które barwione są w masie. W tym drugim przypadku najczęściej stosuje się szyby w odcieniach brązu lub żółtego. Osobną, stosowaną coraz rzadziej kategorię stanowią szyby ornamentowe zbrojone – w których tafli „zatopione” są cienkie druciki.


Po co stosuje się szyby ornamentowe?

Szyby ornamentowe wykonane są ze szkła półprzeziernego, a więc nie w pełni przezroczystego jak standardowe szkło, ale też nie całkowicie matowego i nieprzepuszczającego światła słonecznego. Dzięki tym właściwościom ich zastosowanie w oknach czy drzwiach wejściowych pozwala na doświetlenie pomieszczeń delikatnie rozproszonym światłem naturalnym z zewnątrz. Jednocześnie zapewniają one jednak wyższy niż przy zwykłych szybach poziom intymności i ochrony przez niechcianymi spojrzeniami przechodniów czy sąsiadów. Szyby ornamentowe stosowane są także w celach dekoracyjnych oraz do ocieplenia i udomowienia wnętrza. Z bogatej palety wzorów można dobrać typ szkła dekoracyjnego, który doskonale pasować będzie do każdego stylu wnętrzarskiego.


Jakie właściwości mogą mieć szyby ornamentowe?

Szyby ornamentowe, a więc szyby dekoracyjne, które znajdują się w ofercie OKNOPLAST stosowane są w pakietach szyb zespolonych z przezroczystymi taflami szkła. Dzięki temu okna z nietuzinkowym przeszkleniem odznaczają się wysokimi właściwościami termoizolacyjnymi. Dodatkową zaletą szyb ornamentowych jest minimalizowanie efektu tzw. brudnych firanek. Jak to możliwe? Dekoracyjne wzory i mniejsza przezierność szkła niż w klasycznych taflach sprawiają, że okna przez zdecydowanie dłuższy czas wydają się czyste. W OKNOPLAST szyby ornamentowe, przez nałożenie na gładką stronę warstwy folii laminującej, mogą zyskać dodatkowe właściwości dźwiękochłonne. Oprócz tego są prawie każdy ornament może hartowany, dzięki czemu zyskują większą odporność na uszkodzenia mechaniczne.


Gdzie sprawdzą się szyby ornamentowe?

Szyby ornamentowe stosowane są zarówno w produkcji okien i drzwi, jak również w branży meblarskiej czy przy wytwarzaniu ścianek działowych, balustrad, szyb prysznicowych czy szkła elewacyjnego. W jakich pomieszczeniach szczególnie chętnie się są stosowane szyby ornamentowe? Sprawdzą się one wszędzie tam, gdzie zależy nam na doświetleniu wnętrza światłem naturalnym przy jednoczesnym zachowaniu prywatności, np. w łazience, przedpokoju. Klienci często wykorzystują je także w oknach innych pomieszczeń (np. kuchni czy sypialni) na parterze budynku, które znajdują się w bezpośrednim sąsiedztwie chodnika.

Skontaktuj się z nami

Skonsultuj swój projekt lub zadaj pytanie dotyczące produktu. Jesteśmy do Twojej dyspozycji!


Napisz do nas:

"*" indicates required fields

Drop files here or
Accepted file types: docx, pdf, png, jpg, zip, Max. file size: 32 MB, Max. files: 3.
  Zgody (checkboxy)
  Hidden
  Hidden
  Hidden
  Hidden
  Hidden
  Hidden
  Hidden

  Znajdź najbliższy salon OKNOPLAST

  Idź do pełnej mapy salonów