Home Baza wiedzy Zrób to sam! 7 pomysłów na kalendarz adwentowy

Zrób to sam! 7 pomysłów na kalendarz adwentowy


Jak samodzielnie zrobić kalendarz adwentowy

opublikowane 29 lis 2019

4 minuty

Święta Bożego Narodzenia to jedno z najbardziej wyczekiwanych wydarzeń w roku. Na myśl o nim niecierpliwią się szczególnie maluchy, które spodziewają się atrakcyjnych „znalezisk” pod choinką. Warto urozmaicić im przedświąteczny okres, tworząc pełen niespodzianek kalendarz adwentowy, na którym będą mogły odliczać dni pozostałe do Wigilii. Przedsięwzięcie nie musi być adresowane wyłącznie do dzieci – kalendarz może być gratką również dla dorosłych. Jak zabrać się do adwentowego projektu? Podsuwamy pomysły na atrakcyjne kalendarzowe kreacje!

Kalendarz adwentowy


Zacznijmy od sprawy podstawowej: czym w ogóle jest kalendarz adwentowy? Dziś wielu z nas kojarzy się on głównie z kosmetykami – bo w wersji komercyjnej zwykle oferowany jest z zestawem rozmaitych „pachnideł”. Tymczasem w swojej pierwotnej wersji miał on wymiar głównie religijny. Służył do odliczania pierwszych 24 dni grudnia przed narodzinami Chrystusa i przypominał o konieczności duchowego przygotowania się do Świąt. Dlatego tradycyjne kalendarze adwentowe zawierały głównie motywy powiązane z Bożym Narodzeniem, takie jak szopka, żłóbek, postać św. Mikołaja, fragment tekstu z Biblii czy modlitwy. Jednak część z nich uwzględniała także nasze „ziemskie potrzeby”. W schowkach, składających się na kalendarzową kompozycję, chowano więc drobne podarki, czekoladki lub niewielkich rozmiarów zabawki dla dzieci. Być może dlatego zwyczaj, zainicjowany pod koniec XIX w. przez niemieckich luteranów, dość szybko się upowszechnił i zlaicyzował, a w końcu został przejęty na potrzeby handlu. W efekcie kalendarz adwentowy stracił część swojej magii. Może zatem warto mu ją przywrócić? Zamiast kupować gotowe kreacje z „niespodziankami”, które niekoniecznie przypadną nam do gustu, lepiej przecież stworzyć własny adwentowy kalendarz. Chodzi w końcu o wspólną zabawę, puszczenie wodzy fantazji i sprawienie przyjemności najbliższym.

Zrób to sam - kalendarz adwentowy


Jak wykonać kalendarz adwentowy?

Żeby było zabawnie, nie może być zbyt łatwo. Ale to, jak będzie w praktyce, zależy wyłącznie od nas. Pomysłów na kalendarze adwentowe jest bez liku, a w wymyślaniu kolejnych ogranicza nas tylko wyobraźnia. Ponieważ jednak początki bywają trudne, podsuwamy kilka koncepcji na zachętę – jednocześnie zachęcając do ich twórczego rozwijania.

Tradycyjne kalendarze adwentowe były zwykle płaskimi lub trójwymiarowymi konstrukcjami, często z kartonu, zaprojektowanymi na planie prostokąta. Obecnie adwentowe kompozycjetworzy się na rozmaite sposoby. Istotne jest to, by kalendarz składał się z właściwej liczby dni (najczęściej, ale nie zawsze, są to daty odpowiadające pierwszym 24 dniom grudnia) i przypisanych im ozdób lub schowków z niespodziankami (sugerujemy tę drugą opcję).

Co można ukryć w kalendarzowych „skrytkach”? Najlepiej sprawdzają się rozmaite drobiazgi, np. kulinarne, jak cukierki, czekoladki, ciastka, lizaki czy żelki. W kieszonkach czy pudełkach można też ukryć naklejki, kredki, baloniki, figurki, drobne ozdoby świąteczne czy wszelkiego rodzaju małe zabawki. Nie wszystkie atrakcje muszą być przeznaczone dla dzieci. Pamiętajmy też o dorosłych domownikach. Możemy im sprezentować rozmaite drobiazgi lub niewielkie elementy garderoby, które dadzą się „upchnąć” do schowka (np. ciepłe skarpety czy rękawiczki).

Jednak nie wszystkie schowki muszą skrywać przedmioty. Warto pomyśleć także o wspólnych aktywnościach – zabawach czy zadaniach do wykonania zapisanych na karteczkach. Przykłady? Wspólne pieczenie ciasta lub ciasteczek, wyprawa po ozdoby choinkowe, ubieranie choinki, pisanie kartek świątecznych, pisanie listu do św. Mikołaja, wspólne gry planszowe, wyjście na sanki, wypad za miasto lub inne formy aktywności na świeżym powietrzu – możliwości jest mnóstwo.

Zanim jednak wypełnimy skrytki niespodziankami, musimy stworzyć dla nich właściwą oprawę, czyli zaprojektować i wykonać kalendarz. Gotowi? Zatem do dzieła!


1. Kalendarz adwentowy z płóciennych woreczków


Pomysł prosty, ale gustowny. Główny element kompozycyjny kalendarza mogą stanowić płócienne woreczki, np. bawełniane lub lniane. Liczby odpowiadające datom możemy wyciąć z papieru, kartonu lub materiału i przyszyć lub przykleić do woreczka. Zawartość „zabezpieczamy” sznurkiem, by przedwcześnie nie kusiła najbardziej ciekawskich domowników. Kompozycję rozwieszamy na sznurku, np. rozpiętym między meblami.

Kalendarz-adwentowy-z-woreczków2. Kalendarz adwentowy z kolorowych tkanin

Jeśli zależy nam na większej różnorodności kolorystycznej, możemy wykonać podobny projekt, ale jeszcze bardziej w stylu handmade. Zamiast zaopatrywać się w woreczki, wycinamy kieszonki z rozmaitych tkanin i przyszywamy je – wraz z „datami” – do większego fragmentu materiału. Pozostaje kwestia wyboru miejsca, na którym możemy go rozpiąć. Jeśli nie dysponujemy odpowiednią powierzchnią na meblach lub ścianie, dobrym rozwiązaniem będzie tablica korkowa.

Zrob-sam-swoj-kalendarz-adwentowy3. Kalendarz adwentowy z papierowych torebek

Przemyślany minimalizm również cieszy oko. Kalendarz adwentowy można skomponować w prosty sposób z zestawu papierowych torebek, najlepiej w kilku wzorach. Torebkowe schowki można zawiesić na żerdkach powiązanych ze sobą sznurkiem. Wówczas za nośnik całej konstrukcji może posłużyć pojedynczy gwóźdź.

Pomsłly DIY - kalendarz adwentowy


4. Kalendarz adwentowy z kopert

Niezbyt wymagającym rozwiązaniem będą także koperty. Można stworzyć je własnoręcznie, np. z papieru pakunkowego, lub zaopatrzyć się w gotowe, np. z ozdobnej papeterii, w sklepie papierniczym. Również w tym przypadku „montaż” kalendarza nie powinien nastręczyć trudności. Koperty za pomocą spinacza przyczepiamy do sznurka, który rozpinamy na gwoździkach.

Kalendarz adwentowy z kopert


5. Kalendarz adwentowy z plastikowych kubków

To rozwiązanie w duchu ekologicznym, bo opartym na recyklingu. Plastikowe kubki zazwyczaj przeznaczone są do jednorazowego użytku, ale można je obdarzyć drugim życiem: wykorzystując je do celów użytkowych lub ozdobnych. Kalendarz adwentowy dostarcza świetnej okazji do takich zastosowań. Kubki sprawdzą się jako schowki na drobiazgi. Można na nich namalować daty, a także – dla lepszego efektu wizualnego – rozmaite motywy świąteczne.

Ekologiczny kalendarz adwentowy


6. Kalendarz adwentowy z pierników

Adwentowe atrakcje wcale nie muszą pozostawać w ukryciu. Kalendarz nie musi też składać się ze schowków. „Daty” same w sobie mogą być gratką, jeśli na przykład będą… jadalne. Kalendarzowe dni można wykonać choćby z pierników – tradycyjnego przysmaku bożonarodzeniowego. Żeby było jeszcze smaczniej i ciekawiej, daty można oznaczyć kolorowym lukrem.

Piernikowy kalendarz adwentowy


7. Kalendarz adwentowy z szufladek katalogowych

Pomysł na kalendarz adwentowy może przyjść do głowy przypadkiem. Czasem podsunie go przedmiot, który wpadnie nam w oko, rekwizyt zakupiony na starociach czy mebel, dla którego nie mogliśmy znaleźć sensownego zastosowania. Przykład? Segregator biblioteczny na karty katalogowe. Szufladki świetnie sprawdzą się w charakterze skrytek. Nie jest to rzecz powszechnie obecna w naszych domach, dlatego warto uruchomić kreatywne myślenie. Być może w swoich strychach, piwnicach lub pawlaczach przechowujemy rozmaitości, które możemy przywrócić do życia choćby na krótki przedświąteczny okres?

Kalendarz adwentowy z szufladek

Produkty, które mogą Cię zainteresować:

Pava

System PAVA to nowatorskie okno zaprojektowane z myślą o rosnących potrzebach, takich jak większa energooszczędność i nieprzemijający design. Obniżony profil skrzydła to nawet 10% więcej naturalnego światła we wnętrzu. Dzięki dodatkowej uszczelce w ramie, system PAVA zapewnia skuteczniejszą izolację cieplną i akustyczną. Przełomowa technologia suchego wklejania szyby sprawia, że otwieranie i zamykanie okna przebiega niezwykle płynnie.

HST Motion S

Spektakularnie duże przeszklenia zastosowane w systemie drzwi tarasowych HST MOTION S pozwalają na efektywne doświetlenie wnętrz. Innowacyjne rozwiązania technologiczne odpowiadają za niebywałą stabilność konstrukcji i komunikację bez barier.

Terra

System rolet zewnętrznych TERRA to uniwersalny wybór dla poszukujących stabilności, prawidłowego funkcjonowania i bezpieczeństwa. Elementy konstrukcyjne rolety TERRA wykonane są z trwałego aluminium, dzięki czemu system zachowa stabilność i prawidłowe funkcjonowanie przez wiele lat. Możliwość zintegrowania rozwiązania z systemem SMART OKNOPLAST to dodatkowe ułatwienie w codzienności i wyższy poziom ochrony Twojego domu.

Brama garażowa Belado - Oknoplast
Belado

Brama garażowa BELADO została stworzona z myślą o energooszczędności i optymalnej izolacji termicznej. Staranne wykonanie i opatentowane rozwiązania sprawiają, że brama BELADO skutecznie chroni przed wychłodzeniem i przegrzaniem garażu. System otwierania/zamykania jest niezwykle płynny, a możliwość zastosowania okuć w klasie RC2 wyjątkowo skutecznie ochroni Ciebie i Twój dom.

Skontaktuj się z nami

Skonsultuj swój projekt lub zadaj pytanie dotyczące produktu. Jesteśmy do Twojej dyspozycji!


Napisz do nas:

"*" indicates required fields

Drop files here or
Accepted file types: docx, pdf, png, jpg, zip, Max. file size: 32 MB, Max. files: 3.
  Zgody (checkboxy)
  Hidden
  Hidden
  Hidden
  Hidden
  Hidden
  Hidden
  Hidden

  Znajdź najbliższy salon OKNOPLAST

  Idź do pełnej mapy salonów