Home Pressroom Budujemy ganek

Pressroom

Budujemy ganek


opublikowane 05 lis 2012

3 minuty

Ganki cieszą się niesłabnącą popularnością. Stanowią one estetyczne połączenie domu z ogrodem i podkreślają jego klasyczny styl. Ganek to także pierwsze miejsce, jakie widzą nasi goście, dlatego warto zadbać o to, by już od progu zachęcał do wejścia. Odpowiednio zaprojetkowany będzie jednak nie tylko wizytówką budynku, ale także skuteczną barierą dla zimna.

Ganki są tradycyjną ozdobą polskich domów i większości z nas przywodzą na myśl szlacheckie dworki. Niegdyś miały one spadzisty daszek z lukarną, wspaty na dwóch kolumnach. Obecnie mamy do wyboru różne ich rodzaje – współczesne ganki mogą być drewniane, murowane, całkowicie zabudowane lub tylko zadaszone. Jednak poza funkcją dekoracyjną ganek pomoże także ochronić nasz dom przed nadmierną ucieczką ciepła.

Zanim rozpoczniemy budowę

Ganek możemy uwzględnić już w projekcie domu. Jego późniejsza dobudowa również nie sprawi nam wielu kłopotów, pod warunkiem, że mamy odpowiednią ilość miejsca przed wejściem. W tym przypadku powinniśmy jednak pamiętać o dopełnieniu niezbędnych formalności. Jeśli zdecydujemy się na wzniesienie ganku przy budynku już istniejącym, musimy uzyskać pozwolenie na budowę. Taki dokument wyda nam urząd gminy – mówi XX z OKNOPLAST. W urzędzie będziemy musieli złożyć plan przebudowy domu. Wykona go architekt, który po zapoznaniu się z konstrukcją budynku dokona wszelkich wyliczeń i zgodnie z nimi stworzy odpowiedni projekt. Wówczas będziemy mieli gwarancję, że nasz ganek będzie bezpieczny.

Niezależnie od tego na jaki rodzaj ganku się zdecydujemy, powinniśmy oprzeć go na stabilnym podłożu. Przy jego układaniu bardzo ważna jest odpowiednia izolacja. Zapobiegnie ona podmakaniu ganku i ścian domu – mówi Grzegorz Bułat z OKNOPLAST.

Domowe ciepło

Niewiele osób lubi, gdy podczas otwierania drzwi, do wnętrza domu wdziera się zimne powietrze. Jeśli nie chcemy wychładzać budynku, warto rozważyć wzniesienie zabudowanego ganku. Jego ściany stworzą barierę przed wiatrem i mrozem, dzięki czemu zmniejszymy starty energii.

Do ganku, którego zadaniem jest ochrona naszego domu przed zimnem powinniśmy wybrać odpowiednie okna. Na rynku znajdziemy wiele propozycji przeszkleń na ganek. Przed podjęciem decyzji o zakupie warto porównać ich współczynnik przenikania ciepła U. Aby okna realnie zabezpieczyły pomieszczenie przed ucieczką energii parametr ten powinien wynosić maksymalnie Uw=1,5 W/m²K. Pamiętajmy jednak, że im będzie on niższy tym więcej ciepła pozostanie we wnętrzu – radzi Grzegorz Bułat z OKNOPLAST.

W ofercie ONOPLAST dostępne jest energooszczędne okno Winergetic Premium, którego współczynnik przenikania ciepła wynosi zaledwie Uw= 0,8 W/m²K. Producent wyposażył je w aż sześć uszczelek, w tym jedną we wrębie szybowym. Taka konstrukcja znacznie ogranicza powstawnie mostków termicznych przy szybie i zjawisko roszenia szyb.

Praktycznym rozwiązaniem na zabudowanym ganku będzie instalacja ogrzewania podłogowego. Taki system rozprowadzi przyjemne ciepło po całym pomieszczeniu, nie zabierając cennego miejsca.

Elegancja od progu

Ganek może dodać naszemu domowi uroku i podkreślić jego tradycyjny charakter.  Aby jednak tak się stało warto pamiętać o tym by jego konstrukcja była spójna z bryłą budynku. Podstawową regułą, którą powinniśmy się kierować jest umiarkowanie. Jeśli zdecydujemy się na zadaszenie ganku należy pokryć je tym samym materiałem, co dach całego domu. Natomiast, w przypadku gdy nasz ganek jest całkowicie zabudowany warto dopasować kolor okien do pozostałych elementów stolarki na elewacji. Najlepiej bowiem sprawdzają się tu harmonijne kompozycje – radzi Grzegorz Bułat z OKNOPLAST.

W przypadku kolorów okien mamy do dyspozycji szeroki wybór odcieni. Obecnie istnieje też możliwość zamówienia profili dwustronnych. Pozwala to dostosować zewnętrzną stronę okien do elewacji, wewnętrzną natomiast do wystroju pomieszczenia.

Klasyczny styl, w subtelny sposób wzmocnią szprosy, imitujące podział okien. Możemy zdecydować się na te zewnętrzne (wiedeńskie) – naklejane na szybę i wewnętrzne – montowane wewnątrz pakietu szybowego. Ich barwę możemy w pełni dopasować profili okiennych.

OKNOPLAST_1