Czy istnieje skuteczny sposób na walkę z hałasem komunikacyjnym?

Życie w dużych miastach dostarcza nam wielu atrakcji i udogodnień. Tętniące życiem metropolie to jednak także ulice przepełnione potokiem samochodów o każdej porze dnia, nieczyste powietrze oraz hałas, który staje się coraz bardziej uciążliwy dla naszego słuchu. Rozwiązaniem problemu, jest montaż okien o podwyższonej izolacyjności akustycznej. Zagwarantują nam one skuteczną ochronę przed hałasem z zewnątrz, czyniąc z domu oazę spokoju, do której chętnie wrócimy po męczącym dniu pracy.

Rw – kluczowy parametr

Wybierając okna powinniśmy zwrócić uwagę na współczynnik Rw, który informuje o tym, jak okno izoluje pomieszczenie od dźwięków pochodzących z zewnątrz budynku. Efektywność izolacji akustycznej okna jest zależna od rodzaju szyby. Jednak nie mówimy o samej szybie, a rodzaju szkła, kombinacji grubości szyb, zastosowaniu folii, odległości pomiędzy szybami, a także obecności gazu w zestawie szybowym. Istotne znaczenie ma także staranny montaż, który odgrywa zawsze ważną rolę w budownictwie.

Jak zmierzyć poziom hałasu w Twojej okolicy?

Polskie normy dopuszczają poziom hałasu w pomieszczeniach mieszkalnych w przedziale od 30 ÷ 40 [dB] w dzień i 25 ÷ 35 [dB] w nocy. Aby zobrazować powyższe dane liczbowe podane w dB, poznajmy przybliżone wartości odczuwalnych przez nas poziom hałasów:

  • Szum liści – 20 dB
  • Tykanie zegara – 30 dB
  • Głośna rozmowa – 70 dB
  • Kosiarka – 80 dB
  • Ruchliwa ulica 90 dB
  • Młot pneumatyczny – 100 dB
  • Samolot odrzutowy – 140 dB

Natężenie hałasu jakie dochodzi do pomieszczenia zależy też od odległości od źródła dźwięku oraz obecności przeszkód (np. drzew), które mogą wytłumić falę dźwiękową na drodze do budynku. Biorąc pod uwagę te wielkości, jesteśmy w stanie przewidzieć, jaki współczynnik Rw powinny mieć okna aby zapewnić ciszę w mieszkaniu.

Rozwiązanie na wyciągnięcie ręki

OKNOPLAST oferuje szyby dźwiękochłonne, które posiadają współczynnik Rw na poziomie 36, 39,40 a nawet 50 dB. Tak wysoka izolacyjność akustyczna przeszkleń zapewnia komfort mieszkańcom budynków zlokalizowanych w otoczeniu tras komunikacyjnych. Wysoki poziom tłumienia umożliwia asymetryczna budowa pakietu szybowego oraz zastosowanie szkieł laminowanych z folią akustyczną. Pakiet ten skutecznie tłumi niskie częstotliwości związane z dużym natężeniem ruchu ulicznego, jak również wysokie częstotliwości nisko przelatujących samolotów odrzutowych. Dźwięk słyszalny wewnątrz budynku będzie sprawiał wrażenie, że hałas jest zlokalizowany kilkukrotnie dalej niż w rzeczywistości. Dla naszego ucha nie będą również odczuwalne prace remontowe dróg – dźwięk młota pneumatycznego okaże się tylko odległym, nieszkodliwym odgłosem „owada”.

 

OKNA WINERGETIC