Home Dawka wiedzy Ile zyskamy decydując się na wymianę nieszczelnych okien?

Dawka wiedzy

Ile zyskamy decydując się na wymianę nieszczelnych okien?


opublikowane 29 sie 2015

2 minuty

Jesień to czas, w którym powinniśmy sprawdzić okna pod kątem ich właściwości użytkowych. Warto to zrobić nie tylko po to, by potem nie liczyć strat związanych z ich uszkodzeniem po zimie, ale także dlatego, że zaniedbane okna mogą być jedną z głównych dróg ucieczki ciepła.

Koszt, który szybko się zwraca

Wymiana okien w całym domu to spory koszt, nawet jeśli zdecydujemy się na okna o standardowych parametrach. Jeśli zdecydujemy się na okna energooszczędne przyjdzie nam za nie zapłacić jeszcze więcej – zwykle o ok. 20%.

Taka inwestycja szybko się jednak zwróci. Nowe okna uchronią dom nie tylko przed utartą ciepła, ale i to ciepło mogą pozyskiwać. Dzięki użyciu odpowiednich pakietów szybowych możemy pozyskiwać darmową energię cieplną pochodzącą z promieniowania słonecznego i wykorzystywać ją do ogrzewania pomieszczeń.

Dzięki efektywnej termomodernizacji realne jest obniżenie wydatków na energię nawet o około 50%. Sama wymiana okien na te szczelniejsze, o niskim współczynniku przenikania ciepła Uw pozwala na zredukowanie zużycia energii w domu nawet o około 25%. To jednak nie wszystkie korzyści – bo oprócz mniejszych wydatków na ogrzewanie, chronimy także środowisko przed nadmierną emisją szkodliwych gazów cieplarnianych. Decydując się na termomodernizację domu, możemy skorzystać ze wsparcia finansowego – w postaci premii termomodernizacyjnej. Jest ona udzielana w ramach środków z Funduszu Termomodernizacji i Remontów i pokrywa do kilkunastu procent kosztów poniesionych na remont domu. To sporo w skali całego przedsięwzięcia.

Ile możemy stracić nie decydując się na wymianę nieszczelnych okien?

Polskie prawo określa maksymalną wartość współczynnika przenikania ciepła Uw dla okien na poziomie 1,8 W/m²K. Przy stolarce o takich parametrach, znaczna część ciepła jednak przedostaje się na zewnątrz. Tylko w ciągu miesiąca przez takie okno może przenikać około 54 kWh energii, a w naszym kraju sezon grzewczy trwa średnio 7 miesięcy. Jak łatwo obliczyć – w ciągu roku stracić możemy aż 378 kWh. Ta ilość energii wystarczyłaby na używanie czajnika elektrycznego przez 4 lata! Nasze domy najczęściej ogrzewamy gazem lub węglem – koszt wytworzenia 1 kWh energii z tych surowców to ok. 0,20 zł. Zatem w czasie sezonu grzewczego tracimy kilkadziesiąt złotych i są to wyliczenia tylko dla jednego okna.

Na co zwrócić uwagę wybierając taką stolarkę do naszych domów?

Montując stolarkę energooszczędną znacznie ograniczamy ucieczkę ciepła, a tym samym pieniędzy. Chociaż dostępne na naszym rynku modele różni jakość, cena i wygląd, to każdy składa się z profilu – zwanego także kształtownikiem PVC, pakietu szybowego oraz okuć. Na te elementy powinniśmy zwrócić największą uwagę. Bardzo ważną kwestią jest także odpowiedni montaż, który jest gwarancją na to, że okna długo zachowają swoje właściwości użytkowe.