Marzysz o ogrodzie zimą? Nic prostszego!

Z kubkiem porannej kawy siadasz wygodnie w fotelu. Bierzesz głęboki oddech i napawasz się ciszą. Otaczająca cię zieleń roślin uspokaja. „Aż trudno uwierzyć, że to środek zimy” – myślisz, siedząc w zimowym ogrodzie.

Czym jest ogród zimowy?

Ogród zimowy, nazywany czasem również „wiecznie zielonym pokojem”, to przeszklone pomieszczenie dobudowane do budynku mieszkalnego. Miejsce, w którym niezależnie od pogody można cieszyć się zielenią przez cały rok. Pokój pod „gołym niebem”, pokój relaksu i wyciszenia, jednym słowem oaza spokoju w domu.

Pierwsze ogrody zimowe

Historia ogrodów zimowych sięga XVI wieku, kiedy w Europie Północnej budowano specjalne pomieszczenia do przechowywania roślin cytrusowych. Wznoszona podczas zimy konstrukcja zabezpieczała rośliny przed mrozem. Wraz z rosnącą popularnością, ogrody zimowe stały się obiektem pożądania wśród arystokracji. W XVIII wieku pojawiły się pierwsze ogrody zimowe pod Paryżem. W 1780 roku, na rozkaz króla Ludwika Orleańskiego, zbudowano w Moceau jeden z najbardziej znanych ogrodów zimowych. Wraz z rozwojem technologii zwiększyły się możliwości użytkowe ogrodów zimowych. W ten sposób powstał Pałac Kryształowy jako główny budynek Wystawy Światowej w londyńskim Hydeparku. Pałac po przeniesieniu do dzisiejszego Upper Norwood był wielką atrakcją turystyczną Londynu. Żelazna konstrukcja, w której umocowane były szyby z przezroczystego szkła, została zniszczona podczas pożaru w 1936 roku.

Dzisiaj ogród zimowy to zarówno atrakcyjny sposób na zwiększenie powierzchni użytkowej budynku, jak również ozdoba domu oraz miejsce odpoczynku wśród natury o dowolnej porze roku w związku z obecnością roślin, które wpływają korzystnie na nasze samopoczucie. Dzięki rozwojowi technologii oraz produkcji lekkich i łatwych w konserwacji konstrukcji jego wybudowanie jest o wiele łatwiejsze i szybsze niż dawniej, a cena stała się przystępna dla każdego.

Co warto wiedzieć, gdy zdecydujemy się na ogród zimowy?

Przy projektowaniu ogrodu zimowego najlepszym rozwiązaniem jest zaplanowanie jego założenia jeszcze na etapie budowy domu. Jeżeli już mamy dom i zastanawiamy się nad ogrodem zimowym, to również jest to możliwe. W tym przypadku pamiętajmy o konsultacji z architektem oraz podwykonawcą. Dzięki ich wskazówkom stworzymy funkcjonalne wnętrze, nie powodując przy tym zmniejszenia się termoizolacyjności budynku.

Kiedy mamy już gotowy projekt i chcemy przystąpić do budowy, musimy zadbać o formalności. Jeżeli nasz ogród zimowy jest mniejszy niż 25 m2, nie potrzebujemy wówczas pozwolenia budowlanego, musimy jednak zgłosić zamiar jego budowy w starostwie powiatowym.

Dobór odpowiednich materiałów

Jedną z najważniejszych kwestii jest wybór materiału, z którego wykonana będzie konstrukcja naszego „zielonego pokoju”. Ogród zimowy składający się z konstrukcji aluminiowej charakteryzuje się wysoką jakością, trwałością i estetyką. Decydując się na aluminium, pozbywamy się problemu z częstą konserwacją, jak ma to miejsce w przypadku drewna, dzięki czemu będziemy mieli więcej czasu, by móc odpoczywać w zaciszu naszego ogrodu. Dodatkowo aluminium jest metalem lekkim, odpornym na działanie wilgoci, co czyni je najpopularniejszym materiałem używanym w konstrukcjach ogrodów zimowych. – Stolarka aluminiowa jest nie tylko trwała i łatwa w utrzymaniu. Gwarantuje również optymalną izolacyjność termiczną oraz wiatro- i wodoszczelność, dzięki czemu zapewnia niższe koszty zużycia energii i większy komfort. A to również kierunek zgodny ze zmianami w prawie budownictwa, które coraz mocniej kładzie nacisk na materiały energooszczędne. Oszczędność energii to zarówno ulga dla portfela, jak i korzyść dla środowiska naturalnego – przekonuje Marlena Madej z ALUHAUS, marki należącej do Grupy Oknoplast.

Przy wyborze materiału konstrukcji kieruj się funkcjonalnością oraz estetyką. Pamiętaj – ogród zimowy ma być miejscem spokoju, spotkań rodzinnych i cieszenia się życiem. Wybierając właściwą konstrukcje zadbasz, by tak było!

Więcej informacji znajdziesz na stronie http://www.aluhaus.com.pl/ogrody-zimowe

Ogrod-zimowy_Aluhaus-Oknoplast

Czy ten artykuł okazał się pomocny? Tak Nie
Czy ten artykuł okazał się pomocny? Tak Nie

Oceń artykuł:

Przeczytaj też

Powiązane produkty