Home Dawka wiedzy Wybieramy okna do pokoju dziecięcego

Dawka wiedzy

Wybieramy okna do pokoju dziecięcego


opublikowane 24 sie 2015

3 minuty

Troszcząc się o zdrowy i przyjazny rozwój naszych dzieci, pamiętajmy, że w tym przypadku bardzo ważną rolę odgrywa otoczenie, w którym one się wychowują. Idealnie, gdyby nasze pociechy miały własny pokój – swój przyjazny, komfortowy kącik. Jednym z kluczowych elementów jego wyposażenia, obok odpowiednich mebli czy oświetlenia, są bezpieczne w użytkowaniu okna. Podpowiadamy, jakie rozwiązania, dostępne na rynku, warto przemyśleć, projektując pokój dla dziecka w określonym wieku.

Okna w pokoju nowego członka rodziny

Dla rodziców nowonarodzonego dziecka niezwykle ważne jest jego zdrowie, samopoczucie i zapewnienie odpowiednich warunków harmonijnego rozwoju. Właściwie dobrane okna pomogą stworzyć optymalny klimat w pomieszczeniu, w którym śpi nasza pociecha.

Szczególnie ważne aspekty okien na które powinni zwrócić rodzice to:

Energooszczędność

Wybór okien energooszczędnych o jak najniższym współczynniku przenikalności cieplnej Uw zagwarantuje ochronę przed utratą cennego ciepła i optymalną temperaturę w pokoju.

Nawilżenie i dopływ powietrza

Gdy na zewnątrz panują niesprzyjające warunki pogodowe, otwarcie okien w pokoju niemowlaka może być ryzykowne dla zdrowia dziecka. Dlatego warto mieć okno wyposażone w nawiewniki higrosterowane. Dzięki automatycznej regulacji poziomu wilgotności panującej w pomieszczeniu, pozwalają one na dopływ świeżego powietrza bez potrzeby otwierania okien

Ochrona przed hałasem

Jeśli nasz dom stoi w sąsiedztwie ruchliwej, głośnej ulicy czy torów kolejowych, dobrze mieć okna o wysokiej izolacyjności akustycznej określanej współczynnikiem Rw. Im większa jest jego wartość, tym skuteczniej okna wytłumią hałasy dobiegające z zewnątrz, zapewniając dziecku zdrowy i spokojny sen.

Okna w pokoju małego zdobywcy przygód

Zaleca się, aby dziecko od drugiego roku życia miało własną przestrzeń życiową w domu. Sprzyja to jego większej samodzielności, poprawia koncentrację, pobudza kreatywność i chęć do nauki. Jednak miejsce bez nadzoru rodziców jest też świetną okazją do próbowania nowych, zakazanych zabaw, nie zawsze bezpiecznych dla naszych milusińskich. Coraz aktywniejszy i ciekawski maluch interesuje się wszystkim, co nieznane, zwłaszcza kolorowym światem za oknem.

Okna z właściwie dobranymi elementami pomogą nie tylko uchronić dziecko przed wieloma niebezpieczeństwami, ale także zapewnią większy komfort rodzicom małego zdobywcy przygód.

Klamka z kluczykiem

Wybór okien z PVC z klamką zamykaną na kluczyk udaremni dziecku samodzielne otwarcie okna i narażenie się na niebezpieczeństwo wypadnięcia.

Trwałe szyby

Odpowiednio wzmocniona szyba bez trudu poradzi sobie z aktywnością malucha. Szyba ochronna, która posiada warstwową budowę, zastosowana od strony pomieszczenia nie rozsypie się nawet jeśli dziecko rzuci w nią twardym czy ciężkim przedmiotem, dzięki temu będzie bezpieczne.

Łatwość pielęgnacji

Rodzice małych dzieci doskonale wiedzą, jak kreatywne potrafią być ich pociechy, a szyby i ramy okienne są dla nich idealnym miejscem, by dać upust swoim artystycznym zdolnościom. Okna PVC wyróżnia łatwość pielęgnacji, nawet w sytuacji, kiedy dziecko wykorzysta powierzchnię okna do malowania farbami, kredkami czy flamastrami, rodzic jest w stanie błyskawicznie zmyć dzieło swojego małego artysty, pozostawiając ramę okienną nieuszkodzoną.

Własna przestrzeń dla nastolatka

Kiedy nasze pociechy są małe i nieporadne, wymagają ochrony i zapewnienia bezpiecznej przestrzeni do życia. Z kolei dorastające dzieci potrzebują przede wszystkim prywatności w urządzonym wedle ich gustu pomieszczeniu. Okna o niepowtarzalnym wyglądzie stanowić będą prawdziwą ozdobę pokoju nastolatka oraz podkreślą indywidualny charakter wnętrza.

Kolorowe profile okienne powinny spodobać się nastolatkom, którzy poszukują własnego, unikalnego stylu. OKNOPLAST oferuje możliwość dobrania odcieni profili okien spośród pięciu podstawowych barw drewnopodobnych oraz szerokiej gamy kolorów niestandardowych, począwszy od klasycznych brązów, poprzez odważną żółć, czerwień i zieleń, a na stonowanym granacie skończywszy.

Pozwala to nie tylko na ciekawe kompozycje okien z elewacją budynku, ale także z wnętrzem pomieszczeń, zwłaszcza z pokojem wymagającego nastolatka. Odważne, dowolnie wybrane przez klientów kolory można zastosować na przykład tylko od wewnętrznej strony okna, dopasowując je do odcieni mebli i dodatków wybranych przez nasze dorastające dziecko.

Podsumowanie

Zaprojektowanie i urządzenie pokoju dla dziecka to niełatwe, jednak przyjemne zadanie. Dlatego warto wiedzieć, jakie możliwości oferują nam producenci okien. Wśród mnogości rozwiązań dostępnych na rynku należy przede wszystkim postawić na wysoką jakość. Wybierając okna do pokoju dziecięcego pamiętajmy, że nasze pociechy rosną i zmieniają się ich potrzeby, ale funkcjonalne, dobrze dobrane okno nie musi się starzeć i może nam służyć przez wiele lat użytkowania.