Home Pressroom Dobieramy dodatki do drzwi wejściowych

Pressroom

Dobieramy dodatki do drzwi wejściowych


opublikowane 07 lip 2011

3 minuty

Drzwi to bardzo ważny element każdego domu. Odpowiednio dobrane – podkreślają styl budynku i zapraszają do wnętrza. W ich przypadku duże znaczenie mają także właściwie skomponowane dodatki – progi, zawiasy, kołatki czy klamki. Całość powinna bowiem razem tworzyć harmonijną i funkcjonalną kompozycję.

Obecnie na rynku dostępny jest szeroki wybór dodatków do drzwi. Nasze wejście możemy upiększyć, wybierając elementy zgodnie z upodobaniami i klimatem domu. Uszczelki, skrzynki na listy i wizjery różnią się między sobą nie tylko parametrami technicznymi, ale też stylem. Inne będą pasowały, bowiem do budynków tradycyjnych, inne do modernistycznych. Jak zatem nie zagubić się w gąszczu możliwości?

Próg i zawiasy – bez nich ani rusz

Producenci oferują różne typy progów drzwiowych różniące się wysokością, kolorem, materiałem z którego są wykonane. Wszystko po to, aby dopasować je do potrzeb klienta i typu stolarki drzwiowejPrzy podejmowaniu decyzji o zakupie warto pamiętać, że próg w znacznym stopniu wpływa na szczelność drzwi i ich funkcjonalność. Powinniśmy zatem zwrócić baczną uwagę na ten element wyposażenia – mówi  Jacek Kowalczyk, Manager ds. Rozwoju Produktu OKNOPLAST.

W ofercie OKNOPLAST dostępny jest ciepły próg aluminiowy z przekładką termiczną wykonaną z PVC, który ogranicza straty ciepła i zabezpiecza przed przemarzaniem drzwi. Charakteryzuje się on wysoką trwałością oraz sztywnością, dzięki czemu zachowuje swoje parametry podczas długiego okresu użytkowania. Niewielka wysokość progu OKNOPLAST – po zamontowaniu mniej niż 2cm – minimalizuje ryzyko uderzenia, czy potknięcia przy przechodzeniu przez drzwi.

Nieodzownym elementem drzwi są zawiasy.To one bowiem utrzymują skrzydło w należytym położeniu oraz umożliwiają jego otwieranie i zamykanie. Skrzydło drzwi zewnętrznych jest montowane na trzech zawiasach, dobranych do jego wagi i wielkości. Ich rozmieszczenie dobrane jest tak, aby zapewnić optymalne funkcjonowanie skrzydła  – mówi Jacek Kowalczyk z OKNOPLAST. Zawiasy drzwi OKNOPLAST pozwalają na ich regulację w trzech płaszczyznach, dzięki czemu możemy idealnie dopasować położenie skrzydła drzwiowego do progu i ościeżnicy. Zawiasy dostępne są w kolorach dopasowanych do barwy stolarki, dzięki czemu dobrze komponują się nie tylko z drzwiami, ale także z oknami.

Ozdoby stylowe i funkcjonalne

Odpowiednio dobrana klamkaw prosty sposób uzupełni styl naszych drzwi. Ten element może dodać drzwiom nowoczesności lub pokreślić ich tradycyjny charakter. Wśród klamek znajdziemy wiele wzorów zarówno klasycznych, jak i tych modernistycznych. Przy drzwiach nowoczesnych ciekawym rozwiązaniem będzie montaż pochwytów. Do wejść tradycyjnych możemy zastosować rzeźbione klamki  mosiężne lub chromowane – mówi Jacek Kowalczyk z OKNOPLAST.

Eleganckim dodatkiem do drzwi wykonanych w stylu klasycznym jest kołatkadopasowana do klamki. Razem będą one tworzyły kompozycję, która idealnie uzupełni wzór drzwi.

Drzwi wejściowe możemy też ozdobić praktyczną skrzynką na listy. Jeśli mieszkamy w zabudowie szeregowej, warto zastanowić się nad skrzynką przerzutową. Dzięki niej będziemy mogli odbierać pocztę bez wychodzenia z domu. Konstrukcja skrzynki przerzutowej uniemożliwia wyjęcie listów z zewnątrz. Nie musimy się zatem obawiać, że nasza korespondencja trafi w niepowołane ręce. Takie rozwiązanie lepiej sprawdzi się jednak przy drzwiach w stylu nowoczesnym. Charakter tradycyjnego wejścia podkreśli natomiast zdobiona skrzynka zewnętrzna – mówi Jacek Kowalczyk.

Pomocne drobiazgi

Dobierając dodatki do drzwi, warto zwrócić uwagę na niepozorne elementy, które podniosą ich funkcjonalność. Dzięki wizjerowi, który pozwoli nam zobaczyć kto jest po drugiej stronie bez konieczności ich otwierania – poczujemy się bezpieczniej. Odbojnikuchroni ścianę i drzwi przed zarysowaniem. Możemy przykleić go w punkcie styku skrzydła ze ścianą lub zamontować na podłodze tak, aby ograniczał otwarcie skrzydła. Wielu z nas nie lubi trzaskających drzwi, w takim przypadku z pomocą przychodzi samozamykacz. To proste urządzenie, które dzięki specjalnemu siłownikowi wyhamowuje skrzydło i pozwala na delikatne zamknięcie.

Na rynku znajdziemy bardzo duży wybór dodatków do drzwi. Przed ich zakupem zawsze jednak warto wziąć pod uwagę ich funkcjonalność i to czy pasują do stylu naszego wejścia.

cieply-prog-aluminiowy-Oknoplast