Home Pressroom Dobieramy moskitierę, czyli jak ochronić się przed nieproszonymi gośćmi?

Pressroom

Dobieramy moskitierę, czyli jak ochronić się przed nieproszonymi gośćmi?


opublikowane 17 maj 2012

3 minuty

Na zewnątrz słońce świeci coraz mocniej, a słupki rtęci na termometrach pną się w górę. W czasie ciepłych pór roku chętnie otwieramy okna, aby wpuścić do domu świeże powietrze i promienie słońca. Niestety wraz z nimi do wnętrza często dostają się goście, których wcale nie zapraszaliśmy – natrętne owady. Możemy jednak się przed nimi uchronić. Jak? Jednym ze sposobów jest montaż moskitiery.

Komary, meszki czy muchy mogą popsuć nam dobre samopoczucie i uniemożliwić spokojny sen. Ukąszenia owadów pozostawiają nieprzyjemne, piekące ślady na skórze. Zazwyczaj goją się one dość szybko, jednak niektóre użądlenia mogą, wywołać groźną dla naszego zdrowia, gwałtowną reakcję alergiczną. Tymczasem odpowiednio dobrana moskitiera ochroni nas przed natrętnymi insektami.

Moskitiera – nasz niewidoczny sprzymierzeniec

Do niedawna bardzo popularną formą moskitiery była siatka z włókna szklanego przyklejana do ościeżnicy dwustronną taśmą. Takie rozwiązanie ma jednak swoje wady,  bowiem w krótkim czasie siatka zaczyna się odklejać. Obecnie na naszym rynku dostępne są nowoczesne moskitiery ramkowe . Zbudowane są one z ramki PVC lub aluminiowej, na którą została naciągnięta siatka z włókna szklanego – tłumaczy Monika Sosnowska-Rainer z OKNOPLAST.

Najczęściej siatki moskitier mają bardzo drobne oczka, dzięki czemu skutecznie chronią również przed małymi owadami. Drobne oczka moskitiery nie przesłonią nam też widoku za oknem. OKNOPLAST proponuje swoim klientom moskitiery, o profilach ramki wykonanych z walcowanej taśmy aluminiowej o grubości 0,5 mm. W ramce zainstalowana jest siatka o wymiarach oczek 1,2 mm x 1,2 mm.  Tak małe szczeliny nie pozwolą przedostać się do naszego domu nawet meszkom.

W ofertach producentów znajdziemy moskitiery zarówno okienne, jak i drzwiowe. Te ostatnie produkowane są w dwóch wersjach. Opcja z zawiasami samozamykającymi, otwiera się po lekkim pchnięciu, a następnie wraca do pozycji zamkniętej. Zawiasy stałe, natomiast trzeba samodzielnie otwierać i zamykać. Jeśli zamontowaliśmy w domu drzwi tarasowe na prowadnicach warto rozważyć zakup dopasowanej do nich moskitiery przesuwnej, która może mieć jedno lub dwa skrzydła.

Nie tylko biel

Obecnie chętnie montujemy w naszych domach okna w kolorach drewnopodobnych lub mniej spotykanych barwach jak żółć czy zieleń. Nowoczesne moskitiery możemy dopasować do pozostałych elementów stolarki, są one bowiem dostępne również w całej gamie odcieni drewnopodobnych. OKNOPLAST oferuje moskitiery w kolorach klasycznych – białym i brązowym oraz barwach drewnopodobnych wraz z imitacją słojów m.in.: orzech, złoty dąb czy mahoń. Na specjalne zamówienie istnieje też możliwość wykonania ramki w kolorach z palety RAL. Profile ramek pokryte są farbami proszkowymi, odpornymi na działanie czynników atmosferycznych. Nie musimy zatem martwić się, że stracą one barwę pod wpływem słońca czy deszczu. OKNOPLAST daje też klientom możliwość dopasowania koloru siatki. W tym przypadku do wyboru mamy czerń lub szarość.

Szybki montaż

Moskitiery produkowane są na wymiar. Dlatego zanim wybierzemy się do salonu sprzedaży powinniśmy dokładnie zmierzyć nasze okna. Przy zakupie należy podać wysokość i szerokość każdego skrzydła wraz z ramą, wówczas bowiem będziemy mieli pewność, że zamówimy moskitierę w odpowiednim rozmiarze.

Moskitiery okienne najczęściej montuje się przy użyciu uchwytów obrotowych lub magnesów. Takie rozwiązanie nie wymaga ingerencji w ramę okienną, nie musimy bowiem wiercić w niej żadnych otworów. Założenie moskitiery ramkowej na okno czy drzwi tarasowe nie jest trudnym zadaniem i większość z nas może wykonać je samodzielnie – mówi Monika Sosnowska-Rainer z OKNOPLAST. Montaż moskitiery przesuwnej przy drzwiach tarasowych warto jednak zlecić specjalistycznej ekipie. Wymaga to bowiem doświadczenia i wykorzystania odpowiednich narzędzi.

Moskitiera nie wymaga wielu skomplikowanych zabiegów pielęgnacyjnych. Jednak, jeśli chcemy, aby służyła nam przez dłuższy czas warto zdjąć ją przed zimą i umyć. Do czyszczenia w zupełności wystarczy nam letnia woda z płynem do mycia naczyń. Czystą i suchą moskitierę możemy przechować w domu do następnego lata.

Moskitiera_1