Home Pressroom Fantazyjne okna

Pressroom

Fantazyjne okna


opublikowane 16 lis 2010

5 minut

Okna są tymi elementami naszego domu, które zawsze przyciągają wzrok. Stanowią istotny akcent w wyglądzie fasady, jak również decydują o charakterze wnętrz. Właściwy dobór kształtu, rozmiaru i koloru ma znaczący wpływ na estetykę okien. Co zrobić, aby nasze okna prezentowały się wyjątkowo?

Przy zakupie nowych okien mamy do wyboru szeroką gamę kolorów, kształtów i rozmiarów. Producenci oferują również dodatkowe elementy dekoracyjne, które wyróżniają nasze okna i podnoszą ich walory estetyczne. Możemy zdecydować się na eleganckie klamki, ciekawe wzory parapetów lub oryginalne szprosy. Dzięki odpowiednio dobranym i ozdobionym oknom nadamy wnętrzom unikalny charakter.

Przeszklenia w wersji maksi
Duże okna będące znakiem nowoczesności już od kilku lat cieszą się niesłabnącą popularnością. Panoramiczne szyby zacierając granicę między wnętrzem pomieszczeń a światem zewnętrznym, zwiększają wizualnie przestronność małych pomieszczeń. Dzięki nim możemy otworzyć nasz dom na otaczający go ogród lub las. Ciekawe efekty w wyglądzie elewacji daje połączenie okien panoramicznych z małymi. Takie rozwiązania stosuje się zwykle na dużych powierzchniach ścian. Zestawienie szyb o różnych rozmiarach na znacznych powierzchniach sprawi, że nasza elewacja zyska niepowtarzalny charakter i pozwoli nam cieszyć się nieograniczonym widokiem. Jeśli chcemy nadać bryle budynku lekkości, dobrym rozwiązaniem będzie montaż okien narożnych. – mówi Marzena Rutyna, Technologz Oknoplast.

Wielkopowierzchniowe przeszklenia są idealnym rozwiązaniem optymalnego wykorzystania powierzchni w obrębie wyjść tarasowych lub ogrodowych. Sprawiają, że pomieszczenia stają się bardziej przestronne dzięki połączeniu wnętrza pomieszczeń z środowiskiem zewnętrznym.

Decydując się na zakup większych okien, warto zapoznać się ze sposobem ich otwierania, gdyż ze względu na zwiększony ciężar tych konstrukcji często wymaga on użycia dużej siły fizycznej. Oknoplast proponuje drzwi tarasowe, które mogą mieć aż 5 metrów szerokości, a przy tym posiadają łatwy i lekki sposób otwierania. W ofercie krakowskiego producenta znajdziemy dwa rozwiązania, które różnią się od siebie sposobem otwierania. Drzwi PSK opierają się na technologii uchylno-przesuwnej, która pozwala z łatwością uchylić i przesunąć skrzydła o szerokości nawet 1,6 m tworząc światło przejścia do 1,5 metra. Drzwi HST, to natomiast wersja podnoszono-przesuwna.

System ten polega na zamontowaniu skrzydeł na dwóch prowadnicach, dzięki czemu mogą się one swobodnie mijać. W tym przypadku każde z nich może mieć do 2,5 metra szerokości i utworzyć światło przejścia do 2,3 metra. Zastosowanie takiej konstrukcji umożliwia otrzymanie przeszklenia o rozmiarach aż do 11,5 m². Duże przeszklenia sprawią, że wnętrza pomieszczeń będą przepełnione światłem i nabiorą wyjątkowego charakteru

Niecodzienne kształty i kolory
Sposobem na stworzenie we wnętrzu unikalnego klimatu są okna o nietypowych kształtach. Oryginalne i asymetryczne formy to nie tylko przyciagjąca wzrok dekoracja, ale także inspiracja przy urządzaniu pokoju. Trójkątne, łukowe lub półkoliste okna zdobią najczęściej poddasza, gdzie występują w formie lukarny – pionowego okna w dachu, doświetlającego poddasze. Możemy je również zamontować w każdym innym pomieszczeniu naszego domu. Frima Oknoplast oferuje szeroki wachlarz okien o różnorodnych kształtach, m.in. okna okrągłe, łukowe, trójkątne i trapezowe.

Okna o nietypowych kształtach to dobre rozwiązanie, szczególnie w miejscach, w których nie możemy zamontować tradycyjnej prostokątnej ramy. Jeśli odpowiednio dobierzemy ich kształt staną się stylową ozdobą wnętrza, podkreślając jego wyjątkowy charakter– mówi Marzena Rutyna z Oknoplast.

Równie ważną kwestią, co kształt ramy, jest jej kolor. To od niego bowiem zależy, jak okna będą pasowały do koloru ścian czy elewacji. Obecnie dostępne są profile w szerokiej gamie kolorów, w tym drewnopodobnych. Dzięki możliwościom, jakie daje nowoczesna technologia okleinowania mogą być również dwukolorowe – inne od strony wewnętrznej, inne od zewnątrz. Możemy zatem stworzyć naprawdę wyjątkowe kompozycje. Przed zakupem okien warto zastanowić się, jaki efekt chcemy osiągnąć. Tu z pomocą przychodzą nam sprawdzone zasady.

Nowoczesny, lecz chłodny klimat w pomieszczeniu uzyskamy, montując duże okna
w szarych lub grafitowych ramach. Odcienie drewniane ocieplą pomieszczenie i wprowadzą przytulną atmosferę. Chłodne, pastelowe barwy ożywią małe okna z drobnymi podziałami. Bardzo efektowne jest kontrastowe połączenie intensywnych barw profili z jasnymi ścianami.

Obecna technologia pozwala na wytworzenie okien o trwałych kolorach, które nie blakną pod wpływem czynników atmosferycznych. Nowoczesne rozwiązania zastosowane w procesie produkcji sprawiają, że rama PVC w okleinie drewnopodobnej wygląda jak lakierowane drewno. Nie musimy obawiać się zarysowań na jej powierzchni, profile są barwione w masie, dzięki czemu ewentualne drobne uszkodzenia okleiny nie będą widoczne – mówi Marzena Rutyna z Oknoplast.W ofercie firmy znajdziemy szeroką paletę barw klasycznych. Wybierać możemy między innymi spośród odcieni złotego dębu, orzecha, siena noce czy winchester. Wymagającym klientom, którzy dbają o unikalność swoich domów producent proponuje odważne kolory od czerwonego, poprzez żółty, aż po zielony
i granatowy.

Okienne ozdoby
Wybraliśmy już rozmiar, kształt i kolor okien. Co dalej? Dobieramy dodatki. Również w tej dziedzinie producenci oferują bogaty wybór elementów. Możemy zamontować różnorodne parapety, klamki, szprosy, a nawet wstawić szyby z ornametnami.

Parapety stanowią integralne elementy okien. Te montowane na zewnątrz muszą być odporne na czynniki atmosferyczne i komponować się z elewacją, te wewnętrzne powinny pasować do wystroju pomieszczenia. Parapety zewnętrzne najczęściej wykonuje się z aluminium, stali ocynkowanej, czy kamienia. Przy produkcji wewnętrznych między innymi stosuje się drewno lub plastik.

W ofercie naszej firmy dostępne są parapety zewnętrzne z blachy aluminiowej. Aby nie straciły one koloru pod wpływem słońca, śniegu czy deszczu pokrywa się je poliestrowymi lakierami proszkowymi, które są odporne na działanie czynników atmosferycznych. Parapety wewnętrzne wykonane są z PVC pokrytego warstwą laminatu, która chroni je przed zarysowaniami – mówi Marzena Rutyna z Oknoplast. Krakowski producent proponuje parapety w szerokiej gamie kolorów, z których najpopularniejsze to biały i złoty dąb.

Nieodłączną częścią okien są klamki, to one bowiem są najważniejszym elementem ozdobnym okien. Piękny kształt i odpowiednio dobrany kolor sprawią, że nasze okna będą wyglądały naprawdę wyjątkowo. Firma Oknoplast oferuje eleganckie klamki w pełnej palecie barw od bieli przez brąz i srebro po grafit. Klamki z kluczem lub specjalnym przyciskiem, dodatkowo zabezpieczą dom przed włamywaczami.

Jeśli chcemy nadać oknom niecodzienny wygląd warto zamontować szprosy, imitujące ich podział. Na rynku dostępne są szprosy wewnątrzszybowe, zamontowane wewnątrz pakietu szybowego lub zewnętrzne – „wiedeńskie”, naklejane na szybę – wyjaśnia Marzena Rutyna. Szprosy najlepiej sprawdzają się w oknach panoramicznych lub tych o nietypowych kształtach. Dodadzą one naszemu wnętrzu niepowtarzalnego uroku.

Niektóre pomieszczenia w domu powinny zapewniać prywatność. Nie musimy jednak rezygnować w nich z okien – w tym przypadku dobrym wyjściem jest wstawienie szyb ornamentowych. Powierzchnia takiej szyby jest z jednej strony wypukła, co ogranicza widok z zewnątrz. Dzięki szybom ornamentowym nasze okna nabiorą fantazyjnego wyglądu, a my będziemy czuli się swobodnie we własnym domu.

OKNOPLAST_szyby ornamentowe