Home Pressroom Finał Konkursu OKNOPLAST FOR ART. Prezentacja nagrodzonych prac i wręczenie nagród w MOCAK-u

Pressroom

Finał Konkursu OKNOPLAST FOR ART. Prezentacja nagrodzonych prac i wręczenie nagród w MOCAK-u


opublikowane 28 lip 2023

5 minut

29 czerwca w Muzeum Sztuki Współczesnej w Krakowie MOCAK podsumowano wyniki konkursu OKNOPLAST FOR ART i wręczono nagrody zwycięzcom. Nagrodzone prace wybrano spośród dwustu propozycji nadesłanych z całej Europy. OKNOPLAST FOR ART został zrealizowany wspólnie przez Muzeum Sztuki Współczesnej w Krakowie MOCAK i OKNOPLAST, która jest mecenasem krakowskiej instytucji. Pokonkursową wystawę będzie można oglądać do 17 września tego roku.

Wręczenie nagród i prezentację prac na wernisażu w MOCAK-u poprzedziły obrady jury, które zapoznało się z zanonimizowanymi projektami i wyłoniło zwycięzców, przyznając dodatkowo siedem wyróżnień. Pierwszą nagrodę o wartości 8000 Euro przyznano Jakubowi Słomkowskiemu, druga nagroda o wartości 2000 Euro przypadła Andrzejowi Wełmińskiemu, trzecią nagrodę o wartości 2000 Euro zdobył Mateusz Sak. Wyróżniono także prace Marty Hołderny, Ady Jurczak-Łowkis, Michała Iwańskiego, Roberta Kuty, Jerzego Kosałki, Maevy Drack i Klaudii Milačić.

Jury konkursowe w składzie: Anda Rottenberg, Andrzej Bednarczyk, Maria Anna Potocka, Edyta Kurpiel-Placek i Andrzej Starmach podkreśliło wysoki i wyrównany poziom nagrodzonych prac.

Idea i zasięg konkursu

Zadaniem zaproszonych do konkursu artystów było wykonanie w dowolnej technice projektu pracy artystycznej, której podłożem (bazą) jest okno. Artyści mogli wyrazić siebie w dowolny sposób, realizując swoje projekty na oknach dostarczonych przez firmę OKNOPLAST. Na konkurs nadesłano 211 prac z całej Europy: z Polski, Austrii, Cypru, Francji, Niemiec, Włoch, Szwecji, Norwegii i Turcji. Poziom zgłoszonych projektów był bardzo wysoki. Zwycięskie prace były artystyczną interpretacją  problemów, z którymi mierzy się współczesny świat. Odnoszono się w nich m.in. do kwestii ludzkich dramatów i krzywdy, a także do mechanizmów powstawania społecznych i ludowych przesądów.

Konkurs OKNOPLAST FOR ART był naturalną kontynuacją działań wspierających środowisko artystyczne. W trudnych czasach pandemii COVID-19, która pogłębiła niestabilność pracy twórczej i niepewność finansową twórców, powstał pomysł na inicjatywę mającą na celu ich finansowe wspieranie, a także promowanie ich twórczości.

Magdalena Cedro-Czubaj – dyrektorka marketingu Grupy OKNOPLAST podsumowuje wyniki konkursu:

„Choć na pierwszy rzut oka wydaje się to nieoczywiste, to OKNOPLAST z artystami wiele łączy – stawiamy na design, przecieramy szlaki i tworzymy unikalne produkty, którymi zachwycamy oraz zaskakujemy. Liczba i jakość nadesłanych projektów pokazuje wielkie zainteresowanie oraz potrzebę kontynuowania współpracy OKNOPLAST ze środowiskiem artystycznym. Cieszę się, że efektem naszych działań są wyjątkowe prace, które wzbudzają emocje i poruszają odbiorców”.

Maria Anna Potocka – dyrektorka Muzeum Sztuki Współczesnej w Krakowie MOCAK i jurorka OKNOPLAST FOR ART podsumowuje wyniki konkursu:

„Na konkurs zorganizowany przez Muzeum Sztuki Współczesnej w Krakowie MOCAK oraz Grupę OKNOPLAST wpłynęło ponad 200 zgłoszeń artystów z Polski i całej Europy. Otwartość tematu, jakim było okno, dała twórcom możliwość zróżnicowanej interpretacji, ale także okazała się dla nich wyzwaniem. Liczba podjętych tematów była intrygująca. Pokonkursowa wystawa, OKNOPLAST FOR ART, która potrwa w MOCAK-u do 17 września, prezentuje zwycięskie prace i pokazuje, jak wysoki był poziom projektów. Współpraca naszego Muzeum z Grupą OKNOPLAST, którą mamy zamiar kontynuować w najbliższych latach, wskazuje na ogromny potencjał w partnerstwie między sztuką a biznesem”.

Wspieranie inicjatyw kulturalnych przez OKNOPLAST

W całej prawie 30-letniej swojej historii OKNOPLAST wielokrotnie podejmował działania z zakresu promowania sztuki, realizując misję społecznej odpowiedzialności Grupy. W ciągu prawie trzech dekad swego istnienia firma wielokrotnie angażowała się we wspieranie inicjatyw kulturalnych, czego przykładem są m.in. kilkuletni mecenat wystawy sztuki z cyklu „Jasiński&Friends”, patronat nad Konkursem dla Młodych Architektów, partnerstwo konkursu Young Design dla młodych projektantów, a także partnerstwo konkursu European BEST Engineering Competition, międzynarodowego wydarzenia, mającego na celu wyłonienie młodych talentów inżynierskich. W październiku ub.r. firma objęła mecenatem Muzeum Sztuki Współczesnej w Krakowie MOCAK

Sylwetki i prace artystów:

Jakub Słomkowski (1 nagroda) – malarz, rysownik, muzyk, twórca instalacji. Absolwent warszawskiej Akademii Sztuk Pięknych (dyplom z malarstwa w pracowni Krzysztofa Wachowiaka w 2007 roku). W latach 2004-2005 studiował w departamencie sztuk pięknych na Uniwersytecie Complutense w Madrycie.

Ważniejsze wystawy zbiorowe: Letni Nieletni, Zachęta Narodowa Galeria Sztuki 2010r. Samsung Art. Master – wystawa pokonkursowa CSW w Warszawie 2009r. Przypływ – młoda polska sztuka współczesna Wrocław ESK 2016, Triennale Rysunku, Wrocław edycja 2019 oraz 2022, W te dni zgiełkliwe płomienne i oszałamiające przenoszę się myślą, Fundacja S. Gierowskiego 2021r.

Ważniejsze wystawy indywidualne: Święty Animal, Galeria El 2015r. Świt Ludzkości BWA Olsztyn 2016r. The Destroyers of Worlds kunsthallekleinbasel 2019r. Królowa i jej Bracia, Piękna Gallery 2021r, Olbrzym Galeria Hos 2022r.

Andrzej Wełmiński ( 2 nagroda) – artysta wizualny, reżyser teatralny i aktor; jego twórczość obejmuje rysunek, malarstwo, fotografię, obiekty, instalacje. Aktor i reżyser. W swojej działalności łączy sztukę wizualną i teatr. W latach 1972 – 1992 aktor i członek Teatru Cricot 2. Twórca wyrazistych postaci w spektaklach Tadeusza Kantora.

Andrzej Wełmiński urodził się w Krakowie w 1952 r. Studiował na Wydziale Grafiki krakowskiej ASP. Związany z Galerią Foksal (debiut w 1970 r. Jako Artysta Anonimowy) i Galerią Krzysztofory. Zrealizował szereg wystaw indywidualnych oraz brał  udział w wielu wystawach zbiorowych w Polsce i zagranicą.

Mateusz Sak (3 nagroda) – student III roku studiów licencjackich na kierunku Architektura Wnętrz na Uniwersytecie Artystycznym im. Magdaleny Abakanowicz w Poznaniu. Oprócz aktywnego działania w wielu interdyscyplinarnych projektach odbywających się na uczelni, od 14 lat zajmuje się również tańcem. Kombinacja licznych osiągnięć na ogólnopolskich turniejach tanecznych, z pracami z zakresu projektowania wnętrz, architektury, czy rysunku, składają się na bogato rozbudowane portfolio obejmujące wiele dziedzin artystycznych.

Wyróżnieni: Marta Hołderna, Ady Jurczak-Łowkis , Michał Iwański, Robert Kuta, Jerzy Kosałka,  Maeva Drack, Klaudia Milačić

Sylwetki jurorów:

Anda Rottenberg, przewodnicząca komisji, polska historyczka sztuki, krytyczka, kuratorka sztuki i publicystka,

prof. dr hab.  Andrzej Bednarczyk, rektor ASP w Krakowie, artysta łączący wiele dziedzin sztuki,

Maria Anna Potocka, krytyk sztuki i dyrektor Muzeum Sztuki Współczesnej w Krakowie MOCAK,

Edyta Kurpiel-Placek, kolekcjonerka sztuki, przedstawicielka firmy OKNOPLAST – sponsora nagród,

Andrzej Starmach, marszand, historyk sztuki i kolekcjoner,

Wyróżnione prace:

Marta Hołderna – artystka wizualna, rzeźbiarka, graficzka. Absolwentka Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu, ukończyła kierunek edukacja artystyczna w zakresie sztuk plastycznych, dyplom na temat szowinizmu gatunkowego w sztuce w pracowni grafiki warsztatowej dr hab. Macieja Guźniczaka, prof. UAM. Tatuatorka prowadząca studio Tetris Tattoo w Ostrowie Wielkopolskim.

Michał Iwański – w 2014 roku ukończył Liceum Plastyczne w Bielsku-Białej w 2014 roku. Następnie rozpoczął naukę na w Akademii Sztuk Pięknych im. Jana Matejki w Krakowie. W roku 2020 ukończył studia na Wydziale Malarstwa w pracowni prof. Bogusława Bachorczyka oraz obronił swój dyplom magisterski. Jego praca dyplomowa została pokazana na wystawie, któreJ wernisaż odbył się w Galerii Olympia w Krakowie. Artysta zajmuje się głównie malarstwem, sztuką site specific, ready made oraz wideo. W swojej twórczości zadaje fundamentalne pytania o sens egzystencji i porusza problemy znane mu z doświadczenia, takie jak częsta zmiana miejsca zamieszkania, czy miłość nieheteronormatywna.