Home Pressroom Hu hu ha nasza zima zła, czyli jak zaradzić parowaniu okien

Pressroom

Hu hu ha nasza zima zła, czyli jak zaradzić parowaniu okien


opublikowane 27 sty 2012

2 minuty

Zimą bardzo często zdarza się, że nasze okna są zaparowane. Główne przyczyny takiego stanu rzeczy to zbyt szczelna stolarka i brak odpowiedniej wentylacji. Aby pozbyć się problemu, nie musimy jednak otwierać okien i wpuszczać do wnętrza mroźnego powietrza. Producenci oferują różne rozwiązania, które nie wychłodzą wnętrza, a przy tym pomogą usunąć z niego parę.

OKNOPLAST-nawiewnik-1

Para wodna w naszym domu jest zjawiskiem jak najbardziej naturalnym. Powstaje ona podczas gotowania, prania, czy kąpieli. Wytwarzamy ją nawet oddychając. Jeśli wilgotność powietrza przekracza 60%,para skrapla się na szybach. Ten problem rozwiąże odpowiednia wentylacja, którą możemy zapewnić sobie na kilka sposobów.

Mikrowentylacja

Krople wody na szybach to również wynik różnicy temperatur wewnątrz i na zewnątrz domu. Gdy wynosi ona 20°Cpara wodna zaczyna się kondensować i osadzać na oknach. Różnicę ciepła można wyrównać poprzez dopływ powietrza z zewnątrz.

Wcześniej świeże powietrze dostawało się do wnętrza przez nieszczelne okna. Powodowało to niestety szybkie wychładzanie pomieszczeń, a tym samym wysokie rachunki za ogrzewanie. Dostępna dziś na rynku stolarka jest bardzo szczelna. Dlatego nowoczesne okna wyposażone są w okucia z funkcją mikrowentylacji. Pozwala ona zmniejszyć docisk skrzydła do ramy, co jednocześnie pozwala na wymianę powietrza w pomieszczeniu. Mówimy wtedy o rozszczelnieniu skrzydła. Funkcję mikrowentylacji uruchamia się poprzez odpowiednie ustawienie klamki okiennej – mówi Grzegorz Bułat.  OKNOPLAST wyposaża swoje okna w standardzie w funkcję mikrowentylacji.

Nawiewniki

Nawiewniki to urządzenia montowane w górnej części okna. Umożliwiają one wentylację pomieszczenia bez uchylania okien. Powszechnie stosuje się dwa rodzaje nawiewników –higrosterowalne i ciśnieniowe. Pierwsze reagują na zmiany wilgotności w pomieszczeniu, drugie natomiast wyrównują różnicę ciśnień wewnątrz i na zewnątrz – mówi Grzegorz Bułat Technolog z OKNOPLAST.

Montaż nawiewników w górnej części okna powoduje, że zimne powietrze z zewnątrz miesza się z cieplejszym przy suficie, a gdy opada ma już temperaturę pokojową. Dzięki temu nie będziemy odczuwać nieprzyjemnego chłodu.

OKNOPLAST oferuje swoim klientom nawiewniki higrosterowalne Aerecoi ; ciśnieniowe Ventair.  Urządzenia Aereco automatycznie zwiększają lub zmniejszają przepływ powietrza zależnie od poziomu wilgotności w pomieszczeniu. Nawiewniki Ventair, natomiast doprowadzają stałą, ustaloną przez nas ilość powietrza, bez względu na zmiany wilgotności i ciśnienia.

Wentylacja na miarę naszych potrzeb

Wybierając sposób wentylacji do naszego domu powinniśmy dopasować go do pomieszczenia. Ilość powietrza jaka zapewni korzystny klimat we wnętrzu została określona w normie PN-83/B-03430/Az3:2000. Wynosi ona średnio 30-50 m³ na godzinę. W niektórych pomieszczeniach jak kuchnia czy łazienkaze względu na panującą w nich dużą wilgotność powinniśmy zapewnić jednak,aż 70 m³ powietrza na godzinę – mówi Grzegorz Bułat Technolog z OKNOPLAST.

W pomieszczeniach, w których gotujemy czy pierzemy lepiej sprawdzą się nawiewniki ciśnieniowe. Przy tych urządzeniach możemy bowiem sami regulować poziom przepływu powietrza niezależnie od zmian wilgotności.

Nawiewniki możemy zainstalować w każdym momencie. W tym celu jednak warto wynająć przeszkoloną ekipę, która robi to zgodnie ze wskazówkami producenta.