Home Pressroom Kolorowe i nietypowe – dobieramy okna do domu

Pressroom

Kolorowe i nietypowe – dobieramy okna do domu


opublikowane 15 mar 2012

3 minuty

Kupując okna, najczęściej zwracamy uwagę na ich parametry techniczne. Jeśli chcemy jednak wyróżnić nasz dom na tle innych, warto zdecydować się na profile w niecodziennych kolorach i kształtach. Producenci oferują obecnie szeroki wachlarz okiennych barw i form. Dzięki nim możemy stworzyć interesujące kompozycje zarówno we wnętrzach, jak i na elewacji domu.

Białe, brązowe, a może… niebieskie

Jeszcze do niedawna nie mieliśmy dużego wyboru jeśli chodzi o barwy okien. Teraz jednak, dzięki nowym technologiom produkcji, na rynku dostępne są okna w wielu kolorach. Przed ich zakupem warto zastanowić się nad tym, jak chcemy urządzić pomieszczenia. Osoby, które lubią stonowane wnętrza mogą wybrać ramy w neutralnym kolorze np. białym. Do dyspozycji mamy też całą gamę odcieni drewnopodobnych. Ci, którzy chcą natomiast wyróżnić wnętrze uzyskają ciekawe efekty, umieszczając w pokoju jeden, mocny akcent kolorystyczny. Może nim być właśnie rama okienna w intensywnej barwie np. czerwonej. Pamiętajmy jednak, że wówczas kolorystyka pozostałych elementów we wnętrzu powinna być stonowana – radzi Marzena Rutyna, Technolog w firmie OKNOPLAST.

Zanim zdecydujemy się na kolor okna, warto zapoznać się z wpływem poszczególnych barw na nasz nastrój . Ciepłe, jak czerwona, żółta czy pomarańczowa pobudzą nas do działania i wprawią w dobry nastrój. Dobrze zatem sprawdzą się w gabinecie czy jadalni. Odcienie chłodne np. niebieski czy zielony natomiast uspokoją nas i pomogą się zrelaksować. Po ciężkim dniu miło będzie odpocząć w takiej sypialni.

Kolor okien powinniśmy jednak dobrać nie tylko do wnętrza, ale również do elewacji. Nie oznacza to wcale, że musimy rezygnować z zaplanowanych barw w pomieszczeniach. Obecnie bowiem dostępne są profile dwukolorowe – inne od wewnątrz, inne od zewnątrz. Dzięki temu możemy dopasować je do odcienia drzwi, dachu czy tynku, zachowując wymarzoną kompozycję we wnętrzu.

Okrągłe, trójkątne i łukowe

Nasze okna mogą przyciągać uwagę nie tylko barwą, ale i kształtem. Do dyspozycji mamy trapez, koło, trójkąt czy półkole. Profile w takich formach najczęściej stosowane są na poddaszach. Jednak możemy je zamontować w każdym pomieszczeniu naszego domu. Poświęcając chwilę na ich rozplanowanie, nadamy naszym wnętrzom unikany styl.

Jeśli mieszkamy w domu piętrowym, warto rozważyć montaż okien w niecodziennych kształtach na klatce schodowej czy półpiętrze. Będą one wówczas funkcjonalną ozdobą, która oświetli schody i sprawi wrażenie przestronności. Taka stolarka sprawdzi się również w łazience, gdzie często nie ma miejsca na zwykłe okna.

Stolarka w nietypowych kształtach zawsze jest wytwarzana na specjalne zamówienie. Jeśli zdecydujemy się na zakup okna w kształcie innym niż prostokąt, najlepiej jego pomiar powierzyć wykwalifikowanej osobie. Da nam to pewność że zamówione okno będzie pasowało do otworu w murze.Jest to bowiem bardziej skomplikowane niż zmierzenie okna prostokątnego – radzi Marzena Rutyna z OKNOPLAST.

Decydując się na zakup okien, należy pamiętać o jednej z podstawowych funkcji jaką mają spełniać – naturalnym doświetleniu pomieszczeń. Bardzo ważna jest wielkość przeszklonej powierzchni pomieszczenia. Oznacza to, że im więcej okien lub większy ich rozmiar, tym więcej światła dotrze do wnętrza. Inną opcją jest zastosowanie kilku mniejszych okien, ale w różnych miejscach pomieszczenia.  .  Minimalne wymiary okien zostały określone w polskim prawie. Tam, gdzie przebywamy dłużej niż 2 godziny dziennie, wynoszą one 1/8 powierzchni podłogi. Aby zapewnić większą ilość światła w pokojach do okien o nietypowych, kształtach możemy dodać te standardowe.Dobrze sprawdza się połączenie okna prostokątnego z łukowym lub trójkątnym w górnej części – mówi Marzena Rutyna z OKNOPLAST.

Montując w naszym domu okna kolorowe lub te o nietypowych kształtach nadamy bryle budynku lekkości i ożywimy ją. We wnętrzach natomiast, dzięki grze światła
i barw stworzymy niepowtarzalny klimat.

OKNOPLAST-profil-zolty