Home Oknoplast LAB Czy okna chronią przed hałasem?

Czy okna chronią przed hałasem?


Jedną z najważniejszych, a jednocześnie często niedocenianych funkcji okien jest dźwiękoszczelność. O ile mieszkańcy ruchliwych ulic czy okolic lotniska raczej nie zapomną o tym parametrze, to mieszkający w spokojniejszych dzielnicach mogą to zrobić. A przecież nasze uszy są atakowane dźwiękami nie tylko samolotów i samochodów. Bywa, że życie zatruwa nam kosiarka sąsiada czy niewinny piesek starszej pani z naprzeciwka. Co zatem każdy powinien wiedzieć o dźwiękoszczelności, żeby nie narzekać na uciążliwych sąsiadów?

Co to jest dźwiękoszczelność?

Zacznijmy od podstaw. To co nazywamy dźwiękoszczelnością, to skuteczność z jaką przegroda (w tym przypadku okno) redukuje poziom dźwięku, którego źródło znajduje się na zewnątrz przegrody. Skuteczność izolacyjna, podobnie jak sam hałas, mierzona jest w decybelach (dB), a współczynnik wyrażający tę wartość ma symbol Rw. Standardowe okna posiadają współczynnik na poziomie 30 dB, ale okna dźwiękoszczelne pozwalają zredukować hałas nawet o 36 dB. Co ważne, parametry akustyczne określane są na podstawie skali logarytmicznej, co w tłumaczeniu na ludzki język oznacza, że gdy zmniejszymy hałas o 10 dB, to realnie zmniejszamy go o 50%.

Skąd się bierze hałas?

Jak to się ma do najbardziej uciążliwych źródeł hałasu? Polskie normy określają, że hałas w terenie zabudowanym nie powinien przekraczać 60 dB w dzień i 50 dB w nocy, a w mieszkaniu odpowiednio 40  i 30 dB. Ludzki szept to już 20 dB, więc normy są dość wyśrubowane. Niełatwo taki poziom utrzymać, gdy w pobliżu domu mieszka piesek, którego szczekanie to aż 80 dB. Na szczęście dźwięki nie dodają się, zatem dwa psy nie wygenerują 160 dB, ale „zaledwie” 83 dB. Inny przykład to roboty drogowe z użyciem młota pneumatycznego generujące hałas na poziomie 130 dB. To już granica bólu dla człowieka, dlatego robotnicy są wyposażeni w dźwiękoszczelne słuchawki.

Jak się bronić przed hałasem?

Znając główne źródła hałasu w okolicy swojego domu, możemy w prosty sposób obliczyć, jakie okno zapewni nam komfort akustyczny. Od wartości określającej hałas np. 90 dB odejmujemy współczynnik izolacyjny okna np. 33 dB i otrzymujemy wartość na poziomie 57 dB czyli spełniającym normy bezpieczeństwa. Warto zaznaczyć, że liczy się nie tylko jakość okna, ale też fachowy montaż. Jeśli okno zostanie nieumiejętnie zamontowane, to jego skuteczność w ochronie przed hałasem będzie mniejsza. Dla tych, którzy mieszkają w wyjątkowo uciążliwej okolicy, producenci okien przygotowali okna o większej skuteczności izolacyjnej.

Zobacz ranking okien Oknoplast i porównaj ich parametry >>

Katalog OKNOPLAST


Doskonałe połączenie elegancji, estetyki i nowoczesnych technologii:

 • opisy produktów
 • inspiracje
 • parametry techniczne

Skontaktuj się z nami

Skonsultuj swój projekt lub zadaj pytanie dotyczące produktu. Jesteśmy do Twojej dyspozycji!


Napisz do nas:

"*" indicates required fields

Drop files here or
Accepted file types: docx, pdf, png, jpg, zip, Max. file size: 32 MB, Max. files: 3.
  Zgody (checkboxy)
  Hidden
  Hidden
  Hidden
  Hidden
  Hidden
  Hidden
  Hidden

  Znajdź najbliższy salon OKNOPLAST

  Idź do pełnej mapy salonów