powrót do leksykonu
A B C D E F G H I J K L M N O P Q R S T U V W X Y Z

Standard WT 2021

Zestaw nowych przepisów dotyczących ochrony cieplnej budynków, które weszły w życie w 2021 roku (dokładnie 31 grudnia 2020 roku). Te nowe standardy mają wpływ na proces projektowania i konstruowania domów oraz na sposób ogrzewania budynków. Głównym celem jest promowanie ekologicznych i odnawialnych źródeł ciepła.

W skrócie, standard WT 2021 wprowadza nowe, bardziej rygorystyczne wymagania dotyczące efektywności energetycznej nowych budynków, promując jednocześnie ekologiczne i odnawialne źródła ciepła.

 1. Cel i zakres: Standard WT 2021 jest nowelizacją warunków technicznych dotyczących wymagań stawianych nowym budynkom. Nowelizacje takie wprowadzane są zazwyczaj co 5 lat.
 2. Główne wymagania:
  • Ep (kWh/m²): Określa roczne zapotrzebowanie na nieodnawialną energię pierwotną potrzebną do ogrzewania, przygotowania ciepłej wody użytkowej, wentylacji, chłodzenia oraz oświetlenia. Wcześniej dla budynku jednorodzinnego Ep wynosił 95 kWh/m², ale od 2021 roku minimum wynosi 70 kWh/m².
  • U (W/m²K): Jest to współczynnik przenikania ciepła, który określa, jak wiele ciepła ucieka z domu na zewnątrz. Im niższa jego wartość, tym mniejsze straty. Charakteryzuje izolacyjność cieplną przegród budowlanych, okien, drzwi, dachów i stropów. Zgodnie z nowymi przepisami, od 2021 roku ściany zewnętrzne muszą posiadać współczynnik U równy bądź niższy 0,2 W/m²K, drzwi zewnętrzne i bramy garażowe 1,4 W/m²K, okna fasadowe 0,9 W/m²K, a okna dachowe 1,1 W/m²K.
 3. Kto musi spełnić wymagania WT 2021:
  • Każdy budynek, który otrzymał pozwolenie na budowę w 2021 roku.
  • Każdy projekt stworzony według starych wytycznych, którego formalności nie zostały sfinalizowane.
  • Każdy modernizowany lub rozbudowywany budynek.
 4. Ogrzewanie w standardzie WT 2021: Po roku 2021 wyzwaniem stało się ogrzewanie mieszkań. Tradycyjne kotły zasilane węglem, drewnem czy gazem, nawet o najwyższej sprawności, nie będą w stanie sprostać restrykcyjnym normom. Spełnienie wymagań WT 2021 wymaga udziału energii odnawialnej w bilansie energetycznym domu. W praktyce oznacza to, że możliwe będzie ogrzewanie domu piecem na pellet lub pompą ciepła.
 5. Pompa ciepła: Pompa ciepła jest urządzeniem, które doskonale wpisuje się w standard WT 2021. Umożliwia uzyskanie niskiego współczynnika EP budynku i jest wysoce efektywna oraz funkcjonalna. Jest doskonałą alternatywą dla kotłów na pellet, chociaż ich obsługa nie jest tak wygodna i tania.

Skontaktuj się z nami

Skonsultuj swój projekt lub zadaj pytanie dotyczące produktu. Jesteśmy do Twojej dyspozycji!


Napisz do nas

"*" indicates required fields

Drop files here or
Accepted file types: docx, pdf, png, jpg, zip, Max. file size: 32 MB, Max. files: 3.
  Zgody (checkboxy)
  Hidden
  Hidden
  Hidden
  Hidden
  Hidden
  Hidden
  Hidden

  Znajdź najbliższy salon OKNOPLAST

  Idź do pełnej mapy salonów