Home Pressroom Nawiewniki – zdrowe i bezpieczne wietrzenie przez cały rok

Pressroom

Nawiewniki – zdrowe i bezpieczne wietrzenie przez cały rok


opublikowane 13 lut 2012

2 minuty

Codzienne wietrzenie domu jest konieczne, jeśli chcemy zachować zdrowie i dobre samopoczucie. Otwieranie czy uchylenie okna może być jednak dość kłopotliwe. Zimą bowiem do domu wpada nieprzyjemne, mroźne powietrze. Latem natomiast wnętrze za bardzo się nagrzewa. Dzięki nawiewnikom możemy jednak przewietrzyć dom w łatwy i bezpieczny sposób.

Regularne wietrzenie domu korzystnie wpływa na nasze zdrowie, zmniejszając poziom zanieczyszczeń organicznych oraz bakterii i wirusów unoszących się w pomieszczeniach. Prawidłowa wentylacja zwiększa ilość tlenu w powietrzu. Dzięki temu sprawniej działa nasz układ odpornościowy, a dotleniony organizm jest mniej podatny na choroby i zakażenia.

Jeszcze niedawno za wymianę powietrza w domach i mieszkaniach odpowiadały przede wszystkim nieszczelne okna, które przyczyniały się do zwiększenia strat ciepła. Obecnie stosowanie energoosczędnych materiałów budowlanych, w tym szczelnej stolarki jest standardem. Dlatego konieczne są inne sposoby wietrzenia pomieszczeń. Najczęściej, aby wywietrzyć pomieszczenie otwieramy okna. Metoda ta niekiedy jest jednak kłopotliwa, może prowadzić bowiem do szybkiego wyziębienia lub nagrzania pokoi w okresie letnim. Praktycznym i bardziej skutecznym rozwiązaniem jest zastosowanie nawiewników okiennych, które w komfortowy i bezpieczny sposób zapewnią nam regularny dopływ świeżego powietrza – mówi Wioleta Maniecka Menedżer ds. Szkoleń z OKNOPLAST.

Pozostawienie otwartego okna nie zawsze jest też bezpieczne. Jeśli zacznie padać deszcz, do pokoju może dostać się woda. Otwarte okno jest też bardziej narażone na uszkodzenia spowodowane silnym wiatrem. W tym przypadku doskonale sprawdzą się nawiewniki. Te niepozorne urządzenia zapewnią nam stały dopływ świeżego powietrza. Co ważne możemy z nich korzystać nawet podczas naszej nieobecności w domu.

Nawiewniki najczęściej montuje się w górnej części okna – na skrzydle okiennym i ościeżnicy. Powinny mieć one regulowany stopień otwarcia, który ustawiamy ręcznie wedle własnych potrzeb lub pod kątem warunków atmosferycznych panujących na zewnątrz tłumaczy Wioleta Maniecka z OKNOPLAST. W ofercie OKNOPLAST znajdziemy także nawiewniki, które automatycznie dostosowują ilość napływającego powietrza do warunków panujących w pomieszczeniu – wilgotności i temperatury – jak również do czynników zewnętrznych, np. siły wiatru.