Home Pressroom Nie wszystkie okna są takie same

Pressroom

Nie wszystkie okna są takie same


opublikowane 28 maj 2013

3 minuty

Zakup stolarki to ważna inwestycja. Niektóre, dostępne na naszym rynku modele, mimo deklarowanych przez producentów, wysokich parametrów technicznych niszczą się wraz z upływem czasu. Utrudnione otwieranie i zamykanie, przepuszczanie wody i wyziębione pomieszczenia to tylko niektóre kłopoty, jakie mogą sprawić nam źle dobrane skrzydła. Okna powinny służyć przez długie lata, warto zatem wybrać takie, które cechują się wysoką jakością. Wówczas bowiem unikniemy wielu problemów i będziemy mieli gwarancję, że stolarka należycie spełni swoje zadanie.

OKNOPLAST działając w segmencie premium oferuje klientom okna i drzwi najwyższej jakości. Stolarka wykonana jest z dbałością o detale i łączy znakomite parametry izolacyjne z niepowtarzalnym wzornictwem. Producent zadbał również o funkcjonalność swoich produktów. Wśród nich znajdziemy szereg elementów ułatwiających codzienne użytkowanie stolarki m.in. niski próg Win Step, zatrzask Win Click czy moskitiery. Firma oferuje bogaty wybór kolorów profili od tradycyjnej bieli i brązu przez szeroką paletę odcieni drewnopodobnych po barwy z palety RAL. W tej kolorystyce utrzymane są również akcesoria, dzięki czemu możemy stworzyć w domu harmonijne kompozycje lub oryginalne, kontrastowe zestawienia, w zależności od naszych upodobań. OKNOPLAST zapewnia klientom fachowe doradztwo i pełną opiekę pozakupową.

OKNOPLAST nieustannie rozwija swoją ofertę produktową, tak by odpowiadała ona na rosnące potrzeby klientów i wyznacza nowe trendy w branży stolarki. W ofercie firmy pojawiło się energooszczędne okno Winergetic Premium Passive, które wykorzystuje kosmiczną technologię. W modelu tym zastosowano innowacyjny system wzmocnienia termicznego SapceBlock – połączono w nim wzocnienie stalowe o dużej sztywności (wielokrotnie gięte w skrzydle i profil zamknięty w ramie) oraz dwie bariery termiczne – wykonanej z aerożelu i zastosowanej w ramie oraz z pianki poliuretanowej (PUR) zastosowanej w skrzydle. Dzięki tej nowatorskiej budowie współczynnik przewodzenia ciepła profilu Winergetic Premium Passive wynosi zaledwie Uf = 0,95 W/m²K, co sprawia, że można go z powodzeniem stosować w domach pasywnych.

Inną nowością z ofery OKNOPLAST jest system ColorFull, firma wprowadziła to rozwiązanie jako pierwszy producent w Europie. W tym systemie okleiną pokryte zostały również wręby, czyli elementy profilu widoczne jedynie po otwarciu. Do tej pory bowiem w oknach PVC folią pokrywano jedynie wewnętrzną i zewnętrzną część profili. OKNOPLAST, by w jeszcze większym stopniu podnieść estetykę okien opracował system specjalnego okleinowania wrębów profili tzw. ColorFull. Nadaje on całej powierzchni równomierną fakturę i barwę, co czyni z okien ważny element aranżacji wnętrz. Okna w wersji ColorFull dostępne są w systemach Platinium Evolution¹ oraz Platinium Evolution². OKNOPLAST oferuje w tej wersji trzy kolory odcieni drewnopodobnych: złoty dąb, orzech i winchester.

Niezależnie od tego jakie okna wybierzemy bardzo ważny jest ich odpowiedni montaż. To właśnie od niego bowiem zależy czy będą one spełniały swoje funkcje. Chociaż montaż stolarki nie jest trudny, to jednak warto wiedzieć jak się do niego zabrać, by uniknąć podstawowych błędów. Złe osadzenie okien może wpływać na ich szczelność, a co za tym idzie powodować przedmuchy i dostawanie się wody do wnętrza pomieszczenia.  Może również wpływać na pogorszenie ochrony przed włamaniem.

Montaż okien możemy przeprowadzić praktycznie o każdej porze roku, choć nie zaleca się wykonywania tego typu prac w temperaturach poniżej 0 stopni Celsjusza. Wstawnienie okien powinniśmy zacząć od przygotowania ościeża, należy je dokładnie oczyścić z pyłu, usunąć luźne fragmenty muru, a ubytki uzupełnić zaprawą. Montaż zaczynamy od zdemontowania skrzydeł, następnie ramę osadzamy w otworze pamiętając o zachowaniu prawidłowych luzów dylatacyjnych, jeśli montujemy parapet pamiętajmy o pozostawieniu pod dolną częścią ramy odpowiedniej ilości miejsca.  Ościeżnicę podpieramy klockami nośnymi oraz klinujemy po obwodzie stabilizując jej położenie. Kolejnym krokiem jest przymocowanie ościeżnicy do muru za pomocą kotew lub dybli i zawieszenie skrzydeł, a następnie uszczelnienie połączenia okna z murem za pomocą np. piany poliuretanowej.

W przypadku montażu okien warto rozważyć kwestię tzw. ciepłego montażu, a więc zastosowania specjalnych folii chroniących warstwę piany przed działaniem wilgoci. Ma to na celu zapobiegnięcie powstawaniu mostków termicznych, czyli miejsc, którymi z naszego domu ucieka najwięcej ciepła. Montaż okien antywłamaniowych należy bezwzględnie powierzyć  wyszkolonej ekipie, która wyda nam odpowiedni certyfikat. Tylko wtedy będziemy mieli pewność, że stolarka ta będzie stanowiła barierę dla włamywaczy.