Home Pressroom Okienna moda na 2011

Pressroom

Okienna moda na 2011


opublikowane 13 gru 2010

3 minuty

Rok 2011 upłynie pod znakiem podwyżek cen. Od stycznia wzrośnie między innymi stawka VAT na większość artykułów codziennego użytku.
Z tego powodu to właśnie energooszczędność stanie się dominującym trendem, również w stolarce okiennej. Miękka linia profili okiennych to drugi, po obniżaniu rachunków za ogrzewanie, główny styl przyszłego roku.

Od 1 stycznia 2011 r. stawka VAT wrośnie z 22 do 23 procent. Spowoduje to, że zdrożeje większość artykułów codziennego użytku, między innymi produkty spożywcze i prąd. Dodatkowo Urząd Regulacji Energetyki zapowiedział jednocyfrową podwyżkę cen energii. Czynniki te sprawią, że w nowym roku będziemy więcej płacić m.in. za rachunki za ogrzewanie.

Po pierwsze energooszczędność…
W obliczu czekających nas większych wydatków możliwość obniżenia kosztów życia nabierze szczególnego znaczenia. W 2011 roku na popularności zyskają więc technologie i materiały budowlane pozwalające budować ciepłe, tanie w eksploatacji domy. Jedną z największych dróg ucieczki ciepła z domu są nieszczelne okna. Według Krajowej Agencji Poszanowania Energii  tracimy przez nie nawet do 25% ciepła. Można się zatem spodziewać, że w nadchodzącym roku wybierając okna do domu, będziemy zwracać jeszcze baczniejszą uwagę na ich właściwości izolacyjne – mówi Grzegorz Filipek, Dyrektor Marketingu z OKNOPLAST.

Energooszczędne, czyli jakie?
Najważniejszym parametrem, który określa izolacyjność termiczną okna, jest współczynnik przenikania ciepła Uw, wyrażany w jednostkach W/m²K. Wskazuje on, jaka ilość ciepła jest przepuszczana przez okna, im współczynnik jest niższy, tym więcej ciepła zostaje w pomieszczeniu. Polskie prawo dopuszcza wartość Uw  na poziomie 1,7-1,8 W/m²K. Na rynku standardem są jednak okna, w których współczynnik ten nie przekracza 1,5 W/m²K. Przenikalność cieplna powinna być wyliczona dla całego okna, a nie zaś jedynie dla jednego elementu np. szyby. Tylko wówczas będziemy mieli bowiem gwarancję skutecznego zmniejszenia rachunków
za ogrzewanie.
W przyszłym roku możemy spodziewać się znacznych podwyżek cen, spowodowanych zmianą stawek VAT oraz taryf energetycznych. Zdrożeje nie tylko energia, ale również wszystkie artykuły, przy produkcji których jest ona niezbędna. Nasze wydatki będą systematycznie rosły, warto zatem wykorzystać każdą możliwość oszczędności. Energooszczędne okna to jeden ze skutecznych sposobów na zmniejszenie rachunków za ogrzewanie – mówi Grzegorz Filipek, Dyrektor Marketingu z OKNOPLAST.

Po drugie miękka linia profili…
W stolarce okiennej, tak jak w modzie, trendy zmieniają się często. Zawsze jednak dobierając ubrania, pragniemy stworzyć swój własny, niepowtarzalny styl. Równie chętnie podkreślamy indywidualny charakter naszych domów. W nadchodzącym roku nadal modne będą więc okna, które wyróżnią nasz dom. Na tym polu królować będą zaokrąglone do wewnątrz profile. Wybierając okna do domu coraz częściej odchodzimy od tradycyjnych, prostych kształtów. Chętniej montujemy okna o subtelnej zaokrąglonej linii, wprowadzając w ten sposób do domu szczególny nastrój. Jednocześnie okna tego typu zdobią także elewację budynku – mówi Grzegorz Filipek, Dyrektor  OKNOPLAST.
W ostatnim czasie w ofercie OKNOPLASTU pojawiło się okno Platinium Evolution², które jest połączeniem niepowtarzalnej elegancji i energooszczędności. Profil skrzydła jest zaokrąglony do wewnątrz, a współczynnik przenikalności cieplnej Uw okna wynosi jedynie 1,0. Okno jest dostępne w kolorze białym, jak również w odcieniach drewnopodobnych.

Platinium-Evolution-Oknoplast-okno