Home Pressroom Okienne trendy 2010

Pressroom

Okienne trendy 2010


opublikowane 18 sty 2010

3 minuty

Fantazyjne, niebanalne kształty, odważne kolory, dbałość o oszczędność energii i środowisko naturalne – to najważniejsze trendy w oknach na 2010 rok. Warto przyjrzeć im się bliżej, gdyż okna są jednym z najważniejszych elementów domu. Powinny pasować do jego architektury i stylu, a przy tym zapewniać komfort i bezpieczeństwo użytkowania przez długie lata.

Ekologiczne i ciepłe nadal modne

Decydując się na budowę domu, który służyć nam będzie przez pokolenia, warto wziąć pod uwagę przyszłe koszty jego eksploatacji. Według Krajowej Agencji Poszanowania Energii przez okna może uciekać od 15% aż do 35% ciepła. Dodatkowo, zmieniające się uregulowania prawne wprowadzają coraz bardziej restrykcyjne wymogi związane z poszanowaniem energii nieodnawialnej, co skłania inwestorów indywidualnych do zakupu  stolarki okiennej o podwyższonych parametrach izolacyjności termicznej – mówi architekt Monika Lisowska-Łętocha,  dyrektor pracowni projektowej ARCHON + Biuro Projektów.

Energooszczędne okna dostępne są między innymi w ofercie OKNOPLAST-Kraków. Przykładem jest Thermic 90, które swoje wysokie parametry termoizolacyjne zawdzięcza przede wszystkim:  6-komorowemu profilowi o szerokości zabudowy 90 mm, potrójnemu pakietowi szybowemu, wkładce termicznej umieszczonej w ramie okna oraz wypełnieniu przestrzeni międzyszybowej gazem szlachetnym. W oknach Thermic 90 można dodatkowo zastosować specjalną ramkę międzyszybową, tzw. termoramkę wykonaną ze stali szlachetnej. Dzięki niej ilość ciepła „uciekającego” przez okno zostanie znacznie zmniejszona. Termoramka ogranicza dodatkowouciążliwe zjawisko roszenia się szyb – mówi Rafał Karaś, Menadżer ds. Doradztwa Technicznego OKNOPLAST-Kraków.

Niebanalna architektura

Decydując się na budowę domu, coraz częściej realizujemy własne, fantazyjne pomysły architektoniczne, w które doskonale się wpisują okna o nietypowych kształtach. Nadają one elewacji  budynku, jak i wnętrzom domu unikalnego charakteru oraz pełnią funkcje dekoracyjne. W ofercie OKNOPLAST-Kraków dostępne są okna łukowe, półokrągłe i okrągłe, a także trapezowe i trójkątne z siedmioletnim okresem gwarancyjnym.

Można je zamontować w dowolnym pomieszczeniu w domu. Nietypowe kształty okien doskonale sprawdzają się w salonach, gdyż podkreślają ich elegancki, wyrafinowany styl. Pasują również do takich pomieszczeń, jak sypialnia, pokój pracy czy łazienka, którym nadają indywidualnego charakteru.

Obok geometrycznych kształtów, coraz większą popularnością  cieszą się duże okna. Rozwijająca się moda na domy nowoczesne, projektowane z dużymi, efektownymi przeszkleniami, powoduje wzrost zainteresowania stolarką okienną dobieraną indywidualnie do elewacji budynku, nie bazującą na typowych rozmiarach  okien – komentuje architekt Monika Lisowska-Łętocha.

Duże przeszklenia doskonale sprawdzają się w salonie. Powodują jego optyczne powiększenie, a także otwierają dom na piękny widok – na przykład na ogród. OKNOPLAST-Kraków oferuje nowoczesne, przeszklone drzwi tarasowe PSK lub HST, które mogą mieć nawet 4, 5 metrów szerokości. Dzięki zastosowaniu specjalnych rozwiązań technologicznych, mimo bardzo dużej powierzchni szklanej, ich otwieranie nie wymaga użycia dużej siły.

Odważne kolory

Jednym z trendów w oknach na 2010 rok są kolorowe profile okienne. Ta niestandardowa propozycja skierowana jest przede wszystkim do odważnych klientów, którzy chcą wyróżnić swój dom oraz dbają o każdy detal jego wykończenia – mówi architekt Monika Lisowska–Łętocha.

W ofercie OKNOPLAST-Kraków istnieje możliwość dobrania odcieni profili okien spośród 5 podstawowych barw drewnopodobnych oraz szerokiej gamy kolorów niestandardowych.Znajdują się w niej barwy od klasycznych brązów, poprzez odważne kolory żółci, czerwieni czy zieleni, aż po stonowany granat. Pozwala to na ciekawe kompozycjeokien z elewacją budynku, jak również z wnętrzem pomieszczeń.Odważne, dowolnie wybrane przez klientów kolory można zastosować na przykład tylko od wewnętrznej strony okna, dopasowując je do odcieni mebli i dodatków, czy też wyłącznie od zewnątrz, dzięki czemu dobierzemy je do koloru elewacji domu, dachu czy ogrodzenia posesji – mówi Rafał Karaś z OKNOPLAST-Kraków.

Termomodernizacja budynku. Mądry Polak przed budową., Wyd. Narodowa Agencja Poszanowania Energii