Home Pressroom Okna strażnikiem twojego domu

Pressroom

Okna strażnikiem twojego domu


opublikowane 10 lut 2010

3 minuty

Według badań przeprowadzonych w 2009 roku na zlecenie Komendy Głównej Policji, aż 70% Polaków uważa włamanie do swojego domu lub mieszkania za mało prawdopodobne.[1] Tymczasem w ubiegłym roku dochodziło codziennie do blisko 330 tego typu przestępstw![2] Dlatego też, aby snu z powiek nie spędzała nam troska o bezpieczeństwo naszej rodziny i dobytku,  warto pomyśleć o odpowiedniej ochronie domu np. oknach antywłamaniowych.

Większość z nas czuje się bezpiecznie we własnym domu, na co dzień nie myśląc o włamaniach czy kradzieżach. Wydaje się nam, że zagrożenie to dotyczy innych. Dopiero, gdy dochodzi do tego typu przykrego zdarzenia zdajemy sobie sprawę z faktu, że należy zadbać o odpowiednie zabezpieczenia domu.

Statystyki policyjne pokazują, że w domach jednorodzinnych oraz mieszkaniach usytuowanych na parterze lub pierwszym piętrze do włamania dochodzi najczęściej przez okna i drzwi balkonowe.[3] Tymczasem o odpowiednim zabezpieczeniu tych elementów przed złodziejem myśli zaledwie 3% badanych.[4] Obecnie na rynku są dostępne specjalne okna antywłamaniowe, wykonywane wg rygorystycznych norm. Sforsowanie takich okien wiąże się z ogromnym wysiłkiem, a często jest wręcz niemożliwe – mówi Rafał Karaś, Menadżer ds. Doradztwa Technicznego OKNOPLAST-Kraków.

Okna, które chronią

Włamaniom przez okna łatwiej zapobiegać, jeśli zna się najczęstsze sposoby ich forsowania. Należą do nich przede wszystkim: wejście przez otwarte lub uchylone okno, wyważenie okna, przesunięcie okucia czy wybicie szyby – komentuje Rafał Karaś. Nowoczesne okna antywłamaniowe potrafią jednak poradzić sobie ze sztuczkami złodziei. Podczas ich wyboru, trzeba jednak pamiętać, że aby spełniały swoje funkcje ochronne, muszą być wyposażone w odpowiednie rozwiązania techniczne –  klamki, specjalne okucia i szyby  – dodaje Rafał Karaś.

Po pierwsze – klamka z kluczykiem i blacha antyrozwierceniowa w okuciu

Antywłamaniowe okna Protect Plus OKNOPLAST-Kraków składają się ze specjalnej klamki z  kluczem o wytrzymałości 100 Nm i umieszczonej w okuciu wkładki antyrozwierceniowej. Taki zestaw zabezpiecza przed najpopularniejszymi sztuczkami włamywaczy, tzn. przed:

·         przekręceniem klamki z pozycji uchylnej (tzw. sztuczka „na sznurek”),

·         przesunięciem okucia za pomocą pręta lub śrubokręta,

·         rozwierceniem śrub mocujących klamkę.

Klamka z kluczem spełnia jeszcze jedną niezwykle istotną funkcję. Skutecznie chroni nasze domostwa nie tylko przed włamywaczami, ale także znacznie zmniejsza prawdopodobieństwo, że dziecko będzie mogło samo otworzyć okno – dodaje Rafał Karaś z OKNOPLAST-Kraków.

Po drugie – specjalne okucia

Okna krakowskiego producenta Protect Plus swoje ochronne właściwości zawdzięczają również zastosowaniu innowacyjnych okuć Multi-Matic. Okucia wyposażone są w zaczepy antywyważeniowe (Safety Plus) przykręcane do stalowego zbrojenia oraz specjalnie opracowane czopy i.S (niem. inntelligente Sicherheit – inteligentne zabezpieczenie). Czopy – poprzez zazębianie się z zaczepami – w znacznym stopniu utrudniają próby wyważenia okna. W Protect Plus czopy występują na całym obwodzie okna, w ściśle określonych i przebadanych miejscach, co jeszcze skuteczniej chroni przed włamaniem.

Po trzecie – bezpieczna szyba

Niezbędnym elementem okien antywłamaniowych są specjalne szyby. W oknach Protect Plus zastosowano podwójnie wzmocnioną szybę trwale połączoną z czterema warstwami folii antywłamaniowej PVB. Im więcej warstw szkła i folii, tym szyba jest odporniejsza na wybicie –  mówi Rafał Karaś. Ta – zastosowana w oknach Protect Plus – jest w stanie oprzeć się kilkukrotnemu uderzeniu stalowej, 4-kilogramowej kuli. Warto pamiętać, że nawet jeśli szkło pęka, to jego kawałki nie rozsypują się, gdyż są „przytrzymywane” przez warstwy folii. Dzięki temu okno jest nie tylko skuteczną barierą dla włamywacza, ale również doskonale nadaje się do dziecięcego pokoju, gdzie szczególnie zależny nam na bezpieczeństwie najmłodszych domowników  – dodaje Rafał Karaś.

Po czwarte – fachowy montaż

Stosując okna antywłamaniowe, skutecznie podnosimy bezpieczeństwo naszego domu. Warto podkreślić, że samo wyprodukowanie okna, nie czyni go jeszcze antywłamaniowym. Bowiem, aby spełniało swoje funkcje ochronne, musi być prawidłowo zamontowane, ściśle według określonych procedur montażowych oraz poświadczone odpowiednim certyfikatem. Dopiero takie okno, można nazwać antywłamaniowym. – dodaje Rafał Karaś

Co jeszcze mogą okna?

Zabezpieczenia mechaniczne można także wesprzeć elektronicznymi metodami ochrony domu, na przykład połączeniem stolarki okiennej z  systemem alarmowym budynku. W tym celu instaluje się tzw. sensory otwarcia okna. Czujniki przekazują do systemu alarmowego informację o tym, w jakiej pozycji znajduje się aktualnie okno – otwartej (uchylnej), czy zamkniętej. W przypadku próby włamania sensor spowoduje natychmiastowe włączenie alarmu – mówi Rafał Karaś z OKNOPLAST-Kraków.


[1] Polskie Badania Przestępczości, styczeń 2009

[2] Stan bezpieczeństwa w Polsce w 2009 roku, styczeń 2010, www.policja.pl

[3] Raport: Wysoki spadek liczby włamań, lipiec 2009, www.policja.pl

[4] Usługi ochrony i mienia wśród form zabezpieczenia mieszkań i domów przed włamaniami, TNS OBOP, 21-23.04.2001 r.