Home Pressroom OKNOPLAST dla dzieci z domu dziecka w Odporyszowie

Pressroom

OKNOPLAST dla dzieci z domu dziecka w Odporyszowie


opublikowane 22 gru 2014

3 minuty

W ostatni weekend przed świętami Bożego Narodzenia w podtarnowskim Odporyszowie odbyło się oficjalne otwarcie nowej placówki stowarzyszenia Siemacha. To pierwszy w Polsce zbudowany od podstaw i tak nowocześnie urządzony dom dziecka. Wybudowanie i wyposażenie go było możliwe dzięki zaangażowaniu sponsorów, w tym w dużej mierze firmie OKNOPLAST.

W inauguracyjnym otwarciu placówki uczestniczyli: przewodniczący Rady Europejskiej Donald Tusk, minister skarbu państwa Włodzimierz Karpiński, a także minister polityki społecznej Władysław Kosiniak-Kamysz. Podczas otwarcia 10 obiektu stowarzyszenia SIEMACHA Donald Tusk podkreślił, że dzieci zasługują na najwyższe standardy, nie tylko mieszkania, ale także uczuć. Zaznaczył, że nowa placówka SIEMACHA w Odporyszowie powstała dzięki wielkiemu zaangażowaniu ks. Andrzeja Augustyńskiego, który jest twórcą i liderem stowarzyszenia.

Nowoczesne nie tylko wnętrza

Stowarzyszenie Siemacha to jedna z największych w Polsce organizacji charytatywnych, która od ponad dwudziestu lat pomaga dzieciom i młodzieży będącym w trudnej sytuacji życiowej. Budynek w Odporyszowie o powierzchni ok. 1 500 m² został zaprojektowany w nowoczesny sposób i jest pierwszym tego typu obiektem w Polsce zbudowanym od podstaw. W placówce wychowankowie mogą m.in. jeździć konno, korzystać z basenu czy boiska. Nowatorskie są również zasady panujące w domu – wychowankowie sami gotują, sprzątają i zajmują się drobnymi naprawami. Wychowawcy tak organizują im czas, aby dzieci były zaangażowane w obowiązki, które istnieją w każdym domu. Poza tym placówka będzie miała charakter otwarty – będą się w niej odbywać zajęcia edukacyjne, artystyczne i sportowe dla około 100 dzieci z Odporyszowa i okolicznych miejscowości. Dostępna będzie również kryta pływalnia i sale fitness. Z obiektu skorzystają wychowankowie placówek SIEMACHY z Krakowa, Tarnowa, Rzeszowa, Kielc, Wrocławia i innych miejscowości oraz młodzi sportowcy z Akademii Sportu Progress. W pobliżu budynku powstanie stajnia dla koni i sekcja jeździecka.

Warto mieć marzenia

Dyrektor Generalny stowarzyszenia Siemacha, ks. Andrzej Augustyński wymarzył sobie „nowoczesny dom dziecka”. Chciał, by był solidnie zbudowany, przestronny i wygodny, ale równocześnie tani w użytkowaniu. Jego marzenie spełniło się dzięki aktywnemu wsparciu darczyńców oraz sponsorów, którzy sfinansowali całkowity koszt budowy placówki, wynoszący 5 mln zł. Swój wkład w funkcjonowanie domu w Odporyszowie ma również firma OKNOPLAST, która dostarczyła do budynku energooszczędne okna. W podziękowaniu za współudział w realizacji inwestycji, Mikołaj Placek, Prezes Zarządu OKNOPLAST, odebrał z rąk ministra Skarbu Państwa Włodzimierza Karpińskiego certyfikat „IN PERPETUAM REI MEMORIAM ET TESTIMONIUM VERITATIS – na wieczną rzeczy pamiątkę i świadectwo prawdzie”.

Wieloletnia znajomość

Od początku swojej działalności OKNOPLAST wspiera inicjatywy społeczne. Ze stowarzyszeniem SIEMACHA współpracujemy od wielu lat. Wiemy, jak ważna jest mądra pomoc, którą niesie organizacja – nie tylko doraźna, ale właśnie ta długoterminowa, pozwalająca wychowankom na realną poprawę swojej sytuacji – powiedział Mikołaj Placek, prezes OKNOPLAST. Firma wspiera stowarzyszenie finansowo, fundując między innymi wakacje dla najmłodszych podopiecznych oraz wyposażając i remontując pomieszczenia należących do niej placówek. OKNOPLAST wspomaga również jako oficjalny partner Akademię Sportu Progress. Jej powstanie jest efektem współpracy Jerzego Dudka ze stowarzyszeniem SIEMACHA. Celem tego przedsięwzięcia poza szkoleniem sportowym dzieci i młodzieży, jest kształtowanie charakterów podopiecznych. W Akademii ćwiczy już ponad 300 uczniów w wieku od 6 do 15 lat, w 3 sekcjach: piłkarskiej, pływackiej i tenisa stołowego.