Home Pressroom Poznaj swoje okno od podszewki

Pressroom

Poznaj swoje okno od podszewki


opublikowane 25 sty 2011

4 minuty

Mogłoby się wydawać, że okna to nieskomplikowana konstrukcja – szyba, rama, klamka. Tymczasem zawierają one wiele elementów, na które zwykle nie zwracamy uwagi. To właśnie te niepozorne części wpływają na funkcjonalność naszych okien. Ponadto producenci stosują obecnie nowoczesne rozwiązania, które podnoszą parametry techniczne okien i pozwalają dostosować je do indywidualnych potrzeb klientów. Co zatem kryją okna?

Na początek – dobry profil

Profil jest podstawą konstrukcji okna, gdyż to właśnie on utrzymuje szybę. Składa się z ramy, ościeżnicy i listew przyszybowych.Bardzo ważnym elementem profilu PCW jest stalowe wzmocnienie stosowane w jego wnętrzu. Usztywnia ono konstrukcję okna i zapobiega odkształceniom – mówi Przemysław Serwin , Menadżer ds. Jakości Usług OKNOPLAST.

Podstawowym parametrem, który charakteryzuje profil okna jest klasa, np. A, B, C itd., gdzie A jest najwyższą z możliwych klas profili. Oznacza ona, że ścianki zewnętrzne okien mają 3 mm grubości, a szerokość komór wewnętrznych wynosi minimum 5 mm. To właśnie te parametry zapewniają oknom stabilność i trwałość, a także większą ochronę przed hałasem i zmianami temperatur – doradza Przemysław Serwin z OKNOPLAST. Profile o cieńszych ściankach zaliczane są do niższych klas, a ich stopień odporności na uszkodzenia jest mniejszy. Oznacza to, że są bardziej podatne na pękanie naroży i mogą ulegać deformacji – dodaje Przemysław Serwin.

Obecnie na rynku dostępny jest szeroki wybór profili. Różnią się one między sobą kolorami, materiałami z których zostały wykonane oraz ilością komór. Komora w profilu okiennym to hermetycznie zamknięta przestrzeń między szybami.W oknach energooszczędnych komory wypełnia się gazem szlachetnym argonem, kryptonem lub ksenonem, który słabo przewodzi ciepło. Dzięki temu jest ono zatrzymywane w naszych domach – tłumaczy Przemysław Serwin, Menadżer ds. Jakości Usług z OKNOPLAST. Warto również pamiętać, że większa liczba komór to większa izolacyjność termiczna i akustyczna.

Szyba – serce okna

We współczesnych oknach montuje się szyby zespolone. Składają się one z co najmniej dwóch tafli szkła, których grubość można dostosować do własnych potrzeb. Szyby zespolone standardowo buduje się z jednej tafli szkła typu float i jednej tafli typu termofloat.

Float to płaskie szkło sodowowapniowe o naturalnym połysku i dużej przejrzystości. Szkło termofloat jest powleczone warstwą tlenków metali, która odbija ciepło wytwarzane np. przez grzejniki do wnętrza domu – mówi Przemysław Serwin OKNOPLAST. Taka konstrukcja szyb znacznie zmniejsza straty ciepła w porównaniu z szybami starego typu.

Na rynku dostępne są różne rodzaje szyb między innymi energooszczędne, dźwiękochłonne, czy refleksyjne. Ciekawostką są szyby samoczyszczące – zbudowane ze szkła pokrytego specjalna powłoką, na której zanieczyszczenia ulegają rozkładowi, a później są zmywane przez wodę.

Bez okuć ani rusz…

…są one bowiem tymi elementami okien, które umożliwiają otwieranie skrzydeł na różne sposoby. We współczesnych oknach stosuje się okucia obwiedniowe– montowane na całym obwodzie wewnątrz ramy. Podnoszą one szczelność okien, gdyż po zamknięciu dokładnie dociskają skrzydło do ościeżnicy. Okucia obwodowe zwykle są rozwieralne, uchylne lub uchylno-rozwieralne. Okna z takimi okuciami mogą również być także przesuwne, składane, obrotowe lub odchylne.

Okucia powinny pozwalać nam na płynną regulację położenia skrzydła. Jest to bardzo ważne z punktu widzenia funkcjonalności okien. Jeśli chcemy na przykład lekko przewietrzyć pokój, powinniśmy mieć możliwość blokady uchyłu. Specjalny element okucia może zablokować skrzydło, dzięki czemu okno nie zatrzaśnie się z hukiem podczas przeciągu – mówi Przemysław Serwin, Menadżer ds. Jakości Usług z OKNOPLAST. Dobre okucia powinny też zapewniać mikrowentylację, czyli wymianę powietrza. Odbywa się ona poprzez niewielką szczelinę, która powstaje między ościeżnicą a skrzydłem, bez konieczności uchylania okna.

W ofercie OKNOPLAST znajdziemy różne typy okuć. Twin–fit to idealne rozwiązanie dla osób lubiących wygodę i komfort użytkowania. Okucia tego typu umożliwiają na przykład jednoczesne otwarcie dwóch skrzydeł okna za pomocą jednej klamki. Inną propozycją jest system win-click, który daje możliwość zatrzaśnięcia drzwi balkonowych z zewnątrz, bez użycia klamki. Dzięki tym okuciom wypoczywając na tarasie lub w ogrodzie, możemy oddzielić się od odgłosów z wnętrza domu. Jeśli chcemy podnieść bezpieczeństwo naszego domu, możemy zastosować okucia antywłamaniowewyposażone w zaczepy antywyważeniowe. Istnieją także niewidoczne okucia Invisso, które podnoszą walory estetyczne okna – mówi Przemysław Serwin, z OKNOPLAST.

Co jeszcze drzemie w naszych oknach?

Klamka jest nieodzownym elementem okna. Służy ona nie tylko do jego otwierania, ale może także pełnić wiele innych funkcji. W ofercie OKNOPLAST dostępna jest klamka z kluczykiem, która znacznie utrudnia otwarcie przez osoby niepowołane od zewnątrz, a także uniemożliwia otwarcie okna przez dziecko.

Uszczelki to kolejny niepozorny, ale bardzo ważny element naszych okien, który decyduje o ich szczelności. Najbardziej odporne na zniszczenia (działanie mrozu, słońca i wiatru) są te, wykonane z trwałego materiału EPDM. Okres trwałości takich uszczelek wynosi nawet 50 lat.

Ciekawym rozwiązaniem, dodającym oknom elegancji są szprosy imitujące podział szyby. Do wyboru mamy szprosy wewnątrzszybowe i wiedeńskie – naklejane na szybę. Elementy te można łączyć ze sobą pod różnymi kątami, a nawet wygiąć w łuk, czy koło – mówiPrzemysław Serwin  OKNOPLAST.

Oknoplast-Okno-z okuciami-Twin-Fit