Home Pressroom Rolety zewnętrzne – jedno rozwiązanie na wiele problemów

Pressroom

Rolety zewnętrzne – jedno rozwiązanie na wiele problemów


opublikowane 29 wrz 2010

3 minuty

Marzysz o ciepłym, cichym i bezpiecznym domu? Rolety zewnętrzne spełnią te oczekiwania. Ponadto, ich najnowsze wersje, występujące w szerokiej gamie kolorów, odmienią wygląd domu, nadając mu indywidualnego charakteru.

Sposób na złodzieja i wścibskiego sąsiada
Rolety zewnętrzne są bardzo popularnym i praktycznym elementem wykończenia domu. Pełnią wiele istotnych funkcji, rozwiązując różnorodne kwestie związane z użytkowaniem budynku. Najczęściej stosujemy je w celu dodatkowej ochrony domu przed złodziejem oraz zabezpieczenia przed zmiennymi warunkami atmosferycznymi. Jak bowiem pokazują statystyki policyjne – w domach jednorodzinnych oraz mieszkaniach usytuowanych na parterze lub pierwszym piętrze do włamania dochodzi najczęściej przez okna i drzwi balkonowe.1 Już sama standardowa roleta stanowi barierę dla potencjalnego złodzieja oraz zniechęca go do podjęcia próby włamania. Ponadto, w wielu typach rolet, na przykład OKNOPLAST istnieje możliwość zastosowania dodatkowych zabezpieczeń utrudniających podniesienie ich pancerza, jak: rygle automatyczne lub wieszaki blokujące – mówi Maciej Żyrek, Menadżer Produktu Rolet OKNOPLAST. Warto także pamiętać, że rolety stanowią skuteczne antidotum na wścibskiego sąsiada zaglądającego w nasze okna.

Prywatna oaza
Kolejną ważną funkcją rolet jest ochrona przed hałasem. W domu, w którym spędzamy większość naszego życia, chcemy bowiem cieszyć się ciszą i spokojem. Tutaj wracamy po męczącym dniu w pracy, by znaleźć wytchnienie i harmonię. Dobrze dobrane rolety skutecznie wytłumią dźwięki dochodzące z zewnątrz. Rozwiązanie tego typu sprawdzi się zwłaszcza w budynkach usytuowanych bezpośrednio przy ruchliwej ulicy, czy w sąsiedztwie torów kolejowych. Popularnym zastosowaniem rolet jest także ochrona domu przed nadmiernym ogrzewaniem się latem. Tymczasem nie wszyscy wiedzą, że opuszczone rolety sprawdzają się także zimą, tworząc dodatkową barierę termoizolacyjną domu. W ten prosty sposób skutecznie chronią więc pomieszczenia przed utratą cennego ciepła, wpływając na zmniejszenie rachunków za ogrzewanie.

Rolety chroniące nasze domy przed hałasem czy ucieczką ciepła produkowane są najczęściej z aluminium lub PVC. Dzięki odpowiednio dobranym roletom możemy ograniczyć straty ciepła stolarki okiennej nawet do 30% oraz wytłumić dźwięki nawet o 10 dB. Skuteczność tłumienia hałasu, zależy przede wszystkim od grubości pancerza rolety, który może mieć od kilku do kilkunastu milimetrów. Oczywiście im jest on grubszy, tym lepiej izoluje– tłumaczy Maciej Żyrek z OKNOPLAST.

Metamorfoza domu
Szare, ponure rolety już dawno odeszły do lamusa. Najnowsze wersje występują w szerokiej palecie kolorów pancerza. Dzięki temu można skomponować je według własnego gustu oraz idealnie dopasować do barwy elewacji budynku. W ten prosty sposób możemy także dokonać metamorfozy domu, nadając mu indywidualnego charakteru. W ofercie OKNOPLAST kolory pancerza rolet zostały dobrane w taki sposób, by harmonijnie komponować się barwami okien. Wśród nich zajdziemy między innymi takie odcienie, jak: orzech, złoty dąb, mahoń, kość słoniowa, antracyt czy srebrno–szary.

Wygoda użytkowania
Nowoczesne rolety są nie tylko praktyczne, ale także komfortowe w użytkowaniu. Można je bowiem wyposażyć w inteligentne systemy sterowania. Umożliwiają one na przykład uruchomienie rolety za pomocą pilota z dowolnego punktu pomieszczenia. By jeszcze bardziej podnieść komfort i wygodę ich użytkowania, warto zastosować automatykę czasową, która pozwala na dowolne zaprogramowanie momentu otwierania i zamykania rolet, według własnych potrzeb.
Na rynku dostępne są także inteligentne sterowniki do rolet, które mierzą siłę wiatru, temperaturę zewnętrzną i wewnętrzną, nasłonecznienie oraz opady. Dzięki temu mogą samodzielnie opuszczać rolety w części domu narażonej na silne wiatry, deszcz czy nadmierne nasłonecznienie – mówi Maciej Żyrek.

W ofercie OKNOPLAST znajdują się dwa rodzaje rolet zewnętrznych – SOL oraz LUNA. Pierwszy system nakładany jest na okna, a rolety montowane we wnęce okiennej, stanowiąc po montażu część muru. LUNA jest z kolei systemem zakładanym  po zewnętrznej stronie okna.

Oba rodzaje rolet można zastosować zarówno w przypadku budynków istniejących, jak i nowych inwestycji. Szeroka gama kolorystyki pancerza pozwala na dopasowanie rolet do stolarki okiennej, jak i charakteru budynku. Systemy SOL oraz LUNA można ponadto wyposażyć w inteligentne sterowniki oraz dodatkowe zabezpieczenia przed włamaniem w postaci rygli automatycznych lub wieszaków blokujących.

OKNOPLAST_1