Home Pressroom Wielkanocne okna

Pressroom

Wielkanocne okna


opublikowane 21 mar 2012

4 minuty

Za oknami pogoda jest coraz ładniejsza, słońce częściej wygląda zza chmur, a słupki rtęci na termometrach pną się w górę. Dużymi krokami zbliża się do nas wiosna, a wraz z nią Wielkanoc. Przed świętami prawie każdy robi w domu generalne porządki. Ich nieodłącznym punktem jest mycie okien. A czyste szyby możemy udekorować wielkanocnymi ozdobami.

Przedświąteczne sprzątanie to dobry moment na przegląd stolarki po zimie. Umyte i w razie potrzeby wyregulowane okna możemy przystroić na nadejście Wielkanocy. Wybór ozdób jest bardzo duży: przyklejane witraże, zawieszane pisanki, czy szydełkowe obrazki to tylko niektóre z opcji. Jeśli chcemy, okienne dekoracje możemy też wykonać własnoręcznie.

Wiosenne mycie

Okienne porządki powinniśmy zacząć od dokładnego umycia szyb i ramy. Pamiętajmy, by nie robić tego wodą z octem ani innymi żrącymi środkami. W ten sposób możemy bowiem uszkodzić ramę. Okna najlepiej myć przeznaczonymi do tego celu preparatami, które znajdziemy w każdym sklepie z chemią gospodarczą lub letnią wodą z dodatkiem płynu do naczyń. Pamiętajmy, by woda nie była za ciepła, gdyż wówczas na naszych szybach pozostaną ciężkie do usunięcia smugi – radzi Monika Sosnowska-Rainer. Menadżer ds. PR z OKNOPLAST.

Ważne, by do mycia szyb wybrać miękką ściereczkę bez szwów. W żadnym wypadku nie powinniśmy tego robić gazetą. Przy takim myciu rozmażemy jedynie po szkle farbę drukarską. Co gorsze możemy też zarysować szybę.

Po umyciu ram i szyb czas na czyszczenie okuć i uszczelek. Przez całą jesień i zimę te elementy narażone były na niekorzystne działanie czynników atmosferycznych. Poza tym to właśnie na okuciach w górze okna zbiera się najwięcej kurzu, który stanowi poważne zagrożenie dla profili. Żywią się nim bowiem mikroorganizmy tworzące mikroskopijne pory na powierzchni ramy. W te maleńkie otwory wnika następnie trudny do usunięcia brud. Na zanieczyszczenia narażone są również uszczelki w dolnej części okien. Zarówno okucia jak i uszczelki możemy umyć preparatami, które wykorzystywaliśmy do czyszczenia ram i szyb.

Przegląd techniczny

Gdy okna są już czyste powinniśmy dokładnie się im przyjrzeć, aby sprawdzić ich stan. Przegląd techniczny okna należy zacząć od oceny działania metalowych elementów – klamek , okuć i zawiasów. Jeśli skrzydła ciężko się otwierają i zamykają lub słyszymy, że coś skrzypi oznacza to konieczność regulacji. Możemy zrobić to sami – ustawiając okucia bliżej lub dalej uszczelki. Zawsze też możemy wezwać ekipę, która ustawi okucia i w razie potrzeby wymieni zniszczone elementy – mówi Monika Sosnowska-Rainer  z OKNOPLAST.

Po wyczyszczeniu i regulacji okien warto je zabezpieczyć na wiosnę i lato. Nawet bowiem podczas ciepłych pór roku będą one narażone na działanie czynników atmosferycznych – deszcz, wiatr, a nawet palące słońce mogą zniszczyć nieprzygotowane elementy okna. Aby nasze okucia nie zardzewiały, powinniśmy je nasmarować oliwą techniczną lub smarami na bazie silikonów. Produkty te znajdziemy w marketach budowlanych. Uszczelki pod wpływem deszczu czy słońca mogą stać się kruche i popękać. Zapobiegniemy temu, smarując je gliceryną lub specjalnym środkiem, który z łatwością kupimy w salonie sprzedaży.

Czas na dekorację

Nasze okna są już czyste i zabezpieczone przed czynnikami atmosferycznymi. Możemy zatem przygotować je na Wielkanoc. W sklepach znajdziemy wiele produktów, które pozwolą nam stworzyć świąteczne kompozycje. Do wyboru mamy naklejki, folie dekoracyjne, czy różnego rodzaju zawieszki. To jak będą wyglądały okna zależy jedynie od naszej inwencji.

Jeśli zdecydujemy się na ozdobienie okien, powinniśmy uważać, aby nie uszkodzić ramy czy szyby.Dlatego warto dobierać produkty z uwagą i ostrożnie je nanosić. Zanim przystąpimy do dekorowania należy też zabezpieczyć parapet i ściany wokół okna, szczególnie jeśli będą pomagały nam dzieci. W tym celu wystarczy przykleić zwykłą folię malarską lub gazetę – radzi Monika Sosnowska-Rainer z OKNOPLAST.

Kolorowe, wielkanocne wzory możemy stworzyć za pomocą farbek do okien. Jeśli obawiamy się o nasz talent malarski, warto wykorzystać gotowe szablony. Wystarczy je przyłożyć do szyby i nanieść farbę, tak by nie wyjść poza brzegi. Po świętach taką dekorację zmyjemy letnią wodą z płynem do czyszczenia szyb.

Oprócz farbek dostępne są też folie dekoracyjne i naklejki na okna. Dzięki nim na naszych szybach zagoszczą wielkanocne króliczki, kurczaczki lub pisanki – wybór wzorów jest naprawdę szeroki. W przypadku naklejek musimy jednak zwrócić szczególną uwagę, aby były one przeznaczone do szkła. W przeciwnym razie, po świętach na szybach zostaną ciężkie do zmycia ślady kleju. Folie dekoracyjne przylegają do szkła na zasadzie elektrostatycznej, wystarczy zatem je tylko zdjąć. Pozwala to dodatkowo na szybką zmianę kompozycji – mówi Sosnowska-Rainer z OKNOPLAST.

Jeśli chcemy, możemy wybrać szydełkowe zawieszki ze świątecznymi wzorami lub pisanki. Takie dekoracje będą ładnie prezentowały się na ozdobnej, kolorowej wstążeczce. Pamiętajmy tylko, aby w żadnym wypadku nie wbijać gwoździ ani pinesek w ramę okna. Bezpieczniej będzie jeśli przywiążemy wstążkę do karnisza.

Dobrym sposobem na spędzenie czasu z dziećmi jest własnoręczne wykonanie dekoracji. Przy użyciu kartonu, bibuły, nożyczek i kleju możemy stworzyć wielkanocne witraże, które ozdobią nasze okna. Wspólne tworzenie dekoracji sprawi wiele radości całej rodzinie, a nasz dom zyska świąteczny wygląd.

OKNOPLAST-Krakow_fot 1