Home Pressroom Zdrowy klimat przez cały rok

Pressroom

Zdrowy klimat przez cały rok


Colorfull OKNOPLAST

opublikowane 01 paź 2012

2 minuty

Ciągłe zmęczenie, ból głowy czy katar uznajemy zwykle za początki częstego o tej porze roku przeziębienia. Gorsze samopoczucie przypisujemy brakowi słońca i chłodniejszym dniom. Tymczasem objawy te mogą być skutkiem przebywania w źle wentylowanych pomieszczeniach. Dziś jednak aby wpuścić do domu świeże powietrze nie musimy otwierać okien i wychładzać wnętrz.

W niewietrzonych wnętrzach łatwo rozwijają się wirusy i bakterie. Nieodpowiednia wentylacja powoduje również wzrost wilgotności powietrza, co może doprowadzić do tego, że w domu pojawi się pleśń. Aby chronić nasze zdrowie powinniśmy zapewnić regularny dopływ świeżego powietrza. Co jednak zrobić, by nadmiernie nie wychładzać pomieszczeń otwierając okna gdy na zewnątrz panuje nieprzyjemna aura? Jednym ze sposobów jest montaż nawiewników.

Dom z klimatem

To, czy będziemy cieszyć się zdrowiem i dobrym samopoczuciem w dużej mierze zależy od tego jaki klimat panuje w naszym domu. Częste infekcje dróg oddechowych i powracające przeziębienia mogą  wynikać ze zbyt dużej wilgotności powietrza. Jej optymalny poziom w mieszkaniach wynosi 35-50%. Jeśli zostanie on przekroczony na ścianach może pojawić się grzyb lub pleśń – mówi Marzena Rutyna, Technolog z OKNOPLAST. Zjawisko to nie tylko powoduje nieprzyjemny zapach stęchlizny, ale zagraża również naszemu zdrowiu.

Poziom wilgotności możemy regulować poprzez odpowiednią wentylację. W polskim prawie została określona wielkość strumienia powietrza niezbędna by utrzymać we wnętrzu przyjazny klimat. Według normy PN-83/B-03430/Az3:2000 ilość ta wynosi ok. 30-50 m³ na godzinę. Jednak do kuchni z kuchenką gazową powinniśmy doprowadzać aż 70 m³ świeżego powietrza w ciągu godziny.

Wietrzenie bez dreszczy

Wietrzenie obniża poziom zanieczyszczeń unoszących się w powietrzu, podnosząc jednocześnie ilość tlenu. Dzięki temu znacznie wzrasta odporność naszego organizmu. Niezależnie od pogody zaleca się wietrzenie od trzech do pięciu razy dziennie przez 5-10 minut. Jesienią i zimą otwieranie okien nie należy jednak do przyjemności. Nawiewniki natomiast zapewnią regularny dopływ odpowiedniej ilości powietrza niezbędnej do prawidłowej wentylacji, bez przeszywającego uczucia zimna.

Nawiewniki montuje się w górnej części okna ,dzięki czemu powietrze z zewnątrz nie jest kierowane bezpośrednio na użytkownika i tym samym unika się nieprzyjemnego zjawiska przeciągu, jak w przypadku otwartego okna. Ta metoda wietrzenia ma jeszcze jedną ważną zaletę – nie powoduje nadmiernego wychładzania pomieszczeń, dzięki czemu nie podnosi naszych rachunków za ogrzewanie – tłumaczy Marzena Rutyna z OKNOPLAST.

Odpowiedni wybór

Jeśli zdecydujemy się na montaż nawiewników mamy do wyboru ich dwa rodzaje – higrosterowalne i ciśnieniowe. Pierwsze sterowane automatycznie regulują przepływ powietrza w zależności od poziomu wilgotności względnej powietrza w pomieszczeniu. Drugie natomiast zapewniają stałą, ustawioną przez nas ilość powietrza, bez względu na wilgotność czy ciśnienie. Przed zakupem warto zastanowić się w jakich pomieszczeniach chcemy je zamontować. Nawiewniki higrosterowane, montuje się w takich pomieszczeniach jak: sypialnia, pokoje dzienne, pralnie, łazienki i kuchnie bez pieców z otwartym ogniem. Nawiewniki ciśnieniowe mogą być wykorzystywane natomiast w kuchniach z kuchenkami gazowymi, łazienkach z piecykami gazowymi oraz salonach z kominkami.

W ofercie OKNOPLAST znajdziemy nawiewniki higrosterowalne Aereco i ciśnieniowe Ventair. Dostępne są nie tylko w podstawowych kolorach: białym i brązowym, ale w przypadku nawiewników Ventair mogą być również lakierowane na dowolny kolor RAL.

Oknoplast_3