new visualization of OKNOPLAST SLIDE patio door + PRISMATIC window, Woodec Turner Oak Malt colour, gold Pixel handle for window
Wnętrza

5 zasad dekoracji wnętrz, które będą zawsze aktualne

Coco Chanel przed laty powiedziała, że moda przemija, a styl pozostaje. Słowa te z powodzeniem można odnieść do wystroju wnętrz. Jak urządzić stylowe, ale jednocześnie ponadczasowe wnętrze? Przedstawiamy pięć zasad, którymi kierują się najlepsi projektanci. Dzięki nim uda się połączyć klasyczne rozwiązania z najświeższymi trendami.


Wybierz bohatera wnętrza

W pomieszczeniach o ponadczasowym wystroju nie może zabraknąć elementu centralnego, a więc skupiającego na sobie wzrok od razu po wejściu do pomieszczenia. Rolę tę spełniać mogą rozwiązania architektoniczne, np. ozdobny portal kominkowy, nieprzesłonięte panoramiczne okno czy obłożona ciekawym materiałem lub kolorowa ściana. Równie dobrze bohaterem wnętrza może zostać mebel czy dodatek wprowadzony do aranżacji w czasie urządzania. W centrum uwagi znaleźć może się więc na przykład dużych rozmiarów obraz, plakat czy grafika lub ścienna galeria sztuki. Prostym trikiem, stosowanym przez wielu projektantów, jest również skupianie wzorku osób przebywających we wnętrzu na ciekawym wolno stojący meblu, na przykład na kolorowej konsoli, odróżniającym się od reszty mebli fotelu czy nietypowej witrynie. W metodzie tej bardzo ważne jest, aby stworzyć tylko jeden element centralny wokół którego urządza się całe pomieszczenie, a więc na przykład ustawia meble. Gdy przyciągających wzrok miejsc jest więcej, łatwo o wrażenie chaosu.

bohater-wnetrzaUkryj technologię

Projekty wnętrz publikowane w najlepszych magazynach wnętrzarskich świata przeważnie łączy jedna cecha – brak widocznych sprzętów multimedialnych. Oczywiście można powiedzieć, że projekt sobie, a życie sobie, gdyż większość z nas korzysta z telewizora czy sprzętu grającego. Czy można pogodzić funkcjonalność wnętrza z jego stylowym wyglądem? Zdecydowanie tak. Kluczem do ponadczasowych salonu czy sypialni jest w tym przypadku sprytne umiejscowienie, a właściwie kamuflowanie sprzętów RTV. Telewizor i sprzęt audio można umieścić w modnych obecnie meblach modułowych, tzw. nowoczesnych meblościankach. Dobrym rozwiązaniem jest także stworzenie galerii domowej, w której sprzęt ten zajmie centralne miejsce pomiędzy obrazami czy zdjęciami w ramach. Jeżeli mamy dużą przestrzeń do zaaranżowania, można pomyśleć o zastąpieniu tradycyjnego telewizora rozwijanym ekranem oraz rzutnikiem. Podwieszone pod sufitem, najlepiej za zgraną listwą czy belką, nie będą rzucać się w oczy.

Rodzinne kino domowePostaw na jakość

Urządzając ponadczasowe wnętrze, warto wybierać materiały wykończeniowe oraz meble i dekoracje wysokiej jakości. Wbrew pozorom nie oznacza to, że skazani jesteśmy na najdroższe rozwiązania. Dobrze sprawdzą się tu nie tylko produkty luksusowe, ale również te ze średniej półki cenowej, ale dobrze wykończone i wykonane z naturalnych, trwałych surowców. Szczególnie dobre wrażenie we wnętrzach robią meble, tkaniny i dodatki wyprodukowane z naturalnego drewna, skóry, wełny, jedwabiu, lnu, szkła, kamienia, metalu czy wikliny, juty i trawy morskiej. Warto więc zrezygnować z najtańszych, już na pierwszy rzut oka źle wyglądających dodatków z tworzywa sztucznego, płyt meblowych, poliestrowych dywanów czy zestawów wypoczynkowych obitych niskiej jakości tkaninami. Istnieje realne ryzyko, że w dobrej kondycji przetrwają one nie kilkanaście czy kilkadziesiąt lat jak modele z naturalnych surowców, a co najwyżej kilka sezonów. Wysokiej jakości elementy dekoracji wnętrz są dla Ciebie zbyt drogie? Warto polować na ciekawe produkty podczas sezonowych wyprzedaży mebli i dodatków, albo wprowadzić do wnętrza modne modele vintage, a więc z drugiej ręki.


Materiały wysokiej jakościBaw się teksturami

Sposobem na stworzenie stylowego wnętrza jest wprowadzenie do pomieszczenia różnych tekstur. Warto wybierać modele mebli i dodatków wykonanych z surowców o wyrazistej, trójwymiarowej strukturze, takich jak wełna, pleciony rattan, postarzane drewno, welur z dekoracyjnymi prążkami czy wzorami, gnieciony len itp. Dzięki wyrazistemu kontrastowi na przykład z gładkością blatu stolika kawowego, podłogi czy ścian, będą one urozmaicać aranżację i przyciągać wzrok. Kombinacje różnych tekstur w jednej aranżacji pozwalają także przełamać monotonię i wzbudzić zainteresowanie osób przebywających w pomieszczeniu. Są one także kluczem do uzyskania ciepłej, intymnej przestrzeni nawet we wnętrzach o dużej powierzchni. Jak wprowadzić tekstury do swojego domu? Najłatwiej przez wybór dodatków takich jak poszewki na poduszki z wypukłym wzorem, obrusy czy zasłony z gniecionych materiałów, rattanowe lampy, a także wełniane, tkane dywany. Można także zdecydować się na meble o trójwymiarowej teksturze, a więc plecione, rattanowe krzesła, fotel obity tkaniną bouclé lub łóżko z pikowanym zagłówkiem.


Klasyczne wnętrzeNie bój się symetrii

Znasz powiedzenie, że symetria to estetyka idiotów czy głupców? Z teorią, którą przypisuje się m.in. Wiktorowi Hugo czy Pablo Picasso, nie zgadzają się jednak często projektanci wnętrz. Dlaczego? Ich zdaniem  urządzanie wnętrza w sposób symetryczny, a więc wokół ustalonej z góry osi, to najlepsze i najprostsze rozwiązanie, aby uzyskać stylową, ponadczasową aranżację. Symetria jest nam znana, chociażby z natury (liście roślin, twarze ludzi), a do tego daje nam poczucie równowagi i spokoju. Oczywiście podczas urządzania wnętrz nie należy za wszelką cenę wiernie odwzorowywać układu mebli czy dodatków po obu stronach pomieszczenia. Zamiast tego warto po prostu starać się o uzyskanie pewnych podobieństw zarówno po prawej, jak i po lewej stronie od naszego punktu centralnego (opisanego w pierwszym akapicie). Jak zastosować symetrię w praktyce? W salonie dobrym pomysłem jest ustawienie identycznych dekoracji czy mebli po dwóch stronach na przykład kominka czy okna. Mogą to być dekoracyjne lampy, półki na książki, lustra na ścianie czy – o ile mamy dość miejsca – dwie takie same kanapy po dwóch stronach stolika kawowego. Takie rozwiązania sprawdzą się doskonale zwłaszcza w przypadku początkujących miłośników projektowania wnętrz. Zdecydowanie trudniej stworzyć bowiem asymetryczne, a przy tym stylowe aranżacje.

Symetria we wnętrzu

Okno Prismatic

Okno Prismatic


Poznaj nasze okna

Skomentuj

5 zasad dekoracji wnętrz, które będą zawsze aktualne

Blog Oknoplast - okna, drzwi, rolety

Blog prezentujący porady i ciekawostki dla każdego, kto buduje dom, wymienia okna lub podąża za najnowszymi trendami w aranżacji wnętrz. Znajdziesz tu inspiracje remontowe, testy i recenzje okien, nowoczesne rozwiązania w budownictwie okiennym i architekturze mieszkalnej, a także rzetelne informacje i ciekawostki poświęcone oknom, roletom i drzwiom do domu. Blog Oknoplast to sprawdzone źródło wiedzy oraz pomocnik w wyborze idealnych okien, rolet i drzwi dla Ciebie.

Do góry