Home Baza wiedzy Modne wnętrza – trendy na 2023 rok

Modne wnętrza – trendy na 2023 rok


Drzwi tarasowe HST PREMIUM modne wnętrza 2023

opublikowane 17 cze 2022

4 minuty

Mediolan wraz ze swoimi targami Salone del Mobile powrócił jako światowa stolica designu! Na powierzchni 340 tys. m kw. swoje propozycje na 2023 rok przedstawiło aż 2083 wystawców z całego świata. Dzięki nim wiemy już, co będzie modne w kolejnym sezonie. Sprawdź!

Każdego roku pasjonaci projektowania wnętrz oczekują z niecierpliwością jednego z najważniejszych branżowych wydarzeń roku – Salone del Mobile Milano. Tegoroczna edycja, po dwóch latach przerwy z powodu pandemii COVID-10, w końcu odbyła się stacjonarnie, a nie on-line. W dniach 7-12 czerwca zgromadziła ona niemal 2100 wystawców i 262,6 tys. odwiedzających ze 173 krajów świata. Teren targów, które odbyły się w podmiejskim Rho, zaprojektowany został przez słynnego architekta Massimiliano Fuksasa.

Jakie wnioski dotyczące przyszłorocznych trendów można wyciągnąć po tej edycji targów? W najnowszych kolekcjach i pomysłach widać wyraźne skierowanie się w stronę ekologii, zrównoważonego rozwoju i natury. Wielu projektantów stawia też na wykorzystanie klasycznego wzornictwa w nowy i ekscytujący sposób. Nie brakuje również ciekawych materiałów i nietypowych połączeń kolorystycznych. Chcesz wiedzieć więcej? Sprawdź, jakie trendy wnętrzarskie będą modne w 2023 roku!

TRENDY 2023 – EKOLOGIA I ZRÓWNOWAŻONY ROZWÓJ

Tegoroczna edycja Salone del Mobile Milano była, patrząc ogólnie, refleksją na temat trwającej ekologicznej transformacji świata designu. Producenci mebli z całego świata udowodnili w Mediolanie, że rozpoczęcie wprowadzania zrównoważonego rozwoju i świadomości ekologicznej do produkcji mebli jest zarówno możliwe, jak i kluczowe.

Celem jest zmniejszenie zużycia nieodnawialnych zasobów oraz minimalizacja produkcji odpadów. Jak wskazują organizatorzy targów, wpływ na skupienie się na ekologii ma fakt, że aż 600 z ponad 2000 wystawców reprezentowali projektanci poniżej 35. roku życia. Młodzi twórcy szukają proekologicznych rozwiązań, ponieważ nie są w stanie zaprzeczać faktom świadczącym o nadciągającej katastrofie klimatycznej.

Na targach większość stoisk udekorowana była więc meblami z materiałów wielokrotnego użytku (np. ze szkła), z recyklingu (np. z tworzyw sztucznych), a także o niskim wpływie na środowisko (np. z drewna z certyfikatami FSC lub PEFC). Nie brakowało też pomysłów na wykorzystanie słomy, siana, wełny itp. Osobną wystawę poświęcono meblom vintage, które nie tylko odznaczają się ponadczasowym designem. Wykorzystane w nowoczesnym wnętrzu ograniczają one wytwarzanie odpadów.

Okno Prolux OKNOPLAST we wnętrzu pełnym drewna

CO BĘDZIE MODNE W 2023 ROKU? OBŁOŚCI!

Trendem, który pojawił się już w ostatnich sezonach, a w nadchodzącym się umocni, są… obłości w połączeniu z ostrymi kątami. Dzięki stosowaniu miękkich, zaokrąglonych linii w projektowaniu wnętrz, mebli i dodatków nasze wnętrza mają upodabniać się do kokonu motyla, jamy niedźwiedzia czy dziupli ptaków. Te naturalne skojarzania są jak najbardziej na miejscu. Organiczne, płynne kształty i formy pozwalają na zbliżenie wnętrz do natury. Jest to szczególnie istotne po izolacji ludzi od przyrody w okresach lockdownów w czasie pandemii.

Soft minimalizm we wnętrzu trendy
Zobacz też:

Ciepły minimalizm we wnętrzach – trendy 2022

Zaokrąglone będą nie tylko stoły i stoliki kawowe, ale też meble wypoczynkowe – z ciekawymi oparciami i siedziskami na bazie koła lub półkola. Okrągłe inspiracje widoczne będą w 2023 roku również w meblach kuchennych. Oprócz znanych z zeszłego sezonu wysp kuchennych w stylu bufetu, zaokrąglone będą też blaty i uchwyty zestawione fantazyjnie z prostymi i ostrymi liniami frontów. Dzięki zastosowaniu nie tylko obłości, ale też miękkich, ciepłych materiałów z wyrazistą fakturą wnętrza będą wywoływać spokój i koić wszystkie zmysły. Modne wnętrze w 2023 roku będzie więc urządzone zaokrąglonymi meblami, ale też wykończone z wykorzystaniem łuków, zaokrąglonych ścian i dodatków w kształcie kuli.

Okno Prolux OKNOPLAST’

TRENDY WNĘTRZARSKIE NA 2023 ROK – NIETYPOWY DUET I NEUTRALNE BARWY

Tym, co zauważalne było na pierwszy rzut oka podczas odwiedzin stoisk tegorocznego Salone del Mobile, były nietypowe połączenia kolorów. Jakie kolory będą więc modne w 2023 roku? W meblach, np. wypoczynkowych, stolikach kawowych, krzesłach, ale też w dodatkach, np. dywanach, lampach, obrazach, makatkach projektanci w tym roku zestawiają ze sobą zimne i ciepłe barwy. Z cała mocą można uznać, że najmodniejsze duety 2023 roku to: pomarańczowy, czerwony lub żółty w kontraście z niebieskim lub zielonym.

O ile jednak te mocne i charakterystyczne połączenia kolorystyczne stosowane są w dodatkach i wyposażenia wnętrz, o tyle „tło” jest zdecydowanie bardziej neutralne. W 2023 roku modne będą więc na ścianach nadal kolory stonowane, np. ciepła, śmietankowa biel, jasny beż, rozbielony brąz. Stanowią one idealną bazę do stworzenia zarówno zupełnie spokojnego i neutralnego wnętrza z takimi materiałami jak kamień, drewno, wiklina, skóra itp. Można je jednak wykorzystać też w odważniejszej aranżacji, w której na pierwszy plan wysuwają się meble w mocnych kolorach i vintage.

Modne wnętrze z oknami Prismatic OKNOPLAST w kolorze orzech

MODNE MEBLE 2023 – ŁĄCZĄCE LUDZI, NATURALNE I KOLOROWE

Jeśli mowa o modnych meblach na 2023 rok, trzeba uczciwie przyznać, że producenci podążyli w tym sezonie w wielu różnych kierunkach. Na wielu stoiskach pojawiały się modele z kolorowego szkła lub tworzyw sztucznych z recyklingu. Były to nie tylko stoliki kawowe z giętego plastiku, półki ścienne, ale też nietypowe ścianki działowe, lampy czy stoły jadalniane. Wielu projektantów postanowiło stworzyć meble sprzyjające relacjom międzyludzkim. Są to m.in. niskie, wygodne krzesła, które wydają się wręcz stworzone do długiego siedzenia i opowiadania swoich historii.

Do wnętrz neutralnych i ekologicznych nie zabrakło propozycji z materiałów naturalnych, np. kamienia, drewna, wikliny, rattanu, skóry, wełny. Ich faktura pozwala skupić się podczas użytkowania na fizycznym odczuciu, bliskości i realności przedmiotów, którymi się otaczamy. Po pandemii widać też wśród projektantów i producentów mebli większe zainteresowanie tworzeniem modeli sprzyjających pracy w domu, ale jednocześnie pozwalających oddzielić życie prywatne od zawodowego. Na targach w Mediolanie spotkać można więc było m.in. zamykane biura domowe w kapsułach czy szafach o zaokrąglonych krawędziach.

Śledź nasze profile w mediach społecznościowych.

Chcesz wiedzieć więcej o najnowszych trendach wnętrzarskich?

Skontaktuj się z nami

Skonsultuj swój projekt lub zadaj pytanie dotyczące produktu. Jesteśmy do Twojej dyspozycji!


Napisz do nas:

"*" indicates required fields

Drop files here or
Accepted file types: docx, pdf, png, jpg, zip, Max. file size: 32 MB, Max. files: 3.
  Zgody (checkboxy)
  Hidden
  Hidden
  Hidden
  Hidden
  Hidden
  Hidden
  Hidden

  Znajdź najbliższy salon OKNOPLAST

  Idź do pełnej mapy salonów