Home Baza wiedzy Nowoczesne wnętrza – 4 kroki do dobrego designu

Nowoczesne wnętrza – 4 kroki do dobrego designu


opublikowane 10 cze 2022

4 minuty

Nowoczesne wnętrza sprawiają wrażenie, jakby ich układ, wyposażenie, a nawet sposób wykończenia były dokładnie przemyślane. W większości przypadków właśnie tak jest! Chcesz, aby wnętrza Twojego domu lub mieszkania były odbierane w taki sam sposób? Sprawdź, jak efekt dobrego designu uzyskują w swoich projektach architekci wnętrz.

Harmonijny desing to określenie stosowane dla opisania stanu ładu i zgodności. Stosuje się je także jako określenie wzajemnego dopełniania się i stosowania właściwych proporcji. Jak rozumieć to pojęcie w przypadku branży wnętrzarskiej? W aranżacjach wnętrz mieszkań czy domów o harmonii można mówić wtedy, gdy wszystkie pomieszczenia wydają się wzajemnie uzupełniać i przenikać. Ich styl, wyposażenie czy sposób wykończenia są niekoniecznie identyczne, ale zawsze spójne. Chcesz stworzyć harmonijne wnętrza w domu? Mamy dla Ciebie kilka sprawdzonych wskazówek.

Designerskie wnętrze
Zobacz też:

8 sposobów na designerskie wnętrze

JEDNOLITE WYKOŃCZENIE

Dlaczego niektóre przestrzenie mieszkalne wydają się chaotyczne i nieuporządkowane, mimo że nie panuje w nich bałagan? Powodem może być tendencja towarzysząca wielu inwestorom. Stosują oni we wnętrzach wiele typów, niekoniecznie pasujących do siebie materiałów wykończeniowych. W efekcie w jednym pomieszczeniu zdarza się zobaczyć np. płytki podłogowe zestawione z deskami wielowarstwowymi, cegły na ścianie w połączeniu z tapetą i kolorową farbą. Kluczem do harmonijnego wnętrza jest minimalizm.

Nie oznacza to jednak, że w aranżacji wnętrz nie można pozwolić sobie na odrobinę fantazji. Jeśli jednak chcesz wyłożyć część ścian modnymi obecnie lamelami drewnianymi, nie zestawiaj ich z cegłą. Dlaczego? Oba te elementy odznaczają się trójwymiarowością przykuwającą wzrok i dominują w przestrzeni. Lepszym rozwiązaniem będzie zastosowanie farby w modnym kolorze czy elementów z gładkiego betonu architektonicznego. Jeśli nie wiesz, jak harmonijnie łączyć ze sobą poszczególne materiały, zainspiruj się projektami architektów wnętrz.

DOPASOWANA KOLORYSTYKA

Tworząc designerskie wnętrze, warto wcześniej przemyśleć kolorystykę. Dawniej inwestorzy tworzyli bazowe wnętrze z jakąś podłogą i ścianami, które malowano na wybrany model zgodnie z aktualną modą czy pomysłem gospodarzy. Obecnie o doborze barw na ścianach myśli się już na etapie wykańczania posadzek i ścian. Dlaczego? Podłoga powinna pasować odcieniem do koloru farby czy zastosowanych tapet. Oczywiście mogą one, a nawet powinny różnić się odcieniami, nasyceniem czy nawet temperaturą. Dzięki „połączeniu” ścian z podłogami uzyskać można wrażenie przestronności, a przez to większego ładu i harmonii.

Jakie barwy wybrać do harmonijnych wnętrz? Zgodnie z najnowszymi trendami w nowoczesnym minimalizmie, a więc przytulniejszym niż kiedykolwiek wcześniej, sprawdzą się modne kolory na 2022 rok. Są to barwy ziemi, w tym różne odcienie złamanej bieli, beżu, brązu czy żółci. Wolisz bardziej energetyczne barwy? Możesz stworzyć harmonijne wnętrze korzystając z również popularnych odcieni zieleni (od ciemnoszmaragdowego po jasnooliwkowy czy szałwiowy), nienasyconego pomarańczowego czy niebieskiego.

Soft minimalizm we wnętrzu trendy
Zobacz też:

Ciepły minimalizm we wnętrzach – trendy 2022

SPÓJNY STYL WSZYSTKICH POMIESZCZEŃ

Osoby wykańczające i urządzające dom czy mieszkanie często mierzą się z poważnym problemem. Jest nim nieumiejętność określenia jednego dominującego stylu wnętrz. Finalnie więc urządzają każde pomieszczenie w innym stylu wnętrzarskim. Takie rozwiązanie to najlepszy sposób na stworzenie wrażenie chaosu i bałaganu. Zanim więc zaczniesz pod wpływem impulsu zamawiać czy kupować poszczególne elementy dekoracyjne, meble czy nawet materiały wykończeniowe, przystopuj i zastanów się. Pomyśl, co w aranżacjach wnętrz Ci się podoba, a co nie. Przeglądaj przykładowe projekty, inspiruj się zdjęciami w Internecie, gazetach, a nawet filmach.

Gdy uda Ci się określić, jakie meble lubisz, jakie kolory są dla Ciebie odpowiednie, jak chcesz wykończyć wnętrza, można przystąpić do urządzania. Oczywiście nie musisz wszystkich pomieszczeń w domu aranżować w jednej kolorystyce czy w takich samych meblach. Ważne jest jednak, aby pamiętać o zasadzie doboru pasujących do siebie kolorów (najlepiej z jednej palety barw) i mebli w podobnym stylu. Odstępstwem od tej zasady są pokoje dziecinne, w których jedyne ograniczenie stanowi fantazja maluchów i budżet rodziców.

MĄDRE PRZECHOWYWANIE

Jak jeszcze w inny sposób uzyskać efekt ładu i harmonii we wnętrzu? Utrzymując w nim porządek! Możliwe jest to dzięki przemyślanemu systemowi przechowywania. Projektanci zazwyczaj w swoich aranżacjach stawiają na zamknięte szafki. Zwróć uwagę, że otwarte półki najczęściej stanowią centralny punkt salonu czy jadalni i służą nie tyle do przechowywania, co do eksponowania ekskluzywnych elementów dekoracji, np. rzeźb, pater, bogato ilustrowanych albumów książkowych czy kolekcji antyków.

Przytulny salon z oknem HST Motion OKNOPLAST


Jeśli masz wybór między meblami z otwartymi szafkami, a tymi z drzwiczkami, wybierz drugie rozwiązanie. Sprawdzi się ono w każdym pomieszczeniu w domu – począwszy od przedpokoju (gdzie lepiej prezentuje się zamknięta szafa), przez salon i jadalnię, po kuchnię oraz sypialnię. Jeśli nie chcesz wszystkiego zamykać za drzwiczkami mebli, postaw na wieszaki. Niech zawisną na nich nie tylko ubrania, ale też torby czy plecaki zazwyczaj stawiane na podłodze, tworząc wrażenie bałaganu.

Dekorując wnętrza, kieruj się zasadą „mniej znaczy więcej”. Wybierz tylko naprawdę ulubione dekoracje. Przestrzeń bez zbędnych elementów wydaje się przestronniejsza i spokojniejsza.

Skontaktuj się z nami

Skonsultuj swój projekt lub zadaj pytanie dotyczące produktu. Jesteśmy do Twojej dyspozycji!


Napisz do nas:

"*" indicates required fields

Drop files here or
Accepted file types: docx, pdf, png, jpg, zip, Max. file size: 32 MB, Max. files: 3.
  Zgody (checkboxy)
  Hidden
  Hidden
  Hidden
  Hidden
  Hidden
  Hidden
  Hidden

  Znajdź najbliższy salon OKNOPLAST

  Idź do pełnej mapy salonów