Adaptacja stodoły - okna Winergetic Oknoplast
Architektura

Adaptacja stodoły na dom czyli na co warto zwrócić uwagę przed podjęciem takiej decyzji

Okna Winergetic Oknoplast

Adaptacja zazwyczaj kojarzy się z wyzwaniem i słusznie. Niezależnie od tego co jej podlega – sztuka teatralna, książka czy budynek – to zawsze stanowi trudne zadanie. W ostatnim przypadku mimo wielu przeciwności, coraz większe grono osób decyduje się adaptować stodoły na domy. Brzmi jak misja, którą ciężko wykonać, jednak sprytnie opracowany plan z łatwością obala tę teorię. Od czego warto zacząć i na co zwrócić szczególną uwagę?

Adaptacja stodoły na dom

 

Pomysł dla rozsądnych

Dom to marzenie wielu z nas. Niestety, często za względu na wysokie koszta wydaje się, że jest to wizja nie do spełnienia. Ostateczny bilans wydatków sprawia, że decyzja na “tak” odsuwa się w czasie, aż w końcu pomysł nigdy nie dochodzi do realizacji. Naprzeciw wszystkim marzycielom wychodzi popularne zjawisko adaptowania starych budynków. Wśród nich królują stodoły. Z pozoru wnętrza, o których z trudem można mówić w superlatywach. W rzeczywistości to jednak miejsca z duszą. Stare cegły i drewniane belki to doskonałe podstawy do stworzenia wnętrz z niepowtarzalnym charakterem.

 

Zamiana stodoły na dom

Od czego zacząć?

Gotowej recepty na adaptację stodoły nie znajdziemy. Każdy projekt to indywidualna sprawa, jednak zawsze pierwszą i najważniejszą do rozwiązania kwestią będzie przystosowanie budynku do standardów mieszkalnych. Solidny dach, fundamenty i ciepło. To te elementy stanowią niezbędne trio do szczęśliwego domu. Konsultacja z ekspertem – o ile sami nim nie jesteśmy – jest nieunikniona. Adaptacja starych konstrukcji do współczesnych potrzeb wymaga profesjonalnej wiedzy. Wyłącznie osoby uprawnione mają prawo do podejmowania decyzji i wprowadzania niezbędnych zmian. W niemal wszystkich przypadkach problem jest jednak jeden. Wnętrze stodoły zawsze wymaga ocieplenia. Niezależnie od obecnego stanu nie było to pomieszczenia przystosowane do celów mieszkalnych, dlatego to dbałość o ciepło będzie jednym z priorytetów.

 

Sypialnia w stodole

Ciepło, ciepło i jeszcze raz ciepło

Najważniejsze i najcenniejsze. Po pierwsze uzyskamy je z pomocą odpowiednich materiałów, wśród których znajdziemy m.in. wełnę. Ocieplenie i uszczelnienie dachu oraz ścian to podstawa. To jednak dopiero początek skutecznych sposobów na przytulny dom. Współczesne technologie obecne są niemal wszędzie, w tym również w oknach. Model Winergetic Oknoplast to gwarancja niskiej utraty energii cieplej, a za tym idą kolejne korzyści w postaci mniejszych rachunków za ogrzewanie. Skrupulatny dobór elementów, które stanowią podstawę dla nowego-starego domu to klucz do sukcesu. Ta dbałość o szczegóły pozwoli cieszyć się każdym dniem bez obaw o chłód, wysokie rachunki czy hulający w oknach wiatr.

Dom w starej stodole

Niebanalne pomysły

Zaaranżowane stodoły cieszą oko prawdziwych miłośników wnętrz. Połączenie nowoczesności ze starymi elementami tworzy duet idealny. Piękna, biała kuchnia, nad którą górują drewniane belki bądź ściany z cegieł to przez wielu uosobienie idealnej aranżacji. W przypadku tego rodzaju wnętrz warto pomyśleć o wystroju, który nie zburzy dawnego uroku. Połączenie kuchni, jadalni oraz salonu to rozwiązanie, które podkreśli wyjątkowy charakter stodoły. Ogromnym plusem są również wysokie sufity, które wraz z wyjątkowymi żyrandolami mogą stanowić główną atrakcję. Dla zwolenników minimalistycznych rozwiązań strzałem w dziesiątkę może okazać się ściana z okien. Widok na zielone tereny, lasy czy łąki to marzenie wielu.

Przebudowa stodoły na dom

Bilans zysków i strat

Aranżacja stodoły nie należy do najprostszych zadań. Najtrudniejszym jest jednak znalezienie tej właściwej, której przerobienie nie przerośnie planowanego budżetu. Przed podjęciem ostatecznej decyzji warto odwiedzić nie jeden, a kilka potencjalnych budynków i to najlepiej w towarzystwie eksperta budowlanego. Takie zabezpieczenie pomoże spełnić marzenie o wyjątkowym domu, którego otoczenie i charakter będą nie do podrobienia.

 


Okno Prismatic

Okno Prismatic


Poznaj nasze okna

Skomentuj

Adaptacja stodoły na dom czyli na co warto zwrócić uwagę przed podjęciem takiej decyzji

Blog Oknoplast - okna, drzwi, rolety

Blog prezentujący porady i ciekawostki dla każdego, kto buduje dom, wymienia okna lub podąża za najnowszymi trendami w aranżacji wnętrz. Znajdziesz tu inspiracje remontowe, testy i recenzje okien, nowoczesne rozwiązania w budownictwie okiennym i architekturze mieszkalnej, a także rzetelne informacje i ciekawostki poświęcone oknom, roletom i drzwiom do domu. Blog Oknoplast to sprawdzone źródło wiedzy oraz pomocnik w wyborze idealnych okien, rolet i drzwi dla Ciebie.

Do góry