Home Baza wiedzy Adaptacja stodoły na dom, czyli na co warto zwrócić uwagę przed podjęciem takiej decyzji.

Adaptacja stodoły na dom, czyli na co warto zwrócić uwagę przed podjęciem takiej decyzji.


Adaptacja stodoły - okna Winergetic Oknoplast

Adaptacja zazwyczaj kojarzy się z wyzwaniem i słusznie. Niezależnie od tego co jej podlega – sztuka teatralna, książka czy budynek – to zawsze stanowi trudne zadanie. W ostatnim przypadku mimo wielu przeciwności, coraz większe grono osób decyduje się adaptować stodoły na domy. Brzmi jak misja, którą ciężko wykonać, jednak sprytnie opracowany plan z łatwością obala tę teorię. Od czego warto zacząć i na co zwrócić szczególną uwagę?

Adaptacja stodoły na dom

Pomysł dla rozsądnych

Dom to marzenie wielu z nas. Niestety, często za względu na wysokie koszty wydaje się, że jest to wizja nie do spełnienia. Ostateczny bilans wydatków sprawia, że decyzja na “tak” odsuwa się w czasie, aż w końcu pomysł nigdy nie dochodzi do realizacji. Naprzeciw wszystkim marzycielom wychodzi popularne zjawisko adaptowania starych budynków. Wśród nich królują stodoły. Z pozoru wnętrza, o których z trudem można mówić w superlatywach. W rzeczywistości to jednak miejsca z duszą. Stare cegły i drewniane belki to doskonałe podstawy do stworzenia wnętrz z niepowtarzalnym charakterem.  

Zamiana stodoły na dom

Od czego zacząć?

Gotowej recepty na adaptację stodoły nie znajdziemy. Każdy projekt to indywidualna sprawa, jednak zawsze pierwszą i najważniejszą do rozwiązania kwestią będzie przystosowanie budynku do standardów mieszkalnych. Solidny dach, fundamenty i ciepło. To te elementy stanowią niezbędne trio do szczęśliwego domu. Konsultacja z ekspertem – o ile sami nim nie jesteśmy – jest nieunikniona. Adaptacja starych konstrukcji do współczesnych potrzeb wymaga profesjonalnej wiedzy. Wyłącznie osoby uprawnione mają prawo do podejmowania decyzji i wprowadzania niezbędnych zmian. W niemal wszystkich przypadkach problem jest jednak jeden. Wnętrze stodoły zawsze wymaga ocieplenia. Niezależnie od obecnego stanu nie było to pomieszczenia przystosowane do celów mieszkalnych, dlatego to dbałość o ciepło będzie jednym z priorytetów.  

Sypialnia w stodole

Ciepło, ciepło i jeszcze raz ciepło

Najważniejsze i najcenniejsze. Po pierwsze uzyskamy je z pomocą odpowiednich materiałów, wśród których znajdziemy m.in. wełnę. Ocieplenie i uszczelnienie dachu oraz ścian to podstawa. To jednak dopiero początek skutecznych sposobów na przytulny dom. Współczesne technologie obecne są niemal wszędzie, w tym również w oknach. Model Winergetic Premium Oknoplast to gwarancja niskiej utraty energii cieplej, a za tym idą kolejne korzyści w postaci mniejszych rachunków za ogrzewanie. Skrupulatny dobór elementów, które stanowią podstawę dla nowego-starego domu to klucz do sukcesu. Ta dbałość o szczegóły pozwoli cieszyć się każdym dniem bez obaw o chłód, wysokie rachunki czy hulający w oknach wiatr.

Dom w starej stodole

Niebanalne pomysły

Zaaranżowane stodoły cieszą oko prawdziwych miłośników wnętrz. Połączenie nowoczesności ze starymi elementami tworzy duet idealny. Piękna, biała kuchnia, nad którą górują drewniane belki bądź ściany z cegieł to przez wielu uosobienie idealnej aranżacji. W przypadku tego rodzaju wnętrz warto pomyśleć o wystroju, który nie zburzy dawnego uroku. Połączenie kuchni, jadalni oraz salonu to rozwiązanie, które podkreśli wyjątkowy charakter stodoły. Ogromnym plusem są również wysokie sufity, które wraz z wyjątkowymi żyrandolami mogą stanowić główną atrakcję. Dla zwolenników minimalistycznych rozwiązań strzałem w dziesiątkę może okazać się ściana z okien. Widok na zielone tereny, lasy czy łąki to marzenie wielu.

Przebudowa stodoły na dom

Bilans zysków i strat

Aranżacja stodoły nie należy do najprostszych zadań. Najtrudniejszym jest jednak znalezienie tej właściwej, której przerobienie nie przerośnie planowanego budżetu. Przed podjęciem ostatecznej decyzji warto odwiedzić nie jeden, a kilka potencjalnych budynków i to najlepiej w towarzystwie eksperta budowlanego. Takie zabezpieczenie pomoże spełnić marzenie o wyjątkowym domu, którego otoczenie i charakter będą nie do podrobienia.  

Skontaktuj się z nami

Skonsultuj swój projekt lub zadaj pytanie dotyczące produktu. Jesteśmy do Twojej dyspozycji!


Napisz do nas:

"*" indicates required fields

Drop files here or
Accepted file types: docx, pdf, png, jpg, zip, Max. file size: 32 MB, Max. files: 3.
  Zgody (checkboxy)
  Hidden
  Hidden
  Hidden
  Hidden
  Hidden
  Hidden
  Hidden

  Znajdź najbliższy salon OKNOPLAST

  Idź do pełnej mapy salonów