Ciepły montaż okien na taśmach – wszystko, co warto wiedzieć
Interesuje Cię ciepły montaż okien nazywany montażem na taśmach? W tym artykule znajdziesz odpowiedzi na najczęściej zadawane pytania na temat tej metody. Sprawdź m.in. jakie taśmy do ciepłego montażu stosują profesjonaliści, o czym należy pamiętać podczas i po montażu okien na taśmy oraz jakie typy taśm stosuje się przy warstwowym montażu okien i drzwi tarasowych.
SPIS TREŚCI
- Co to jest ciepły montaż okien na taśmach?
- Dlaczego producenci zalecają ciepły montaż okien na taśmach?
- Montaż okien na taśmach czy ciepły montaż okien – która nazwa jest właściwa?
- Jakie są zalety i wady montażu okien na taśmach?
- Jaka taśma do ciepłego montażu warstwowego?
- O czym pamiętać przy i po montażu okien na taśmy?
- Jak zabezpieczyć taśmy po montażu okien?
Co to jest ciepły montaż okien na taśmach?
Ciepły montaż okien jest obecnie najnowocześniejszym i najchętniej wykorzystywanym przez profesjonalistów sposobem osadzania okien i drzwi tarasowych w otworach ściennych. Polega na uszczelnieniu miejsca styku ram okiennych i muru według zasady „szczelniej wewnątrz niż na zewnątrz”.
Do montażu okien na taśmach wykorzystuje się trzy rodzaje taśm (lub innych produktów montażowych), z których każda pełni inną funkcję. Taśma zewnętrza (paroprzepuszczalna) zapewnia szczelność i chroni przed wiatrami, intensywnymi opadami, a także promieniowaniem UV. Taśma środkowa skutecznie izoluje termicznie i akustycznie. Taśma wewnętrzna (paroszczelna), stosowana od strony pomieszczenia, pozwala na skuteczne odseparowanie wnętrza od świata zewnętrznego. Montaż okien na taśmach można wykonać w płaszczyźnie muru (w środku muru czy przy zewnętrznej jego krawędzi) lub w warstwie izolacji ściany.
Dlaczego producenci zalecają ciepły montaż okien na taśmach?
Ciepły montaż okien na taśmach jest metodą, którą zalecają renomowane instytucje, m.in. RAL (Niemiecki Instytut Jakości i Odznaczeń) czy ITB (Instytut Techniki Budowlanej). Wynika on także wprost z przepisów, np. rozporządzenia Ministerstwa Infrastruktury w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie (par. 321.1).
Jako optymalny wybór wskazują go też producenci wysokiej jakości okien i drzwi tarasowych, o czym informują w instrukcjach montażowych systemów okiennych. Dlaczego? Montaż trójwarstwowy to jedyny, który zapewnia wymaganą szczelność styku okna z murem i eliminuje występowanie mostków termicznych. Jest on gwarancją, że stolarka będzie zapewniać optymalną, zgodną z obietnicami producenta ochronę przed ucieczkami ciepła, hałasem czy przeciągami.
Montaż okien na taśmach czy ciepły montaż okien – która nazwa jest właściwa?
Nie ma jednego konkretnego i właściwego określenia na montaż okien na taśmach. Przez specjalistów nazywany bywa on montażem ciepłym warstwowym czy montażem szczelnym, ponieważ gwarantuje trwałe i skuteczne uszczelnienie miejsc osadzenia okien. Jego efektem jest niwelacja szczelin, przez które ciepło może „uciekać” z pomieszczeń na zewnątrz. Innymi nazwami montażu na taśmach stosowanymi przez fachowców jest też montaż trójwarstwowy okien. Wynika on wprost z zastosowania trzech warstw uszczelniających – zewnętrznej, środkowej i wewnętrznej.
Jakie są zalety i wady montażu okien na taśmach?
Montaż okien na taśmach nie bez powodu nazywany jest montażem ciepłym okien. Zapewnia on odpowiedni komfort cieplny w pomieszczeniach, eliminując mostki termiczne. Plusem tego rozwiązania jest także fakt, że zabezpiecza ono warstwę izolacji termicznej oraz materiałów konstrukcyjnych budynku przed zawilgoceniem i związaną z nim degradacją. Zaletami montażu okien na taśmach są też: wyeliminowanie przewiewów i przecieków w miejscu styku ramy okiennej z murem oraz zapewnienie odpowiedniego klimatu we wnętrzach i większej trwałości stolarki okiennej. Rozwiązanie to zapewnia również optymalny poziom izolacyjności termicznej i akustycznej oraz stabilność mocowania.
Czy montaż okien na taśmach ma wady? Jest droższe niż nieprawidłowy, ale powszechny montaż tylko na piankę montażową. Wymaga też wiedzy i umiejętności, a przez to zaangażowania do pracy fachowców, którzy mają doświadczenie z tym rozwiązaniem.
Jaka taśma do ciepłego montażu warstwowego?
- Taśma wewnętrzna – chroni przed wnikaniem wilgoci znajdującej się w pomieszczeniu do warstwy izolacji okiennej. W sposób kontrolowany odprowadza na zewnątrz wilgoć znajdująca się w murze. Uszczelnienie tej warstwy wykonuje się najczęściej przy użyciu taśm paroszczelnych lub uniwersalnych.
- Taśma środkowa (ościeżnicowa) – zapewnia skuteczną izolację akustyczną, termiczną, hydrologiczną i szczelność powietrzną. Przeważnie przy solidnym montażu wykorzystuje się w tej roli samoprzylepną, montowaną do ramy okna taśmę naprężającą się, która wypełnia przestrzeń między oknem a murem, rzadziej – pianę montażową.
- Taśma zewnętrzna – odwrotnie do taśmy paroszczelnej chroni przed wnikaniem wilgoci z zewnątrz do pomieszczenia. Jej zadaniem jest oddzielenie klimatu wewnątrz pomieszczenia od klimatu zewnętrznego, dlatego działa hamująco na przepływ powietrza i dyfuzję. W tej roli wykorzystuje się specjalne taśmy paroprzepuszczalne lub uszczelniające taśmy termopolimerowe EPDM.
O czym pamiętać przy i po montażu okien na taśmy?
Jeśli ekipa monterska będzie przeprowadzać ciepły montaż okien, przede wszystkim zwróć uwagę na jakość i typ taśm, które będą wykorzystywać. Ważny jest również sposób przygotowania otworu okiennego i jego otoczenia. Mur na obwodzie otworu okiennego powinien zostać odpylony, oczyszczony ze zbędnych elementów, a także w razie potrzeby odtłuszczony i nawilżony (np. membraną czy folią w płynie) na szerokość ok. 15 cm.
Duże znaczenie przy montażu okien na taśmy ma też precyzja nałożenia samych taśm i ulokowania okna, dlatego należy zwrócić uwagę na to, czy taśmy są przyklejone równo, a okno zostało właściwie wypoziomowane.
Kluczowe jest również, aby przeprowadzać montaż okien na taśmach w odpowiednich warunkach atmosferycznych. Dyskwalifikująca aura to silne opady deszczu oraz temperatura niższa niż 0 stopni Celsjusza (chociaż przy optymalnej wilgotności powietrza możliwy jest montaż również przy niewielkim mrozie). Po zamontowaniu okien metodą na taśmy należy wykonać testy szczelności oraz ocenić estetykę i zgodność wykonania zgodnie ze sztuką.
Jak zabezpieczyć taśmy po montażu okien?
Po zamontowaniu okien, szczególnie w przypadku ciepłego montażu na taśmach, zalecane jest dosyć szybkie wykonanie ocieplenia ścian zewnętrznych budynku. Wykonanie finalnej warstwy elewacji pozwoli na pełne zabezpieczenie otworów okiennych, a konkretnie szczelin na styku ramy okiennej i muru, przed warunkami atmosferycznymi. To ważne, ponieważ taśmy – chociaż chronią zarówno pomieszczenie, jak i same okna – nie dają 100% gwarancji wodoodporności czy szczelności np. w przypadku ostrego, zacinającego deszczu czy bardzo porywistego wiatru. Dopiero montaż warstwy ocieplenia domu pozwala na kompletne domknięcie otworu okiennego.
Zapisz się do newslettera
Zapisz się do newslettera i otrzymuj informacje o nowościach, promocjach i wydarzeniach OKNOPLAST.
Skontaktuj się z nami
Skonsultuj swój projekt lub zadaj pytanie dotyczące produktu. Jesteśmy do Twojej dyspozycji!
Napisz do nas:
"*" indicates required fields