Home Baza wiedzy Co to jest szkło przeciwsłoneczne?

Co to jest szkło przeciwsłoneczne?


Szkło przeciwsłoneczne

opublikowane 29 maj 2024

3 minuty

W ostatnich latach zauważalne jest zwiększanie powierzchni przeszkleń nie tylko w biurowcach, ale też budynkach mieszkalnych. Wysoki stopień przezroczystości elewacji wygląda nowocześnie i pozwala na uzyskanie dobrze doświetlonych wnętrz. Z drugiej strony – może prowadzić też do przegrzewania pomieszczeń i większego narażenia osób, które w nich przebywają, na działanie promieni UV. Rozwiązaniem może być zastosowanie szkła przeciwsłonecznego. Co to jest? Jak powstaje? Jakie są jego rodzaje? Sprawdź!

SPIS TREŚCI

 1. Co to jest szkło przeciwsłoneczne?
 2. Jakie są rodzaje szkła przeciwsłonecznego?
 3. Szyby przeciwsłoneczne w oknach i drzwiach tarasowych
 4. Jakie są zalety szyb przeciwsłonecznych?
 5. Gdzie wykorzystać okna ze szkłem przeciwsłonecznym?

Co to jest szkło przeciwsłoneczne?

Najważniejszym plusem stosowania w oknach i drzwiach balkonowych szyb przeciwsłonecznych jest utrzymanie komfortowych warunków wewnątrz budynku. To jednak nie koniec zalet tego rozwiązania. Pozostałe to:

● lepsza izolacja termiczna i wydajność energetyczna budynku, a przez to redukcja kosztów ogrzewania i klimatyzacji;
● ochrona wnętrz pomieszczeń przed wzrokiem osób postronnych (przy powłokach lustrzanych i szkle przeciwsłonecznym barwionym);
● zmniejszenie promieniowania UV i eliminacja żółknięcia przedmiotów w budynku;
● większy komfort użytkowania pomieszczeń, dzięki brakowi ich nagrzewania nawet podczas silnych upałów.

Co to jest szyba przeciwsłoneczna

Jakie są rodzaje szkła przeciwsłonecznego?

Szkło przeciwsłoneczne to pojęcie ogólne dotyczące wszystkich rodzajów szkła, które zmniejszają przenikanie energii słonecznej. Na rynku dostępne są rozwiązania takie jak szkło przeciwsłoneczne selektywne (obecnie najpopularniejsze), refleksyjne i absorpcyjne. Czym różnią się między sobą poszczególne szyby przeciwsłoneczne? Sprawdź niżej.

Szkło selektywne – rozwiązanie najnowszej generacji stosowane obecnie najczęściej; jest to szkło z powłoką przeciwsłoneczną uzyskaną przez wielokrotne napylanie metalami lub tlenkami metalu niskociśnieniową metodą magnetronową; warstwa jest ultracienka i zapewnia doskonałe właściwości optyczne; odbija ona część promieniowania słonecznego, ograniczając przenikanie do wnętrz energii słonecznej, ale jednocześnie przepuszcza do wnętrz duże ilości światła, dobrze je doświetlając; szkło selektywne może być bezbarwne lub barwione.

Szkło refleksyjne – podobnie jak w szkle selektywnym jest to szkło przeciwsłoneczne z powłoką uzyskaną przez powlekanie tlenkiem metalu lub metalem; odznacza się bardzo wysokim współczynnikiem odbicia światła, ale jednocześnie niskim poziomem przepuszczalności światła widzialnego; oznacza to, że wnętrza się nie nagrzewają, ale są też delikatnie zaciemnione i ograniczony jest wgląd do pomieszczeń osobom z zewnątrz; możliwe jest uzyskanie m.in. efektu lustrzanego odbicia i barwienie w masie.

Szkło absorbcyjne – szkło przeciwsłoneczne barwione w masie na różne kolory (niebieski, brązowy, szary, zielony); pochłania – w zależności od barwy – większe lub mniejsze ilości energii słonecznej, sprawiając, że pomieszczenia nagrzewają się w mniejszym stopniu niż przy szkle standardowym, ale większym niż przy szkle refleksyjnym czy selektywnym; w pakietach szybowych stosowane jest jako warstwa zewnętrzna.

Przeszklony dom

Pamiętaj! Odpowiednio dobrane szkło przeciwsłoneczne ma realny wpływ na wydajność energetyczną budynku, o ile jego wydajność energetyczna i przepuszczalność światła są dopasowane do warunków klimatycznych, orientacji i otoczenia budynku.

Szyby przeciwsłoneczne w oknach i drzwiach tarasowych

Szkło przeciwsłoneczne przy produkcji stolarki okienno-drzwiowej, tj. w oknach i drzwiach tarasowych, ale też w drzwiach wejściowych, stosuje się w szybach zespolonych – podwójnych lub potrójnych. Zestawiane jest ono przeważnie nie tylko ze standardowym szkłem, ale też szybami o innych szczególnych właściwościach, np. niskoemisyjnymi (termicznymi) czy antywłamaniowymi laminowanymi.

Komora między szybami różnego typu najczęściej wypełniona jest gazem szlachetnym, np. argonem. Dzięki połączeniu różnych rozwiązań w pakiecie szybowym zwiększa się komfort użytkowników budynku, w którym zamontowane są okna czy drzwi, a także wydajność energetyczna stolarki.

Pakiet szybowy szyby zespolone

Jakie są zalety szyb przeciwsłonecznych?

Najważniejszym plusem stosowania w oknach i drzwiach tarasowych szkła przeciwsłonecznego jest utrzymanie komfortowych warunków wewnątrz budynku. To jednak nie koniec zalet tego rozwiązania. Pozostałe to:

 • lepsza izolacja termiczna i wydajność energetyczna budynku, a przez to redukcja kosztów ogrzewania i klimatyzacji;
 • ochrona wnętrz pomieszczeń przed wzrokiem osób postronnych (przy powłokach lustrzanych i szkle przeciwsłonecznym barwionym);
 • zmniejszenie promieniowania UV i eliminacja żółknięcia przedmiotów w budynku;
 • większy komfort użytkowania pomieszczeń, dzięki brakowi ich nagrzewania nawet podczas silnych upałów.

Gdzie wykorzystać okna ze szkłem przeciwsłonecznym?

Szkło przeciwsłoneczne sprawdzi się nie tylko w biurowcach jako np. szkło elewacyjne. Zastosowane w pakietach szyb zespolonych można je wykorzystać także w budownictwie mieszkalnym – jako okna i drzwi tarasowe, ale też w ogrodach zimowych czy przeszklonych ścianach fasadowych. Najlepiej wykorzystać je w pomieszczeniach, które mają stałą ekspozycję na słońce – zwłaszcza południową. Co warte odnotowania, szkło przeciwsłoneczne można również zastosować w przypadku dużych przeszkleń, np. przesuwnych drzwi tarasowych czy wielkoformatowych okien z oferty OKNOPLAST.

Zależy Ci na skutecznej ochronie przeciwsłonecznej pomieszczeń i zwiększeniu efektywności energetycznej budynku? Przy zamawianiu okien pamiętaj o szybach przeciwsłonecznych z naszej oferty.

Drzwi tarasowe HST premium

Zapisz się do newslettera

Zapisz się do newslettera i otrzymuj informacje o nowościach, promocjach i wydarzeniach OKNOPLAST.

Skontaktuj się z nami

Skonsultuj swój projekt lub zadaj pytanie dotyczące produktu. Jesteśmy do Twojej dyspozycji!


Napisz do nas:

"*" indicates required fields

Drop files here or
Accepted file types: docx, pdf, png, jpg, zip, Max. file size: 32 MB, Max. files: 3.
  Zgody (checkboxy)
  Hidden
  Hidden
  Hidden
  Hidden
  Hidden
  Hidden
  Hidden

  Znajdź najbliższy salon OKNOPLAST

  Idź do pełnej mapy salonów