Home Baza wiedzy Czy warto wymieniać okna dwuszybowe na trzyszybowe?

Czy warto wymieniać okna dwuszybowe na trzyszybowe?


opublikowane 24 sty 2024

3 minuty

Jeszcze dekadę temu większość wybieranych przez klientów okien wyposażana była w pakiety dwuszybowe. Dziś zdecydowanie popularniejszym rozwiązaniem są okna trzyszybowe, które odznaczają się m.in. lepszymi parametrami termoizolacyjnymi. Myślisz nad wymianą stolarki w domu i zastanawiasz się, czy warto wymieniać okna dwuszybowe na trzyszybowe? Sprawdź nasz poradnik, w którym rozwiewamy wątpliwości.

Jakie pakiety szybowe stosuje się w oknach PVC?

Współcześnie przy produkcji okien – nie tylko w PVC – stosuje się głównie zespolone pakiety szybowe z trzech tafli szkła. Tworzy się z nich tzw. dwukomorowe pakiety szybowe. Szyby – dwie zewnętrzne i jedna wewnętrzna – przylegają na krawędziach do ramek dystansowych. Powstałe w ten sposób puste przestrzenie między szybami wypełniane są gazem szlachetnym, np. argonem lub kryptonem. Okienne pakiety jednokomorowe powstają natomiast z dwóch tafli szklanych. Między nimi znajduje się jedna ramka dystansowa oraz gaz szlachetny. Najdroższym, a przez to rzadko wybieranym przez inwestorów, rozwiązaniem są pakiety czteroszybowe, a więc trzykomorowe.

Zobacz też:

Co musisz wiedzieć o pakietach szybowych?

Czym się różnią okienne pakiety dwuszybowe i trzyszybowe?

Główną różnicą między pakietami dwuszybowymi a trzyszybowymi jest nie tylko ich budowa, a wynikająca z nich termoizolacyjność. Dzięki dodatkowym szybie, ramce dystansowej oraz „poduszce” z gazu szlachetnego okna trzyszybowe odznaczają się lepszą ochroną przed zimnem z zewnątrz oraz stratami ciepła z pomieszczeń. Współczynnik przenikania ciepła szyb zespolonych, czyli Ug, dla pakietów z dwóch tafli szkła zazwyczaj wynosi ok. 0,9 W/m2K. Przy pakietach szybowych z trzech szyb parametr ten ma ok. 0,5 W/m2K. Im cieplejsze szyby zespolone, tym niższy, a więc lepszy współczynnik przenikania ciepła dla całego okna (Uw). Jakie są inne różnice między oknami dwuszybowymi a trzyszybowymi? Ze względu na wykorzystanie większej ilości surowców są one cięższe i droższe. Cena pakietów trzyszybowych w porównaniu z dwuszybowi jest zazwyczaj wyższa o ok. 25 proc.

Pakiet dwuszybowy w oknie Pixel

Jakie są zalety okien dwuszybowych i trzyszybowych?

Zarówno okna dwuszybowe, jak i trzyszybowe mają swoje zalety. W pierwszym przypadku dla wielu inwestorów kluczowa może być niższa cena niż w pakietach dwukomorowych, a więc trzyszybowych. Mniejsza jest też waga takiej stolarki, ponieważ pakiet szyby „odchudzony” jest z jednej tafli szklanej i ramki dystansowej. Jeśli chcemy dogrzewać wnętrze promieniami słońca, okna dwuszybowe wpuszczą do pomieszczeń więcej energii cieplnej z promieni słonecznych. Jest to jednak pozorna zaleta, ponieważ zimą okna dwuszybowe będą gorzej chronić przed „ucieczką” ciepła z wnętrz na zewnątrz. Gdy mowa natomiast o oknach trzyszybowych ich plusem jest z pewnością niższy, a więc lepszy współczynnik przenikania ciepła. Taka stolarka, dzięki dodatkowej szybie i izolacji z gazu szlachetnego lepiej też izoluje przed hałasem z zewnątrz. Okna trzyszybowe są więc cieplejsze i cichsze niż dwuszybowe.

szyby OKNOPLAST produkcja pakietow 4xglass
Zobacz też:

Pakiet szybowy 4 Xglass – dlaczego warto go wybrać

Czy opłaca się wymieniać okna dwuszybowe na trzyszybowe?

Wbrew pozorom odpowiedź na tak postawione pytanie nie jest oczywista. Jeśli planujesz wymianę okien dwuszybowych na trzyszybowe, warto pochylić się wcześniej nad stanem technicznym budynku. Planujesz wymianę okien dwuszybowych na trzyszybowe w budynku z rynku wtórnego, który nie przeszedł i nie przejdzie w najbliższych latach termomodernizacji? Sam montaż droższych i cieplejszych okien trzyszybowych może nie wystarczyć, aby zmniejszyć rachunki za energię grzewczą, ponieważ ciepło „uciekać” będzie przez nieocieplone ściany czy stropy. Wymiana okien dwuszybowych na trzyszybowe największy sens ma w inwestycjach przewidujących pełną termomodernizację budynku (jednoczesną z wymianą okien lub w bliskiej perspektywie czasu). Cieplejsze okna oraz elewacja zdecydowanie przełożą się na oszczędności podczas sezonu grzewczego (i latem, jeśli korzystasz z klimatyzacji). Natomiast wszędzie tam, gdzie zależy nam na dobrej energooszczędności, montujmy okna trzyszybowe. Okna trzyszybowe to także najlepszy wybór do nowych budynków energooszczędnych lub pasywnych.

Pakiet trzyszybowy w oknie Pixel

Czy warto wymieniać same pakiety dwuszybowe na trzyszybowe?

Niektórzy inwestorzy zastanawiają się, czy możliwa jest wymiana w oknach dwuszybowych samych pakietów szybowych na cieplejsze. Szczególnie dotyczy to tych osób, które zaledwie kilka lat temu zdecydowały się na montaż w swoim budynku okien dwuszybowych. Chociaż nie jest to standardowa usługa, zdarzają się producenci, którzy mogą ją świadczyć na życzenie klienta. Ważne jest jednak, aby profil okna z PVC lub aluminium nadal był przez nich wytwarzany oraz był w świetnej kondycji. Dlaczego? Przy wymianie pakietu szybowego konieczne jest zastosowanie nowych listew przyszybowych, a te powinny być dopasowane do profilu. Czy takie rozwiązanie jest sensowne? Warto skalkulować, jakie oszczędności przyniesie montaż pakietów trzyszybowych i odjąć od nich koszt takiej wymiany. Pod uwagę należy także wziąć fakt, że wymieniając całe okna ekipa wyjmuje starą stolarkę i wstawia nową tego samego dnia. W przypadku wymiany samych szyb problemem może być konieczność dostarczenia starych okien do producenta. Wtedy otwory okienne należy tymczasowo zabezpieczyć.

Chcesz poznać więcej ciekawostek na temat stolarki okiennej, drzwiowej, rolet zewnętrznych czy bram garażowych? Śledź wpisy na naszym blogu.


Zapisz się do newslettera

Zapisz się do newslettera i otrzymuj informacje o nowościach, promocjach i wydarzeniach OKNOPLAST.

Skontaktuj się z nami

Skonsultuj swój projekt lub zadaj pytanie dotyczące produktu. Jesteśmy do Twojej dyspozycji!


Napisz do nas:

"*" indicates required fields

Drop files here or
Accepted file types: docx, pdf, png, jpg, zip, Max. file size: 32 MB, Max. files: 3.
  Zgody (checkboxy)
  Hidden
  Hidden
  Hidden
  Hidden
  Hidden
  Hidden
  Hidden

  Znajdź najbliższy salon OKNOPLAST

  Idź do pełnej mapy salonów