Czy wstawiać okna przed zimą?
Wielu inwestorów zastanawia się, czy wstawiać okna przed zimą. Rozwiązanie to ma wiele zalet, ale też kilka wad. Zanim zdecydujesz się więc na montaż stolarki okiennej późną jesienią przy niekorzystnych warunkach pogodowych, zapoznaj się z naszym poradnikiem. Dowiesz się z niego m.in. jakie czynniki należy wziąć pod uwagę, jakie są plusy montażu okien przed zimą, a także jakie są zasady wstawiania stolarki przy niskich temperaturach.
SPIS TREŚCI
- Montaż okien zimą – które można wstawiać, a których nie?
- Zalety montażu okien przed zimą
- Wady wstawiania okien przed zimą
- Montaż okien przed zimą – najważniejsze zasady
- W jakich warunkach pogodowych należy montować okna?
Montaż okien przed zimą pozwala na zabezpieczenie budynku przed wilgocią, a tym samym na uzyskanie we wnętrzach odpowiednich warunków do przeprowadzenia dalszych prac. Dzięki niemu budowa nie musi stanąć na kilka miesięcy. Nie zawsze jest to jednak możliwe. Chcesz wiedzieć więcej? Czytaj dalej.
Montaż okien zimą – które można wstawiać, a których nie?
Mimo rozwoju technologii nie każdy rodzaj stolarki można wstawiać jesienią i zimą, a więc w niskich temperaturach. Jakie typy okien można bezpiecznie montować w takich warunkach?
Najlepszym wyborem przy wstawianiu okien przed zimą lub zimą są okna PVC, a więc tzw. plastikowe czy PCV, których ramy okienne i ościeżnice wykonane są z polichlorku winylu. Gorsza aura nie zaszkodzi także oknom aluminiowym. Złym wyborem jest jednak montaż jesienny lub zimowy okien drewnianych. Dlaczego?
- Okna PVC – ze względu na dużą odporność na wahania temperatur i wilgoć są najbardziej odporne na montaż zimowy. Powinno się je instalować w temperaturach powyżej zera, ale przy zastosowaniu odpowiednich pian montażowych możliwe jest też podczas mrozów do -10°C.
- Okna drewniane – zimowy montaż takiej stolarki jest bardziej ryzykowny, ponieważ drewno jest materiałem wrażliwym na wilgoć i zmiany temperatur. Wstawiana w chłodzie i przy deszczowej aurze może wykazać mniejszą trwałość i ulec deformacjom.
- Okna aluminiowe – podobnie jak okna PVC są bardzo odporne na montaż w niskich temperaturach i przy wysokim poziomie wilgotności. Aluminium nie reaguje na nie tak silnie, jak drewno. Konieczne jest zastosowanie pian montażowych odpornych na niskie temperatury.
Zalety montażu okien przed zimą
Wstawienie nowych okien przed zimą może przynieść wiele korzyści – zwłaszcza w kontekście komfortu cieplnego oraz oszczędności na ogrzewaniu. Jakie są najważniejsze zalety montażu okien przed zimą?
- Poprawa izolacji termicznej – nowoczesne okna, zwłaszcza te o wysokiej klasie energetycznej, znacznie redukują straty ciepła. Zmniejsza to zapotrzebowanie na energię potrzebną do ogrzania pomieszczeń.
- Oszczędność energii i niższe rachunki – dzięki lepszej izolacji cieplnej zmniejszają się koszty ogrzewania, co jest szczególnie ważne przy rosnących cenach energii. Montaż przed zimą pozwala od razu odczuć te oszczędności.
- Komfort cieplny – z nowymi oknami wnętrza są lepiej chronione przed chłodem oraz przeciągami, co znacznie poprawia komfort przebywania w pomieszczeniach.
- Brak przestojów w budowie – w przypadku budynków w budowie wstawienie okien przed zimą pozwala na kontynuowanie prac we wnętrzach w okresie jesienno-zimowym.
- Zabezpieczenie przed wilgocią – domy jednorodzinne w budowie z oknami wstawionymi przed zimą chronione są przed zawilgoceniem ścian czy więźby dachowej.
Wady wstawiania okien przed zimą
Montaż okien przed zimą może wiązać się także z pewnymi utrudnieniami i ryzykiem. Szczególnie narażone są nie inwestorzy, którzy sięgają po pomoc niewykwalifikowanych monterów stosujących nieodpowiednie środki. Jakie są najważniejsze potencjalne wady wstawiania okien przed zimą?
- Ryzyko niskiej jakości montażu – montaż okien w niskich temperaturach może być trudniejszy technicznie. Piany montażowe w standardowych wersjach tracą swoje właściwości w temperaturach poniżej zera, co wymaga użycia specjalnych pian zimowych. Niewłaściwy montaż może prowadzić do problemów z izolacją.
- Trudne warunki pracy – warunki atmosferyczne, takie jak mróz, śnieg, deszcz czy silny wiatr, mogą utrudniać pracę ekipie montażowej, co może wpłynąć na jakość wykonania usługi oraz przedłużyć czas realizacji.
- Koszty montażu – w niektórych przypadkach firmy montażowe mogą naliczać dodatkowe opłaty za pracę w trudnych warunkach zimowych, co podnosi koszt usługi.
Montaż okien przed zimą – najważniejsze zasady
Aby montaż okien przed zimą przebiegł prawidłowo i bez problemów, należy przestrzegać kilku podstawowych zasad. Najważniejsze jest użycie odpowiednich materiałów montażowych, a więc pian i uszczelniaczy odpornych na działanie niskich temperatur – przeznaczonych do montażu zimowego.
Istotna jest także ochrona przed wilgocią, która może stanowić poważny problem przy jesiennym i zimowym montażu okien – zwłaszcza w przypadku okien drewnianych. Przed przystąpieniem do prac warto więc zadbać o odpowiednią ochronę okien i ścian przed działaniem deszczu lub śniegu. Zasadą, której warto się trzymać przy wymianie okien, jest też robienie krótkich przerw w montażu. Pozwoli to zminimalizować ryzyko wychłodzenia wnętrza budynku. Fachowcy powinni też pamiętać, aby korzystać z technologii tzw. ciepłego montażu, czyli z dodatkową izolacją połączeń okna z murem za pomocą specjalnych taśm i membran. Dzięki temu minimalizowane są mostki termiczne, co zwiększa efektywność energetyczną okien.
W jakich warunkach pogodowych należy montować okna?
Montaż okien zimą w klimacie umiarkowanym wymaga uwzględnienia typowych dla regionu warunków pogodowych. Aby zapewnić odpowiednią jakość instalacji okien jesienią lub zimą, warto więc wykonywać ją tylko przy określonej pogodzie. Jakiej?
- Temperatura – zaleca się, aby montaż okien odbywał się w temperaturach powyżej -10°C. W przypadku większych mrozów mogą pojawić się problemy z właściwym działaniem nawet zimowych pian montażowych i uszczelniaczy.
- Opady atmosferyczne – montaż okien nie powinien być prowadzony podczas intensywnych opadów śniegu czy deszczu, gdyż wilgoć może wpływać na trwałość uszczelnień i pianki.
- Wiatr – silny wiatr może utrudniać prace montażowe, przez co mogą one być mniej precyzyjne niż przy spokojnej pogodzie.
Zapisz się do newslettera
Zapisz się do newslettera i otrzymuj informacje o nowościach, promocjach i wydarzeniach OKNOPLAST.
Skontaktuj się z nami
Skonsultuj swój projekt lub zadaj pytanie dotyczące produktu. Jesteśmy do Twojej dyspozycji!
Napisz do nas:
"*" indicates required fields