Home Baza wiedzy Jak przygotować dom na zimę – krok po kroku

Jak przygotować dom na zimę – krok po kroku


opublikowane 10 lis 2022

4 minuty

Własny dom to nie tylko przyjemności np. z picia kawy na tarasie, spędzania czasu na uprawianiu ogródka czy możliwości zaaranżowania sporej ilości pomieszczeń. To także obowiązki. Zwłaszcza przed rozpoczęciem sezonu zimowego. Jakie zadania czekają na właścicieli domów jesienią? Co koniecznie trzeba zrobić w domu przed nastaniem mrozów i śniegów? Przedstawiamy przewodnik przygotowanie domu przed zimą – krok po kroku.

Krok 1. Sprawdzenie dachu

Jednym z pierwszych zadań stojących przed właścicielami domów przed zimą jest sprawdzenie stanu pokrycia dachowego. Konieczne jest ono zwłaszcza w wiekowych budynkach, a także po sezonie obfitującym w burze z gradem czy wichury. Niezależnie od tego, jakie pokrycie znajduje się na Twoim dachu, obejrzyj go dokładnie, szukając miejsc, które potencjalnie mogą przepuszczać wodę. Mogą to być np. odpadnięta czy przesunięta dachówka, skorodowana blacha, rozerwana papa bitumiczna czy też – w budynkach tradycyjnych – zgniły gont drewniany. Wszelkie dziury należy załatać zgodnie ze sztuką, aby uniknąć zimą i wiosną przecieków. W domach o dachach płaskich warto wyścielić ich powierzchnię grubą folią budowlaną. Podczas odśnieżania przy intensywnych opadach śniegu nie zniszczysz dzięki temu łopatą papy.

Krok 2. Wyczyszczenie rynien

Ważnym krokiem przed nastaniem zimy powinno być także skontrolowanie stanu rynien i akcesoriów dachowych, które z nimi są powiązane. Przede wszystkim należy usunąć z rynien wszelkie śmieci, np. zgniłe liście drzew. Tylko takie rynny zagwarantują swobodne spływanie wody z topniejącego śniegu. W innym przypadku może dojść do uszkodzeń rynien w wyniku powiększania objętości zamarzającej wody. Warto także sprawdzić, czy rynny są solidnie przymocowane i skontrolować stan ich połączeń. Przy okazji polecamy, aby przekonać się, w jakiej kondycji są zatrzymujące śnieg płotki przeciwśniegowe przed rynnami, a także rozpruwacze nadachowe rozbijające na mniejsze elementy zsuwający się do rynien śnieg.

Czytaj też:

7 wskazówek jak przygotować dom do zimy


Krok 3. Regulacja okien

Sposobem na ciepły dom zimą, brak nieszczelności i oszczędność na ogrzewaniu jest regulacja okien. Warto przeprowadzić ją dwa razy w roku – przed sezonem letnim, a także – co bardziej dla nas interesujące – przed nastaniem mrozów zimowych. Na czym polega regulacja okien na zimę? Jest to takie ustawienie okuć, dzięki któremu skrzydło na całej długości profilu przylega szczelnie do ramy okiennej. W efekcie niweluje się szczeliny, przez które mogłoby się przedostawać się na zewnątrz ciepło z pomieszczenia, a także dostawać się zimne powietrze do wnętrz. Wymierną korzyścią jest nie tylko możliwość łatwiejszego ogrzania pomieszczeń, ale też zmniejszenie wydatków na ogrzewanie. Wbrew pozorom nie jest zadanie bardzo skomplikowane. Możesz wykonać je samodzielnie, korzystając z naszego poradnika.

Czytaj też:

Jak samodzielnie wyregulować okna?


Krok 5. Kontrola kominów i kratek wentylacyjnych

W domach ogrzewanych przez spalanie paliw takich jak np. węgiel czy drewno niezbędne jest także skontrolowanie stanu kominów. Zazwyczaj przed sezonem zimowym można spodziewać się wizyty kominiarza, który dokona obowiązkowej kontroli komina i w razie potrzeby go przeczyści. Jeśli się nie zjawi, należy samodzielnie wezwać takiego specjalistę. Oprócz dopuszczenia do kontroli kominiarskiej raz w roku obowiązkiem właściciela domu jest wykonanie czyszczenia komina co najmniej raz na kwartał. Czym grozi korzystanie z nieprzeczyszczonego komina? Możliwością zapalenia się osadzonej w kominie sadzy, co grozi pożarem domu i możliwością zaczadzenia mieszkańców. Czyszczenie można wykonać samodzielnie specjalną szczotką do komina lub wezwać specjalistów. Kluczowe jest także wyczyszczenie kratek wentylacyjnych w domu z kurzu, pajęczyn, tłuszczu. Dzięki temu do pomieszczeń będzie wpływać świeże powietrze.


Krok 6. Porządki w ogrodzie

Większość właścicieli domów dysponuje też mniejszym bądź większym ogródkiem. Przestrzeń tę po sezonie należy uprzątnąć i przygotować do zimy. Pierwszym zadaniem przeważnie jest grabienie liści, zwłaszcza jeśli na drzewach, krzewach czy różach pojawiły się oznaki chorób grzybiczych. Zebranie i utylizowanie chorych liści może zapobiec ponownej infekcji roślin w kolejnym sezonie. “Zdrowe” liście można zgrabić na kupkę, z której zimą z pewnością skorzystają okoliczne jeże. Przed zimą warto także zabezpieczyć przed mrozem wrażliwe gatunki roślin ozdobnych, np. kapturami z folii ogrodniczej, słomianymi matami czy liśćmi i sianem. Późna jesień to dobry moment na przesadzanie drzew i krzewów, a także sadzenie roślin cebulowych. Bardzo ważnym zadaniem przed zimą jest także wyłączenie dopływu wody do zewnętrznych kranów, a także opróżnienie, zwinięcie i schowanie do pomieszczenia węży ogrodowych.


Krok 7. Sprawdzenie systemu CO

Niezależnie od tego, jaki system centralnego ogrzewania jest zastosowany w Twoim domu, warto go sprawdzić przed rozpoczęciem okresu grzewczego. Piec warto uruchomić, aby przekonać się, czy sterowniki, panele sterowania działają bez zarzutu, a także, czy ciepło jest rozprowadzane w całym domu. Warto sprawdzić, czy wszystkie kaloryfery lub też podłogi (w przypadku ogrzewania podłogowego) nagrzewają się równomiernie. Jeśli korzystasz z pompy ciepła ogrzewającej powietrze, rekuperacji bądź klimatyzacji w trybie grzania, koniecznie sprawdź, czy nadmuch ciepłego powietrza i kratki nie wymagają czyszczenia oraz odgrzybiania czy ozonowania.

Czytaj też:

Jak zabezpieczyć okno przed zimą?


Krok 8. Przygotowanie sprzętu do odśnieżania

Jednym z ostatnich, ale jednocześnie bardzo ważnych kroków jest przygotowanie się do okresu odśnieżania. W praktyce oznacza to zakupienie czy też znalezienie wśród innych sprzętów w garażu lub piwnicy łopaty do odśnieżania. Warto zaopatrzyć się także w wiaderko z piaskiem, fusami z kawy, popiołem itp. Dlaczego? Pamiętaj, że chodnik biegnący przed płotem Twojej posesji powinien być odśnieżony i zabezpieczony przed możliwością poślizgnięcia się pieszych właśnie przez Ciebie. Jeśli planujesz w tym sezonie zamontować na podjeździe system grzewczy, który automatycznie będzie topił śnieg, zrób to jak najszybciej.

Podoba Ci się ten tekst? Sprawdź inne nasze poradniki dotyczące domów jednorodzinnych i mieszkań.

Skontaktuj się z nami

Skonsultuj swój projekt lub zadaj pytanie dotyczące produktu. Jesteśmy do Twojej dyspozycji!


Napisz do nas:

"*" indicates required fields

Drop files here or
Accepted file types: docx, pdf, png, jpg, zip, Max. file size: 32 MB, Max. files: 3.
  Zgody (checkboxy)
  Hidden
  Hidden
  Hidden
  Hidden
  Hidden
  Hidden
  Hidden

  Znajdź najbliższy salon OKNOPLAST

  Idź do pełnej mapy salonów