Home Baza wiedzy Jak samodzielnie wyregulować okna?

Jak samodzielnie wyregulować okna?


opublikowane 30 lip 2018

3 minuty

Co jakiś czas okna należy poddać regulacji, by jak najdłużej zachowały swoje właściwości, a to znacznie przekłada się na nasze oszczędności. Nie każda regulacja wymaga jednak obecności specjalisty – zazwyczaj można wykonać ją samemu. Dowiedz się zatem jak samodzielnie wyregulować okna w swoim domu.

Po co w ogóle regulować okna?

Istnieje kilka przyczyn, dla których zaleca się przeprowadzanie cyklicznej regulacji okien. Jedną z nich są zmieniające się pory roku https://oknoplast.com.pl/blog/7-wskazowek-jak-przygotowac-dom-do-zimy/. W związku z różnicą temperatur stosuje się różny stopień przylegania skrzydła do ramy okiennej – w lecie można zmniejszyć docisk dzięki czemu okno będąc nawet zamkniętym, przepuszcza niewielką ilość powietrza co ułatwia samoczynną wentylację pomieszczenia.  Zimą z kolei należy wziąć pod uwagę o wiele niższe temperatury. Potrzebna będzie więc bardziej szczelna konstrukcja, a zatem okucia należy wyregulować tak, by nie przepuszczały zimnego powietrza do środka pomieszczenia kosztem ciepłego, co zawsze obciąża naszą kieszeń. Kolejnym powodem, dla którego regulujemy okna, jest konieczność korekcji ustawienia skrzydła. Może się zdarzyć, że w trakcie użytkowania skrzydło delikatnie opadło, przez co nie może się domknąć lub generuje trudności podczas otwierania. Wówczas konieczne jest przeprowadzenie regulacji skrzydła, by – w zależności od potrzeby – podnieść je lub opuścić. – tłumaczy Mike Żyrek, Dyrektor Badań i Rozwoju w Grupie OKNOPLAST.

Po pierwsze: przygotowanie

Większość prac naprawczych czy regulacji wymaga zastosowania specjalistycznych narzędzi. Tak jest i tym razem, choć do regulacji okien potrzebować będziemy jedynie kilku kluczy. Są to:

 • Klucz V.SCH.ACP-S
 • Imbus w rozmiarze 2.5, 4
klucz imbusowy

 • Torx T10

Narzędzia te są niezbędne, możemy jednak zakupić je w wielu sklepach z artykułami remontowo-budowlanymi, co nie powinno stanowić większego problemu.

Regulacja lato / zima

Teraz przyjrzyjmy się okuciom okiennym – fabrycznie powinny być ustawione w pozycji neutralnej, co oznacza, że skrzydło ściśle przylega do ramy okna. Znacznik na zaczepie w tym ustawieniu powinien wskazywać godzinę 6. Używając klucza V.SCH.ACP-S możemy zmienić pozycję zaczepu na letnią (godzina 9.) lub zimową (godzina 3.). Należy mieć na uwadze, że tryb letni przystosowany jest do temperatur właściwych tej porze roku. Pamiętajmy więc, by – gdy nadejdą chłodne dni – z powrotem ustawić zaczep na pozycję neutralną bądź zimową. Jeśli zmienimy tryb okna z letniego na zimowy, zwiększymy tym samym docisk skrzydła do ramy okiennej. Sprawi to, że powietrze z zewnątrz nie będzie wnikać do pomieszczenia, przez co w środku będzie o wiele cieplej.

Regulacja pozycji skrzydła okiennego

Do poprawnego ustawienia skrzydła okiennego będziemy potrzebować klucza Imbus 4. Zasada działania jest tu bardzo prosta: najpierw lekko otwieramy okno, a następnie zdejmujemy osłonę dolnego zawiasu. Teraz wystarczy włożyć do środka Imbus 4. Przekręcając klucz w prawo podnosimy skrzydło, zaś w lewo opuszczamy je. Jeśli ten zabieg nie przyniósł oczekiwanych rezultatów, użyj tego samego klucza do regulacji zawiasu w drugiej pozycji – przesuniesz wówczas skrzydło w lewo lub prawo. Trzecią opcją jest regulacja zawiasu górnego, do którego dostęp mamy po otwarciu okna, w górnej jego części. Używając klucza Imbus 4 możemy podnieść lub opuścić skrzydło od strony klamki.

Regulacja siły docisku skrzydła do ramy okiennej

Prawidłowe wyregulowanie stopnia docisku skrzydła do ramy przeprowadzimy przy użyciu klucza Torx T10. Wpłynie to bezpośrednio na szczelność okna. Po jego otwarciu na skrzydle zauważymy rolki mimośrodowe. Teraz należy ostrożnie przekręcić narzędzie w prawo lub lewo. Zwróć uwagę na to, by wszystkie rolki ustawione były w tej samej pozycji. Otwórz okno na oścież i wyreguluj także rolkę znajdującą się po przeciwnej stronie skrzydła.

Zrób to sam

Samodzielna regulacja okien nie jest rzeczą niemożliwą. Wymaga jedynie kilku narzędzi i nieco cierpliwości – pozwala jednak zaoszczędzić na wzywaniu specjalisty oraz zadbać o prawidłowe działanie naszych okien. Odwiedź laboratorium Oknoplast LAB, by poznać jeszcze więcej tajników stolarki okiennej!

Produkty, które mogą Cię zainteresować:

Pava

System PAVA to nowatorskie okno zaprojektowane z myślą o rosnących potrzebach, takich jak większa energooszczędność i nieprzemijający design. Obniżony profil skrzydła to nawet 10% więcej naturalnego światła we wnętrzu. Dzięki dodatkowej uszczelce w ramie, system PAVA zapewnia skuteczniejszą izolację cieplną i akustyczną. Przełomowa technologia suchego wklejania szyby sprawia, że otwieranie i zamykanie okna przebiega niezwykle płynnie.

Prismatic

System PRISMATIC to rozwiązanie o smukłej formie i wysokiej funkcjonalności, oferujące perspektywę wielu korzyści. Trzecia, środkowa uszczelka w konstrukcji systemu PRISMATIC to gwarancja szczelności i izolacji termicznej. Większa powierzchnia przeszkleń, uzyskana dzięki niższemu profilowi to dodatkowe korzyści: optymalnie doświetlone wnętrza i mniej zużytego plastiku do produkcji okna to ukłon w stronę harmonii ze środowiskiem.

Pixel

System PIXEL to wyważone połączenie elegancji, estetyki i funkcjonalności. Industrialny charakter zyskał dzięki zastosowaniu profili bez zaokrągleń oraz ostro zarysowanej listwie przyszybowej. Okno PIXEL to nie tylko wyjątkowy design. Doskonałe parametry izolacji termicznej i akustycznej, większa powierzchnia szyb oraz możliwość wyboru wąskiego słupka ruchomego z symetrycznie umieszczoną klamką centralą sprawiają, że system PIXEL to uniwersalny wybór.

Winergetic Premium

Okno WINERGETIC PREMIUM należy do linii produktów o wyjątkowo korzystnych parametrach izolacji termicznej to optymalne połączenie nowatorskiej technologii i autorskiego designu. Rewelacyjne właściwości izolacji termicznej to realne obniżenie kosztów za energię elektryczną i odpowiedzialny wybór.

Skontaktuj się z nami

Skonsultuj swój projekt lub zadaj pytanie dotyczące produktu. Jesteśmy do Twojej dyspozycji!


Napisz do nas:

"*" indicates required fields

Drop files here or
Accepted file types: docx, pdf, png, jpg, zip, Max. file size: 32 MB, Max. files: 3.
  Zgody (checkboxy)
  Hidden
  Hidden
  Hidden
  Hidden
  Hidden
  Hidden
  Hidden

  Znajdź najbliższy salon OKNOPLAST

  Idź do pełnej mapy salonów