Okna

Jak samodzielnie wyregulować okna?

Co jakiś czas okna należy poddać regulacji, by jak najdłużej zachowały swoje właściwości, a to znacznie przekłada się na nasze oszczędności. Nie każda regulacja wymaga jednak obecności specjalisty – zazwyczaj można wykonać ją samemu. Dowiedz się zatem jak samodzielnie wyregulować okna w swoim domu.

Po co w ogóle regulować okna?

Istnieje kilka przyczyn, dla których zaleca się przeprowadzanie cyklicznej regulacji okien. Jedną z nich są zmieniające się pory roku https://oknoplast.com.pl/blog/7-wskazowek-jak-przygotowac-dom-do-zimy/. W związku z różnicą temperatur stosuje się różny stopień przylegania skrzydła do ramy okiennej – w lecie można zmniejszyć docisk dzięki czemu okno będąc nawet zamkniętym, przepuszcza niewielką ilość powietrza co ułatwia samoczynną wentylację pomieszczenia.  Zimą z kolei należy wziąć pod uwagę o wiele niższe temperatury. Potrzebna będzie więc bardziej szczelna konstrukcja, a zatem okucia należy wyregulować tak, by nie przepuszczały zimnego powietrza do środka pomieszczenia kosztem ciepłego, co zawsze obciąża naszą kieszeń.

Kolejnym powodem, dla którego regulujemy okna, jest konieczność korekcji ustawienia skrzydła. Może się zdarzyć, że w trakcie użytkowania skrzydło delikatnie opadło, przez co nie może się domknąć lub generuje trudności podczas otwierania. Wówczas konieczne jest przeprowadzenie regulacji skrzydła, by – w zależności od potrzeby – podnieść je lub opuścić. – tłumaczy Mike Żyrek, Dyrektor Badań i Rozwoju w Grupie OKNOPLAST.

Po pierwsze: przygotowanie

Większość prac naprawczych czy regulacji wymaga zastosowania specjalistycznych narzędzi. Tak jest i tym razem, choć do regulacji okien potrzebować będziemy jedynie kilku kluczy. Są to:

  • Klucz V.SCH.ACP-S

  • Imbus w rozmiarze 2.5, 4

klucz imbusowy

  • Torx T10

 

Narzędzia te są niezbędne, możemy jednak zakupić je w wielu sklepach z artykułami remontowo-budowlanymi, co nie powinno stanowić większego problemu.

Regulacja lato / zima

Teraz przyjrzyjmy się okuciom okiennym – fabrycznie powinny być ustawione w pozycji neutralnej, co oznacza, że skrzydło ściśle przylega do ramy okna. Znacznik na zaczepie w tym ustawieniu powinien wskazywać godzinę 6. Używając klucza V.SCH.ACP-S możemy zmienić pozycję zaczepu na letnią (godzina 9.) lub zimową (godzina 3.).

Należy mieć na uwadze, że tryb letni przystosowany jest do temperatur właściwych tej porze roku. Pamiętajmy więc, by – gdy nadejdą chłodne dni – z powrotem ustawić zaczep na pozycję neutralną bądź zimową.

Jeśli zmienimy tryb okna z letniego na zimowy, zwiększymy tym samym docisk skrzydła do ramy okiennej. Sprawi to, że powietrze z zewnątrz nie będzie wnikać do pomieszczenia, przez co w środku będzie o wiele cieplej.

Regulacja pozycji skrzydła okiennego

Do poprawnego ustawienia skrzydła okiennego będziemy potrzebować klucza Imbus 4. Zasada działania jest tu bardzo prosta: najpierw lekko otwieramy okno, a następnie zdejmujemy osłonę dolnego zawiasu. Teraz wystarczy włożyć do środka Imbus 4. Przekręcając klucz w prawo podnosimy skrzydło, zaś w lewo opuszczamy je.

Jeśli ten zabieg nie przyniósł oczekiwanych rezultatów, użyj tego samego klucza do regulacji zawiasu w drugiej pozycji – przesuniesz wówczas skrzydło w lewo lub prawo.

Trzecią opcją jest regulacja zawiasu górnego, do którego dostęp mamy po otwarciu okna, w górnej jego części. Używając klucza Imbus 4 możemy podnieść lub opuścić skrzydło od strony klamki.

Regulacja siły docisku skrzydła do ramy okiennej

Prawidłowe wyregulowanie stopnia docisku skrzydła do ramy przeprowadzimy przy użyciu klucza Torx T10. Wpłynie to bezpośrednio na szczelność okna. Po jego otwarciu na skrzydle zauważymy rolki mimośrodowe. Teraz należy ostrożnie przekręcić narzędzie w prawo lub lewo. Zwróć uwagę na to, by wszystkie rolki ustawione były w tej samej pozycji. Otwórz okno na oścież i wyreguluj także rolkę znajdującą się po przeciwnej stronie skrzydła.

Zrób to sam

Samodzielna regulacja okien nie jest rzeczą niemożliwą. Wymaga jedynie kilku narzędzi i nieco cierpliwości – pozwala jednak zaoszczędzić na wzywaniu specjalisty oraz zadbać o prawidłowe działanie naszych okien. Odwiedź laboratorium Oknoplast LAB, by poznać jeszcze więcej tajników stolarki okiennej!
Poznaj nasze okna

Skomentuj

Jak samodzielnie wyregulować okna?

Blog Oknoplast - okna, drzwi, rolety

Blog prezentujący porady i ciekawostki dla każdego, kto buduje dom, wymienia okna lub podąża za najnowszymi trendami w aranżacji wnętrz. Znajdziesz tu inspiracje remontowe, testy i recenzje okien, nowoczesne rozwiązania w budownictwie okiennym i architekturze mieszkalnej, a także rzetelne informacje i ciekawostki poświęcone oknom, roletom i drzwiom do domu. Blog Oknoplast to sprawdzone źródło wiedzy oraz pomocnik w wyborze idealnych okien, rolet i drzwi dla Ciebie.

Do góry