Home Baza wiedzy Jak zapewnić dłuższą żywotność okna? Wystarczy prawidłowa konserwacja

Jak zapewnić dłuższą żywotność okna? Wystarczy prawidłowa konserwacja


mycie okien - konserwacja

opublikowane 30 lip 2018

3 minuty

Aby zapewnić maksymalną funkcjonalność okien i jednocześnie zadbać o jak najdłuższą ich żywotność warto zainteresować się tematem ich konserwacji. Pozwoli nam to zaoszczędzić pieniądze wydawane na intensywniejsze ogrzewanie czy też przymus szybszej wymiany okien dlatego temat ten nie powinien być nam obojętny. O okna trzeba zadbać tak samo, jak o każdą inną konstrukcję zawierające elementy mechaniczne. Warto o tym pamiętać, zwłaszcza że prawidłowa konserwacja okien to proces nieskomplikowany, który może przyswoić każdy z nas. Wymaga jedynie podstawowej wiedzy. Jakiej? Wyjaśniamy w tekście.

Czystość przede wszystkim

Dokładne umycie okien to najważniejsza część konserwacji – ich niedbałe czyszczenie prowadzi do problemów w kolejnych krokach, a zatem należy zwrócić na nie szczególną uwagę. Wbrew pozorom ważną rolę w pielęgnacji okien pełnią… warunki atmosferyczne. Nie powinniśmy tego robić w pełnym słońcu, sprawia to bowiem, że woda bardzo szybko wysycha i tworzy smugi, których trudno się pozbyć. Unikajmy też czyszczenia szyb podczas niskich temperatur – szkło staje się wówczas bardziej kruche i łatwiej można je uszkodzić. Woda z mydłem to nie najlepszy pomysł. O wiele bardziej skuteczne są preparaty przeznaczone specjalnie do mycia okien. Są one dostępne w każdym markecie czy sklepie z chemią gospodarczą. Niewielką ilość środka czyszczącego należy nakładać na okna miękką ścierką pozbawioną szwów. Pamiętaj, że zbyt ostre włosie może zarysować ramę lub szybę! Profile PVC powinny być czyszczone łagodnymi środkami. Zadbaj o to, by nie zawierały one agresywnych substancji chemicznych, rozpuszczalników czy środków ściernych.

Przegląd mechanizmów

Dopiero po dokładnym umyciu okien (zarówno z zewnątrz, jak i w środku), będzie można dostrzec wszelkie niedoskonałości w ich stanie technicznym. Zacznijmy od przyjrzenia się wszystkim ruchomym częściom. Jeśli podczas otwierania, zamykania czy uchylania okna pojawia się opór oznacza to, że konieczna będzie regulacja. Należy wówczas postąpić zgodnie z instrukcją producenta stolarki lub – jeśli wolimy sami tego nie robić – skontaktować się z salonem, w którym kupowaliśmy okna i zamówić usługę regulacji, którą wykona specjalista. Odpowiednio ustawione okucia powinny teraz zostać zabezpieczone smarem silikonowym lub wazeliną techniczną. Istotny jest ich właściwy wybór, tak by unikać zawartych w nich rozpuszczalników. Okucie nasmarowane nie zbiera kurzu, co sprawia, że o wiele łatwiej jest utrzymać je w czystości. Pamiętajmy, że prawidłowa konserwacja okien powinna być wykonywana przynajmniej raz do roku.

Zadbaj o uszczelki

Najlepiej zabezpieczyć uszczelki tuż przed nadejściem zimy. Do ich prawidłowego działania konieczna jest odpowiednia elastyczność – zgniecione, porowate lub popękane uszczelki należy wymienić jak najszybciej. Na szczęście nie trzeba zaopatrywać się w kolejne specjalistyczne preparaty do konserwacji – uszczelki można nasmarować tym samym preparatem, co okucia – wazeliną techniczną lub smarem silikonowym.

Prosty test szczelności

Ostatnim krokiem na drodze do prawidłowej konserwacji okna jest przeprowadzenie prostego testu szczelności. Wystarczy sprawdzić, czy siła, z jaką skrzydło dociska ramę, jest wystarczająca. Do wykonania testu potrzebna nam będzie tylko… kartka papieru. Jak przeprowadzić najprostszy test sprawdzający szczelność okna? Należy otworzyć okno, wsunąć papier pomiędzy skrzydło a ościeżnicę i zamknąć okno. Teraz spróbuj wyjąć kartkę papieru. Jeśli się to uda – okucia wymagają dodatkowej regulacji. – tłumaczy Mike Żyrek, Dyrektor Badań i Rozwoju Grupy OKNOPLAST. Zwróć uwagę na to, że siła docisku skrzydła do ramy nie zawsze powinna być taka sama. Zimą konieczne jest ścisłe dopasowanie, tak by zachować odpowiednią szczelność i nie wpuszczać do wnętrza zimnego powietrza. Z kolei latem docisk powinien być nieco lżejszy, by zapewnić mikrowentylację i wymianę powietrza.

Niewiele pracy – wiele korzyści

Prawidłowa konserwacja okien to o wiele więcej korzyści niż wysiłku. Wymaga poświęcenia tylko kilku godzin raz do roku, a znacząco wydłuży żywotność stolarki okiennej w Twoim domu. Dobre zabezpieczenie gwarantuje dłuższą bezawaryjność oraz niższe rachunki za ogrzewanie – może więc warto wziąć to pod uwagę?

Produkty, które mogą Cię zainteresować:

Pava

System PAVA to nowatorskie okno zaprojektowane z myślą o rosnących potrzebach, takich jak większa energooszczędność i nieprzemijający design. Obniżony profil skrzydła to nawet 10% więcej naturalnego światła we wnętrzu. Dzięki dodatkowej uszczelce w ramie, system PAVA zapewnia skuteczniejszą izolację cieplną i akustyczną. Przełomowa technologia suchego wklejania szyby sprawia, że otwieranie i zamykanie okna przebiega niezwykle płynnie.

Drzwi tarasowe HST Motion

HST Motion

Drzwi tarasowe HST MOTION wyróżnia mocno obniżony, wąski profil, co pozwala na zastosowanie większych przeszkleń i jeszcze efektywniejsze doświetlenie pomieszczeń. Zaawansowane parametry termoizolacyjne gwarantują niskie straty energii i obniżone koszty ogrzewania budynku.

Drzwi tarasowe PSK Atrium

PSK Atrium

Drzwi tarasowe PSK ATRIUM skonstruowane są na bazie topowych systemów OKNOPLAST, co pozwala na elastyczne dopasowanie do pozostałych elementów stolarki okiennej. Dzięki mechanizmowi odstawno-przesuwnemu otwieranie/zamykanie skrzydła systemu jest płynne i bezproblemowe.

Prismatic

System PRISMATIC to rozwiązanie o smukłej formie i wysokiej funkcjonalności, oferujące perspektywę wielu korzyści. Trzecia, środkowa uszczelka w konstrukcji systemu PRISMATIC to gwarancja szczelności i izolacji termicznej. Większa powierzchnia przeszkleń, uzyskana dzięki niższemu profilowi to dodatkowe korzyści: optymalnie doświetlone wnętrza i mniej zużytego plastiku do produkcji okna to ukłon w stronę harmonii ze środowiskiem.

Skontaktuj się z nami

Skonsultuj swój projekt lub zadaj pytanie dotyczące produktu. Jesteśmy do Twojej dyspozycji!


Napisz do nas:

"*" indicates required fields

Drop files here or
Accepted file types: docx, pdf, png, jpg, zip, Max. file size: 32 MB, Max. files: 3.
  Zgody (checkboxy)
  Hidden
  Hidden
  Hidden
  Hidden
  Hidden
  Hidden
  Hidden

  Znajdź najbliższy salon OKNOPLAST

  Idź do pełnej mapy salonów