Home Baza wiedzy Ciepłe okna – na co zwrócić uwagę podczas kupna i montażu?

Ciepłe okna – na co zwrócić uwagę podczas kupna i montażu?


Cieple_okna_Oknoplast_blog

Zależy Ci na jak najlepszej ochronie budynku przed stratami energii termicznej? Zwróć uwagę nie tylko na właściwą izolację ścian, ale również wybór tzw. ciepłych okien. Podpowiadamy, jakie okna zapewnią skuteczną izolację termiczną. Wyjaśniamy również, jak ważny jest właściwy montaż stolarki okiennej i jaki wpływ na bilans termiczny budynku ma zamontowanie rolet zewnętrznych.

Przez okna i drzwi tarasowe o słabych właściwościach izolacyjnych można stracić nawet do 20-25% energii termicznej wykorzystywanej do ogrzania budynku. Sporo, prawda? Jest sposób, aby ustrzec się „uciekania” ciepła przez okna i dużych wydatków na ogrzewanie. Najlepiej zainwestować w ciepłe okna o wysokich właściwościach izolacyjnych, zadbać o ich odpowiedni montaż i – opcjonalnie – uzupełnić je jakościowymi roletami zewnętrznymi.

Dom wyposażony w rolety SOL EVOLUTION, okna PIXEL oraz drzwi tarasowe HST PREMIUM


Ciepłe okna, czyli jakie?

Ciepłymi oknami nazywane są modele, które – prawidłowo zamontowane – chronią budynek przed przeciągami wynikającymi z nieszczelności, wychłodzeniem w okresie jesienno-zimowym i pozwalają na zmniejszenie zapotrzebowania na energię grzewczą. Zgodnie z najnowszymi przepisami budowalnymi (WT2021, czyli warunkami technicznymi obowiązującymi od stycznia 2021 roku) budynki, na które zostanie wydane pozwolenie na budowę już w 2021 roku, będą musiały być lepiej izolowane, aby ograniczyć straty ciepła.

Mało, mniej, najmniej Uw

W przypadku wyboru okien kluczowy będzie więc współczynnik przenikania ciepła – im jest on niższy, tym mniejsze straty ciepła z budynku. Dla całego okna, a więc jako parametr Uw, od 2021 roku powinien on wynosić nie więcej niż 0,9 W/(m2K). De facto więc przepisami narzucona zostanie konieczność instalowania okien, które obecnie określane są jako energooszczędne czy pasywne. Są to modele o trzyszybowych pakietach szybowych, których komory wypełnione są kryptonem bądź argonem. Modele ciepłych okien posiadają przeważnie w pakietach szybowych również ramki dystansowe z materiału, który się szybko nie wychładza, np. z tworzywa sztucznego.

W przypadku produktów OKNOPLAST w każdym systemie (poza ekonomicznym Konceptem) już teraz można uzyskać takie parametry. Najcieplejsze są modele Winergetic Premium, Winergetic Premium Passive oraz Prismatic, które w standardzie znacznie przekraczają zaostrzone normy w zakresie izolacyjności cieplnej okien. Pierwszy z nich oferuje Uw (dla okna o wymiarach referencyjnych) na poziomie 0,76 W/m2K, drugi 0,59 W/m2K (przy zastosowaniu szyby trzykomorowej o Ug 0,3 W/m2K), a ostatni 0,78 W/m2K. W systemach Prolux i Pixel, po zastosowaniu dwukomorowego pakietu trzech szyb i opcjonalnie ciepłej ramki dystansowej Warmatec, Uw wynosić może kolejno 0,9 W/m2K oraz 0,8 W/m2K.

Drzwi balkonowe Winergetic Premium Passive OKNOPLAST


Im większa szyba, tym cieplej

Niewiele osób wie, że izolacyjność okien uzależniona jest nie tylko od zastosowanych rozwiązań technologicznych (np. dwukomorowych pakietów szybowych czy ciepłej ramki dystansowej), ale również od samej powierzchni całkowitej szyb i jej podziałów. Przeciętnie stanowi ona ok. 70 procent powierzchni okna, ale dostępne są modele o cieńszych niż standardowo ramach (np. Prismatic OKNOLAST). Najcieplejsze okna odznaczają się dużym udziałem szyb w całkowitej powierzchni okna oraz małą liczbą podziałów wynikających z zastosowania np. szprosów czy skrzydeł okien. Dlaczego tak się dzieje?

Szyby odznaczają się niemal dwa razy lepszym, a więc niższym, parametrem przenikalności cieplnej (U) niż ramy. W efekcie oznacza to, że w przypadku dużych okien bez podziałów (np. szprosami czy ramami skrzydeł okiennych w modelach dwuskrzydłowych) łatwiej można uzyskać wymagane prawem od 2021 roku Uw na poziomie 0,9 W/m2K. W małych modelach wykonanych z tych samym elementów Uw będzie wyższe, a więc konieczne będzie zastosowanie pakietu „docieplającego”, np. ocieplanych profili, ciepłej ramki dystansowej czy cieplejszych pakietów szybowych.

Okno Prismatic w kolorze Beton


Ciepły montaż to ciepłe okna

Nawet najcieplejsze, energooszczędne okna nie będą spełniać w pełni swojej roli jeśli zostaną nieprawidłowo zamontowane. Niezwykle ważne jest więc, aby mocowanie stolarki okiennej w ścianach wykonywali fachowcy. Doświadczeni specjaliści będą pamiętali o tym, jak ważne jest, aby okna nie były osadzone zbyt głęboko w ścianie budynku. Dlaczego? Umiejscowienie ich zbyt blisko ścian wewnętrznych budynku powoduje, że okna są bardziej zacienione i wpada przez nie nawet 20% mniej światła słonecznego. Specjaliście będą również wiedzieli, jak właściwie ocieplić miejsca szczególnie narażone na występowanie mostków cieplnych takie jak: połączenie ościeżnica – ościeże w otworach okiennych, progi drzwi balkonowych i trasowych czy puszki rolet zewnętrznych.

Czym charakteryzuje się „ciepły montaż” okien, nazywany też montażem warstwowym? Są to wszelkie działania prowadzące do uszczelnienia miejsca połączenia okien z murem, aby zapobiec zawilgoceniu warstwy izolacji, a więc pianki poliuretanowej. W ciepłym montażu stosuje się mechaniczne umocowania okien w murze za pomocą kotew bądź dybli oraz trzy warstwy uszczelniające. Pierwsza z nich, nazywana środkową, to ocieplenie wykonywane przeważnie z pianki poliuretanowej szczelnie wypełniające przestrzeń między ramą okna a murem. Warstwa wewnętrzna, a więc taśma paroszczelna do ciepłego montażu zapobiegająca zawilgoceniu ocieplenia z pianki PUR w wyniku skraplania pary wodnej, montowana jest od środka budynku. Warstwa zewnętrzna, wykonana z taśmy paroprzepuszczalnej, chroni natomiast izolację środkową przed wilgocią atmosferyczną. Czasami dodatkowo stosowane są specjalne masy uszczelniające i taśmy rozprężne.

Bezpieczny pomiar OKNOPLAST


Rolety zewnętrzne a ciepło w domu

Izolacyjność cieplną okien można zwiększyć, decydując się na uzupełnienie ich o jakościowe rolety zewnętrzne. Modele termiczne, o doskonałych parametrach izolacji termicznej, mogą – w przypadku okien o słabej izolacyjności cieplnej – zmniejszać straty ciepła z ogrzewania nawet o 30-50%. Aby efekty były jednak widoczne, konieczne jest w okresie grzewczym ich zamykanie po zachodzie słońca. Dlaczego? Od zmierzchu do świtu temperatura na zewnątrz gwałtownie spada, a także padające na szyby promienie słoneczne nie mogą dogrzewać pomieszczeń. Niezwykle ważne jest również, aby – jak w przypadku okien – zastosować ciepły montaż. Szczególnie narażona na „uciekanie” ciepła, a więc powstanie mostka termicznego jest puszka, do której zwijany jest pancerz rolety.

Rolety zewnętrzne Oknoplast

Planując budowę domu, warto zwrócić uwagę nie tylko na właściwe docieplenie ścian czy stropów, ale także wybór ciepłych okien i ich odpowiedni montaż. Wysokiej klasy modele, np. marki OKNOPLAST, sprawią, że łatwiej i taniej będzie można ogrzać wnętrza domu. Poszukujesz ciepłych okien do swojego domu? Sprawdź naszą ofertę lub skontaktuj się z naszymi przedstawicielami.

Skontaktuj się z nami

Skonsultuj swój projekt lub zadaj pytanie dotyczące produktu. Jesteśmy do Twojej dyspozycji!


Napisz do nas

"*" indicates required fields

Drop files here or
Accepted file types: docx, pdf, png, jpg, zip, Max. file size: 32 MB, Max. files: 3.
  Zgody (checkboxy)
  Hidden
  Hidden
  Hidden
  Hidden
  Hidden
  Hidden
  Hidden

  Znajdź najbliższy salon OKNOPLAST

  Idź do pełnej mapy salonów