Home Baza wiedzy Remont domu lub mieszkania zimą?

Remont domu lub mieszkania zimą?


Remont mieszkania w zimie

opublikowane 07 gru 2018

2 minuty

Przeważnie remont mieszkania, czy domu planujemy na miesiące ciepłe. Czasem jednak zdarza się, że konieczne prace remontowe wypadają w zimowych lub jesiennych miesiącach. Jak wygląda remont w mniej przyjaznych okolicznościach pogody? Jakie prace możemy wykonać, a jakich należałoby unikać?

Wybór koloru ścian Oknoplast

Jakie korzyści płyną z remontów w miesiącach chłodnych?

Po pierwsze – czas. Lato i wakacje mijają szybko. Czasem wolimy cieszyć się dobrą pogodą poza domem. Wolne weekendy wykorzystujemy na pracę w ogrodzie, spacery, grillowanie i wycieczki za miasto. Jeśli odświeżymy swoje mieszkanie zimą,  latem możemy wygrzewać się w słońcu. Po drugie, większość ekip remontowych ma wtedy zastój, więc znacznie prościej będzie znaleźć dobrych fachowców, którzy dokładniej i solidniej przeprowadzą remont. Bez zbędnego pośpiechu i czekającego za rogiem następnego zlecenia. Po trzecie, każda zmiana wystroju wnętrza nastraja pozytywnie. Zadbajmy więc o to, by jesienno-zimowa chandra nas nie dopadła. Zamiast siedzieć w domu i narzekać na zimne i ciemne dni, zmieńmy coś w swoim najbliższym otoczeniu, np. kolor ścian.  

Malowanie ścian dobra ekipa remontowa

Jakie prace wykonujemy?

Bez problemu możemy wykonywać wszystkie prace „suche” takie jak wymiana instalacji (oprócz grzewczej), ocieplanie poddasza, montowanie płyt kartonowo gipsowych oraz wymiana podłóg. Przy zakładaniu nowych paneli podłogowych pamiętajmy, aby przyniesiony do domu materiał się ogrzał! Panele mogą się rozszerzać lub zwężać pod wpływem temperatury. Dajmy im przynajmniej dwa dni na „zadomowienie” się w naszych wnętrzach, zwłaszcza jeśli były transportowane podczas mrozu.  

Jak położyć panele w mieszkaniu

Jakie prace możemy jeszcze zaplanować? Tzw. prace ”mokre”, czyli tynkowanie, malowanie, tapetowanie ścian oraz wymianę płytek. Pamiętajmy jednak o odpowiedniej temperaturze i wilgotności powietrza w remontowanym pomieszczeniu. Dla większości farb, tapet czy tynków dekoracyjnych, minimalna temperatura podłoża i otoczenia to 5°C, ale jest to minimum. Optymalna temperatura to 20 – 23 °C. Nie skręcajmy grzejników tam, gdzie trwa remont, ale mocno rozkręcajmy i często wietrzmy. Wiemy, brzmi to mało ekonomicznie, ale takie postępowanie jest konieczne do zachowania odpowiedniej wilgotności powietrza. Najlepiej utrzymać wilgotność pomiędzy 40%, a 70%. Jeśli mamy zbyt sucho, należy użyć nawilżacza. Zbyt wilgotno? Z pomocą przyjdzie osuszacz. Pamiętajmy, że kleje czy farby będą źle się rozprowadzać w zbyt suchym pomieszczeniu, a w zbyt mokrym będą długo schnąć. Zachowanie odpowiednich temperatur to klucz do sukcesu zimowego remontu.  

Jak pomalować mieszkanie

Suszenie?

Jeśli chcemy przyśpieszyć dosychanie ścian po tynkowaniu czy malowaniu, to pamiętajmy, aby nie robić tego miejscowo. Całe pomieszczenie powinno być osuszane równomiernie. Miejscowe osuszanie spowoduje pękanie tynku, gipsu czy farb. Ten sam odcień farb, tego samego producenta, może okazać się… różny po nierównomiernym suszeniu! Ważne jest zachowanie optymalnej temperatury podczas trwania remontu. Warto na bieżąco sprawdzać, czy znajduje się ona na takim samym poziomie. To uchroni nas przed późniejszymi, przykrymi niespodziankami.  

Jak osuszyć ściany po malowaniu

Przygotowanie do remontu

Remont zaplanowany. Czas na zakupy. Pamiętajmy, że oprócz potrzebnych materiałów, nie możemy zapomnieć o akcesoriach, które pomogą nam zabezpieczyć m.in. okna i drzwi. Przypomnijcie sobie nasz artykuł Jak zabezpieczyć mieszkanie podczas remontu. To tutaj znajdziecie cenne porady, dzięki którym remont podczas zimy nie będzie zbyt wielkim wyzwaniem. Nie pozostaje nam nim innego niż życzyć powodzenia. Do dzieła! Wejdźcie w Nowy Rok z nowym wnętrzem ☺        

Czytaj też:

Budowa domu – jak rozplanować pomieszczenia

Planujesz budowę domu i zależy Ci na uzyskaniu najbardziej komfortowego układu pomieszczeń? Weź pod uwagę usytuowanie budynku względem stron świata. Od niego zależy, kiedy i w jakim stopniu do wnętrz wpadać będzie światło słoneczne. Podpowiadamy, gdzie zaplanować salon, kuchnię, sypialnię, łazienkę i inne pomieszczenia, aby wykorzystać w pełni naturalne światło.

10 często popełnianych wpadek fachowców przy remoncie mieszkania

Czas remontu mieszkania wyzwala w nas zwykle wiele emocji. Na początku zwykle dominuje euforia, związana z wybieraniem materiałów, kolorów, faktur. W miarę postępu prac pojawia się niepokój, czy uda się wszystko zrealizować, tak jak sobie to wcześniej starannie zaplanowaliśmy. Pod koniec prac zwykle narasta w nas irytacja i zdenerwowanie, wywołane efektami (lub ich brakiem) prac wynajętych fachowców. W artykule opisujemy 10 najczęściej popełnianych przez nich wpadek. 

Bezpieczny montaż
Bezpieczny pomiar i montaż OKNOPLAST – okna bez obaw

Oczekiwany z niecierpliwością termin montażu okien OKNOPLAST zbliża się wielkimi krokami, a ty obawiasz się, czy w obecnej sytuacji jest to bezpieczne? Planujesz zamówić okna lub drzwi naszej marki, ale wstrzymujesz się ze względu na konieczność kontaktu z osobą wykonującą pomiar? Przeczytaj, jakie procedury obowiązują obecnie naszych montażystów, a rozwiejemy Twoje wątpliwości. Udowadniamy, że pomiar i montaż nawet w czasach epidemii mogą być bezpieczne.

Produkty, które mogą Cię zainteresować:

Pava

System PAVA to nowatorskie okno zaprojektowane z myślą o rosnących potrzebach, takich jak większa energooszczędność i nieprzemijający design. Obniżony profil skrzydła to nawet 10% więcej naturalnego światła we wnętrzu. Dzięki dodatkowej uszczelce w ramie, system PAVA zapewnia skuteczniejszą izolację cieplną i akustyczną. Przełomowa technologia suchego wklejania szyby sprawia, że otwieranie i zamykanie okna przebiega niezwykle płynnie.

HST Motion S

Spektakularnie duże przeszklenia zastosowane w systemie drzwi tarasowych HST MOTION S pozwalają na efektywne doświetlenie wnętrz. Innowacyjne rozwiązania technologiczne odpowiadają za niebywałą stabilność konstrukcji i komunikację bez barier.

Brama garażowa Belado - Oknoplast
Belado

Brama garażowa BELADO została stworzona z myślą o energooszczędności i optymalnej izolacji termicznej. Staranne wykonanie i opatentowane rozwiązania sprawiają, że brama BELADO skutecznie chroni przed wychłodzeniem i przegrzaniem garażu. System otwierania/zamykania jest niezwykle płynny, a możliwość zastosowania okuć w klasie RC2 wyjątkowo skutecznie ochroni Ciebie i Twój dom.

Okno Koncept Oknoplast
Koncept

Okno KONCEPT to uniwersalne połącznie klasycznej estetyki i użytkowych właściwości, które sprawdzą się w budynkach wielorodzinnych, szeregowych, czy jednorodzinnych. Prosty, geometryczny profil okna KONCEPT kryje w sobie optymalne rozwiązania technologiczne: zaczepy antywyważeniowe SafetyPlus dla większego bezpieczeństwa, czy mechanizm blokowania uchyłu dla lepszego komfortu.

Skontaktuj się z nami

Skonsultuj swój projekt lub zadaj pytanie dotyczące produktu. Jesteśmy do Twojej dyspozycji!


Napisz do nas:

"*" indicates required fields

Drop files here or
Accepted file types: docx, pdf, png, jpg, zip, Max. file size: 32 MB, Max. files: 3.
  Zgody (checkboxy)
  Hidden
  Hidden
  Hidden
  Hidden
  Hidden
  Hidden
  Hidden

  Znajdź najbliższy salon OKNOPLAST

  Idź do pełnej mapy salonów