Jak wymienić uszczelki w oknie PVC
Okna

Kiedy i jak wymienić uszczelki w oknach plastikowych?

Po kilku latach użytkowania okien poszczególne elementy – czy tego chcemy, czy nie – muszą się zużywać. Mają na to wpływ warunki atmosferyczne, na które wystawione są nasze okna, ale także sam fakt częstego otwierania i zamykania ich. Kiedy i jak wymienić uszczelki w oknach plastikowych?

Dlaczego uszczelki niszczeją?

Podstawowym powodem, dla którego uszczelki zużywają się szybciej, niż przewiduje ich producent, jest zaniedbanie konserwacji. Chociaż czyszczenie i utrzymywanie uszczelek w dobrej kondycji nie jest zadaniem trudnym, wymaga poświęcenia sporej ilości czasu, zwłaszcza gdy mieszkamy w domu i musielibyśmy w ten sposób zakonserwować wiele okien.

Dowiedz się więcej o konserwacji uszczelek.

Jeśli więc wprowadzamy się do mieszkania lub domu, w którym uszczelki już nie spełniają swojej roli – przepuszczają powietrze lub zupełnie sparciały – nie ma na co czekać! Powinniśmy czym prędzej wymienić uszczelki na nowe – sprężyste i wytrzymałe.

Kiedy wymienić uszczelki w oknach?

Poza wspomnianą przed chwilą sytuacją, uszczelki wymagają wymiany także po pewnym czasie użytkowania. Dobrze zakonserwowane będą spełniać swoje zadanie nawet przez 10 lat, ale – aby osiągnąć tak dobry rezultat – należy dbać o nie regularnie.

Po pierwsze: nieszczelności. Okno zamknięte najmocniej, jak się da, a mimo to czujesz ruch powietrza przy skrzydle? To prawdopodobnie stara uszczelka, kwalifikująca się do wymiany.

Po drugie: parcenie. Uszczelki, które nie są właściwie konserwowane, szybko twardnieją, a następnie zaczynają się rozpadać. Guma zastosowana w uszczelkach jest bardzo wytrzymała, jednak w sytuacji, w której okno otwierane jest i zamykane kilka-kilkanaście razy w ciągu dnia, wystawiona jest na dość trudną próbę. Dlatego tak ważne jest regularne stosowanie środka do konserwacji uszczelek.

Jeśli widzimy więc, że nasze uszczelki przepuszczają powietrze czy wodę, bądź też są twarde i łamią się pod wpływem dotyku, to właśnie jest dobry moment na ich wymianę.

Jak wymienić uszczelki okienne?

Wymiana nie należy do skomplikowanych czynności, wymagać jednak będzie przede wszystkim znajomości profilu okien, jakie mamy zamontowane. Warto sprawdzić na tabliczce znamionowej, jaki to model okna, rozmiar, typ. Z tymi informacjami oraz kodem produkcji odwiedzić salon producenta. Każde okno jest na swój sposób wyjątkowe, co objawia się chociażby… zróżnicowanym układem uszczelek. Dlatego właśnie z całą stanowczością odradzamy kupowanie uniwersalnych uszczelnień czy też zaopatrywanie się w nie bez podawania konkretnego modelu okna sprzedawcy.

Pamiętaj, że jeśli Twoje okna mają już kilka lat i nie są produkowane, skompletowanie takiego zamówienia może trwać dość długo. Nie zostawiaj więc tego na ostatnią chwilę.

Jeśli Twoje nowe uszczelki mają postać taśmy dociętej na wymiar, zadanie będzie banalnie proste. Wystarczy wyjąć starą gumę, dokładnie wyczyścić wręby w ramie okna oraz umieścić w nich nową uszczelkę. Pamiętaj jednak, że docięcie uszczelek na wymiar zwykle wiąże się z dodatkowymi kosztami. Taniej będzie zamówić ciągłą taśmę, którą sami dopasujemy do wymiarów okna. Najlepiej przymierzyć ją do starych uszczelek i na tej podstawie dociąć odpowiednią ilość.

Może się zdarzyć, że uszczelki w Twoim oknie są zgrzewane w narożnikach. W tym przypadku odradzamy samodzielną wymianę – lepiej skorzystać z doświadczenia montażystów pracujących w salonie dystrybutora. Jeśli posiadasz okna marki Oknoplast, sprawdź, gdzie możesz zamówić zapasowe uszczelki do Twoich przeszkleń!

Skoro już wiesz, kiedy i jak wymienić uszczelki w oknach, pamiętaj, że nie będziesz musiał robić tego często, jeśli zwrócisz większą uwagę na regularne zabezpieczanie uszczelek. Wystarczy zwykły środek do konserwacji, by okna działały bez zarzutu, niezależnie od warunków atmosferycznych. Powodzenia!
Poznaj nasze okna

Skomentuj

Kiedy i jak wymienić uszczelki w oknach plastikowych?

Blog Oknoplast - okna, drzwi, rolety

Blog prezentujący porady i ciekawostki dla każdego, kto buduje dom, wymienia okna lub podąża za najnowszymi trendami w aranżacji wnętrz. Znajdziesz tu inspiracje remontowe, testy i recenzje okien, nowoczesne rozwiązania w budownictwie okiennym i architekturze mieszkalnej, a także rzetelne informacje i ciekawostki poświęcone oknom, roletom i drzwiom do domu. Blog Oknoplast to sprawdzone źródło wiedzy oraz pomocnik w wyborze idealnych okien, rolet i drzwi dla Ciebie.

Do góry