Home Baza wiedzy Kiedy i jak wymienić uszczelki w oknach plastikowych?

Kiedy i jak wymienić uszczelki w oknach plastikowych?


Jak wymienić uszczelki w oknie PVC

opublikowane 12 lut 2019

4 minuty

Po kilku latach użytkowania okien poszczególne elementy – czy tego chcemy, czy nie – muszą się zużywać. Mają na to wpływ warunki atmosferyczne, na które wystawione są nasze okna, ale także sam fakt częstego otwierania i zamykania ich. Kiedy i jak wymienić uszczelki w oknach plastikowych?

Dlaczego uszczelki niszczeją?

Nie wiesz jak wymienić uszczelkę w oknie? Posiadasz stare uszczelki, które zaczynają przeciekać i tracić swoje właściwości izolacyjne? Ich wymiana to nie jest wielka filozofia. Pomożemy Ci! Najpierw poznajmy jednak powód, dla którego uszczelki się zużywają. Podstawowym powodem, dla którego uszczelki zużywają się szybciej, niż przewiduje ich producent, jest zaniedbanie konserwacji okien. Chociaż czyszczenie i utrzymywanie uszczelek w dobrej kondycji nie jest zadaniem trudnym, wymaga poświęcenia sporej ilości czasu, zwłaszcza gdy mieszkamy w domu i musielibyśmy w ten sposób zakonserwować wiele okien. Zanieczyszczenie od kurzu lub błąd w montażu mogą mieć duży wpływ na jakość działania uszczelek. Wymiana uszczelek zatem często okazuje się przydatna. Uszczelki z reguły są bardzo wytrzymałe, lecz częste otwieranie i zamykanie skrzydła również sprawia, że ulegają one naturalnemu zużyciu. Inne czynniki, które mogą wpływać na nie negatywnie to m.in. wysokie temperatury czy wilgoć. Pamiętaj, aby konserwować swoje uszczelki.

Dowiedz się więcej o konserwacji uszczelek. Dbaj o ich konserwację, aby uniknąć częstej konieczności wymiany.

Jeśli więc wprowadzamy się do mieszkania lub domu, w którym uszczelki już nie spełniają swojej roli – przepuszczają powietrze ochładzając wnętrze domu niwelując komfort cieplny lub zupełnie sparciały – nie ma na co czekać! Nieszczelność i uciekające ciepło to największy wróg okien! Powinniśmy czym prędzej zmienić uszczelki na nowe, aby mieć pewność, że nie przepuszczają one powietrza ani wilgoci. Wymiana uszczelek sprawi, że będą one znowu sprężyste i wytrzymałe. Postaw na trwałość!

Wymiana uszczelek w oknach drewnianych i plastikowych

Poza wspomnianą przed chwilą sytuacją, uszczelki w oknach PCV i nie tylko wymagają wymiany także po pewnym czasie użytkowania. Z biegiem lat zaczną one niestety być coraz mniej funkcjonalne. Dobrze zakonserwowane będą spełniać swoje zadanie nawet przez 10 lat, ale – aby osiągnąć tak dobry rezultat – należy mieć pewność, że dba się o nie regularnie – niezależnie od domu czy mieszkania. W takim przypadku częsta wymiana nie będzie konieczna.

Po pierwsze: nieszczelności. Zamknięte okno najmocniej, jak się da, a mimo to czujesz ruch powietrza niwelujący komfort cieplny przy skrzydle? To prawdopodobnie stara uszczelka, kwalifikująca się do wymiany.

Po drugie: parcenie. Uszczelki w oknach, które nie są właściwie konserwowane, szybko twardnieją, a następnie zaczynają się rozpadać. Guma zastosowana w uszczelkach jest bardzo wytrzymała, jednak w sytuacji, w której okno otwierane jest i zamykane kilka-kilkanaście razy w ciągu dnia, wbrew pozorom wystawiona jest na dość trudną próbę. Częste zamykanie okna może bezpośrednio prowadzić do parcenia się okna. Dlatego tak ważne jest regularne stosowanie środka do konserwacji uszczelek.

Jeśli widzimy więc, że nasze uszczelki gumowe w oknach przepuszczają powietrze czy wodę, bądź też są twarde i łamią się pod wpływem dotyku, to właśnie jest dobry moment na ich wymianę. Okna, przez które ucieka ciepło to słaba sprawa! Poniżej przedstawimy Ci, jak wymienić uszczelkę w oknie na nową!

Jak wymienić uszczelki okienne?

Jak wymienić uszczelkę w ramie okiennej przez którą ucieka ciepło na własną rękę? Wymiana uszczelek przyszybowych nie należy do skomplikowanych czynności, wymagać jednak będzie przede wszystkim znajomości profilu okien, jakie mamy zamontowane. Warto sprawdzić na tabliczce znamionowej, jaki to model okna, rozmiar, typ. Z tymi informacjami oraz kodem produkcji odwiedzić salon producenta. Każde okno jest na swój sposób wyjątkowe, co objawia się chociażby… zróżnicowanym układem uszczelek. Uszczelka w każdym oknie będzie nieco inna. Dlatego właśnie z całą stanowczością odradzamy kupowanie uniwersalnych uszczelnień czy też zaopatrywanie się w nie bez podawania konkretnego modelu okna sprzedawcy. Tak nie wygląda wymiana uszczelek poprawnym sposobem. Starą uszczelkę w oknie należy wymienić na taką samą, lecz nową. Koniecznie sprawdź, co oferują producenci okien, od których masz okna.

Pamiętaj, że jeśli Twoje okna mają już kilka lat i nie są produkowane, skompletowanie takiego zamówienia może trwać dość długo. Nie zostawiaj więc tego na ostatnią chwilę. Wymiana uszczelek w oknach nie powinna długo czekać! Gdy okno zaczyna przeciekać należy wymienić uszczelki niezwłocznie!

Jeśli Twoje nowe uszczelki w oknach mają postać taśmy dociętej na wymiar, zadanie będzie banalnie proste. Jak wygląda proces wymiany uszczelek? Odpowiedni wymiar, który będzie idealnie pasować jest kluczowy. Wystarczy wyjąć starą gumę, dokładnie wyczyścić wręby w ramie okna oraz umieścić w nich nową uszczelkę. Pamiętaj jednak, że docięcie uszczelek na wymiar zwykle wiąże się z dodatkowymi kosztami. Taniej będzie zamówić ciągłą taśmę, którą sami dopasujemy do wymiarów okna. Najlepiej przymierzyć ją do starych uszczelek i na tej podstawie dociąć odpowiednią ilość. Jak sam widzisz, wymiana uszczelek to nic trudnego. Zajmij się swoimi starymi uszczelkami już dziś – ich wymiana może wiele zdziałać!

Może się zdarzyć, że stare uszczelki w Twoim oknie są zgrzewane w narożnikach. W tym przypadku odradzamy samodzielną wymianę uszczelek – lepiej skorzystać z doświadczenia montażystów pracujących w salonie dystrybutora. Jeśli posiadasz okna marki Oknoplast, sprawdź, gdzie możesz zamówić zapasowe uszczelki do Twoich przeszkleń! Serwis uszczelek czasem może okazać się konieczny.

Skoro już wiesz, kiedy i jak wymienić uszczelki w oknach, pamiętaj, że nie będziesz musiał robić tego często, jeśli zwrócisz większą uwagę na regularne zabezpieczanie uszczelek. Nie musisz stawiać na ciągłą wymianę uszczelek. Wystarczy zwykły środek do konserwacji, by okna działały bez zarzutu, niezależnie od warunków atmosferycznych. Mamy nadzieję, że teraz poradzisz sobie ze swoimi uszczelkami. Ich wymiana to nic trudnego. Powodzenia!

Produkty, które mogą Cię zainteresować:

Pava

System PAVA to nowatorskie okno zaprojektowane z myślą o rosnących potrzebach, takich jak większa energooszczędność i nieprzemijający design. Obniżony profil skrzydła to nawet 10% więcej naturalnego światła we wnętrzu. Dzięki dodatkowej uszczelce w ramie, system PAVA zapewnia skuteczniejszą izolację cieplną i akustyczną. Przełomowa technologia suchego wklejania szyby sprawia, że otwieranie i zamykanie okna przebiega niezwykle płynnie.

HST Motion S

Spektakularnie duże przeszklenia zastosowane w systemie drzwi tarasowych HST MOTION S pozwalają na efektywne doświetlenie wnętrz. Innowacyjne rozwiązania technologiczne odpowiadają za niebywałą stabilność konstrukcji i komunikację bez barier.

Terra

System rolet zewnętrznych TERRA to uniwersalny wybór dla poszukujących stabilności, prawidłowego funkcjonowania i bezpieczeństwa. Elementy konstrukcyjne rolety TERRA wykonane są z trwałego aluminium, dzięki czemu system zachowa stabilność i prawidłowe funkcjonowanie przez wiele lat. Możliwość zintegrowania rozwiązania z systemem SMART OKNOPLAST to dodatkowe ułatwienie w codzienności i wyższy poziom ochrony Twojego domu.

Brama garażowa Belado - Oknoplast
Belado

Brama garażowa BELADO została stworzona z myślą o energooszczędności i optymalnej izolacji termicznej. Staranne wykonanie i opatentowane rozwiązania sprawiają, że brama BELADO skutecznie chroni przed wychłodzeniem i przegrzaniem garażu. System otwierania/zamykania jest niezwykle płynny, a możliwość zastosowania okuć w klasie RC2 wyjątkowo skutecznie ochroni Ciebie i Twój dom.

Skontaktuj się z nami

Skonsultuj swój projekt lub zadaj pytanie dotyczące produktu. Jesteśmy do Twojej dyspozycji!


Napisz do nas:

"*" indicates required fields

Drop files here or
Accepted file types: docx, pdf, png, jpg, zip, Max. file size: 32 MB, Max. files: 3.
  Zgody (checkboxy)
  Hidden
  Hidden
  Hidden
  Hidden
  Hidden
  Hidden
  Hidden

  Znajdź najbliższy salon OKNOPLAST

  Idź do pełnej mapy salonów