Home Baza wiedzy Ukryte zawiasy w oknach – czy warto je wybrać?

Ukryte zawiasy w oknach – czy warto je wybrać?


opublikowane 06 lip 2022

3 minuty

Współcześnie zarówno klienci, jak i projektanci stolarki okiennej, duży nacisk kładą nie tylko na kwestie bezpieczeństwa czy termoizolacyjności, ale też estetyki. Jednym z niepozornych, ale kluczowych elementów, który ma wpływ na wygląd okien, są zawiasy. Szczególną popularność zyskała stolarka z zawiasami tzw. niewidocznymi. Czym wyróżniają się ukryte zawiasy w oknach? Jak zbudowane są tego typu elementy okuć okiennych?

Okna z ukrytymi zawiasami, znane też jako okna bez zawiasów czy okna z niewidocznymi zawiasami, są coraz częstszym wyborem klientów. Decydują się na nie przede wszystkim osoby ceniące estetyczne rozwiązania. Należysz do tej grupy? Sprawdź, dlaczego ukryte zawiasy w oknach to nie tyle trend, co coraz częściej standard w nowoczesnej architekturze.

Okno Prolux w kolorze sheffield oak – Colorfull i ukryte zawiasy

Ukryte zawiasy w oknach – co to jest?

W stolarce OKNOPLAST jako tzw. niewidoczne zawiasy stosujemy specjalne okucie uchylno-rozwierane, które całkowicie ukryte jest w luzie wrębowym. Pozwala ono na swobodne otwieranie, rozwieranie, uchylanie skrzydeł okna zupełnie tak samo, jak w przypadku standardowych zawiasów. W pozycji zamkniętej żadnych elementów okucia, w tym zawiasów, nie widać od strony zewnętrznej.

Jak to możliwe? Te metalowe elementy, które w standardowych okuciach wystają poza ramę okienną, w tym modelu są przekonstruowane tak, że całkiem „chowają się” w przestrzeni pomiędzy ramą a skrzydłem.

Ukryte zawiasy w oknie PIXEL

Czy ukryte zawiasy to dobry wybór do dużych okien?

Zastanawiasz się, czy okucia okienne z ukrytymi zawiasami to dobry wybór do stolarki wielkoformatowej? Najlepszy! Tego typu okucia skonstruowane zostały tak, aby nie tylko dawać pozytywny efekt estetyczny. Są one także niezwykle wytrzymałe. Bez problemu możesz więc decydować się na okucie uchylno-rozwierne z ukrytymi zawiasami z naszej oferty do okien o większych gabarytach. Maksymalna powierzchnia skrzydła okiennego przy stosowaniu ukrytych zawiasów może wynosić nawet do 3 m2! Jednocześnie jego waga może wynosić aż do 150 kg.

Okno Winergetic OKNOPLAST z ukrytymi zawiasami

Czy okucia okienne z ukrytymi zawiasami są szczelne?

Ukryte zawiasy w oknach pozwalają na uzyskanie estetycznego, nowoczesnego i minimalistycznego wyglądu stolarki. Ich zastosowanie daje też dowolność w doborze okleiny okiennej, ponieważ nie ma konieczności dopasowania do okleiny koloru osłony na wystające zawiasy. Zawiasy schowane w suchej komorze okna pozwalają na zastosowanie po całym obwodzie skrzydła nieprzerywanej uszczelki przylgowej. Wpływają więc pozytywnie na zwiększenie izolacyjności cieplnej i szczelności okien, a w efekcie energooszczędności stolarki.

Okucia w oknie PRISMATIC

Czy ukryte zawiasy w oknach są bezpieczne?

Okna, w których zastosowane są okucia okienne z ukrytymi zawiasami, odznaczają się równie skuteczną lub skuteczniejszą ochroną antywłamaniową niż modele ze standardowymi okuciami. Jak to możliwe? System ryglowania w oknach z ukrytymi zawiasami składa się m.in. z grzybkowych trzpieni o przekroju ośmiokątów oraz dopasowanych do nich i rozlokowanych na obwodzie okna zaczepów albo standardowych, albo antywłamaniowych ze stali. Na bezpieczeństwo użytkowania okien z niewidocznymi zawiasami wpływa też zakres ruchu skrzydła, który wynosi do 95 stopni, o ile prawidłowo przygotowana jest wnęka okienna.

Okucia w oknie PROLUX

Czy ukryte zawiasy w oknie są trwałe?

Obawiasz się, że za estetyczny wygląd okien „zapłacisz” ich niższą trwałością? Wręcz przeciwnie! Ukryte okucia okienne odznaczają się wyjątkową trwałością, a także minimalnym oraz niższym niż przy oknach ze standardowymi zawiasami poziomem zużywania się. Dzięki swojej specyficznej konstrukcji z tzw. stałym punktem obrotowym nie wymagają one regulacji. W zamian uzyskuje się wysoką stabilność okucia i brak takich problemów jak np. opadanie skrzydła okiennego, niemożliwość spasowania skrzydła z ramą okna. Bezusterkowe działanie ukrytych okuć okiennych wynika także z braku kontaktu zawiasów z zabrudzenia z zewnątrz.

Światy Oknoplast
Zobacz też:

Wybierz swój świat…

Okno PIXEL z ukrytymi zawiasami

Czy ukryte zawiasy okienne są drogie?

Podoba Ci się pomysł zamówienia stolarki okiennej z ukrytymi zawiasami, ale obawiasz się kosztów? Wiele osób uważa, że innowacyjne rozwiązania muszą być drogie. W OKNOPLAST uważamy inaczej. Ukryte zawiasy, które poprawiają estetykę stolarki, zwiększają szczelność okien i ich izolacyjność cieplną, a także ułatwiają czyszczenie i nie wymagają regulacji, może za niewielką opłatą zamówić do okien o różnych gabarytach. Sprawdź, jak w praktyce działają okucia okienne z ukrytymi zawiasami.

Skontaktuj się z nami

Skonsultuj swój projekt lub zadaj pytanie dotyczące produktu. Jesteśmy do Twojej dyspozycji!


Napisz do nas:

"*" indicates required fields

Drop files here or
Accepted file types: docx, pdf, png, jpg, zip, Max. file size: 32 MB, Max. files: 3.
  Zgody (checkboxy)
  Hidden
  Hidden
  Hidden
  Hidden
  Hidden
  Hidden
  Hidden

  Znajdź najbliższy salon OKNOPLAST

  Idź do pełnej mapy salonów