Home Baza wiedzy Przygotuj okna na nowy sezon!

Przygotuj okna na nowy sezon!


wiosna_mycie_main

opublikowane 12 kwi 2021

3 minuty

Konserwację okien powinno się przeprowadzać co najmniej dwa razy w roku – przed sezonem zimowym, a więc jesienią oraz bezpośrednio po nim, czyli wczesną wiosną. Jakie czynności zalecane są w ramach przygotowania okien do intensywnego użytkowania w ciepłe dni? Jak zadbać o nie po zimie?

Okna w okresie zimowym poddawane są działaniu nie tylko niskich temperatur, ale także takich czynników atmosferycznych jak deszcz czy śnieg. Dodatkowo na ich zewnętrznej części osadzają się zanieczyszczenia z powietrza. Aby przywrócić im pierwotny wygląd, a także zapewnić prawidłowe funkcjonowanie, warto wykonać kilka prostych czynności konserwacyjno-pielęgnacyjnych. Jakich?

Wiosenne mycie okien

Mycie okien jest podstawową czynnością pielęgnacyjną, którą należy przeprowadzić podczas przygotowywania ich do sezonu wiosennego. Jest ona jednocześnie prosta w przeprowadzeniu, gdyż nie wymaga specjalnych umiejętności czy dużych nakładów czasu, jak również efektywna, ponieważ jej rezultat widoczny jest od razu. Okna po prawidłowo przeprowadzonym czyszczeniu powinny zachwycać krystalicznie czystymi szybami i czystymi, nieporysowanymi ramami i ościeżnicami. Jak właściwie umyć okna po zimie? Chociaż można użyć różnego typu środków czyszczących, obowiązuje jedna istotna zasada – okna należy myć wyłącznie delikatnymi detergentami bez dodatku rozcieńczalników, żrących środków chemicznych czy dodatków ściernych (jak np. w mleczku do szorowania).

Najlepsze do czyszczenia ram okien będą specjalne płyny dostępne w sklepach budowlanych lub płyn do mycia naczyń rozcieńczony wodą. Szyby można umyć gotowym płynem do szyb (na bazie alkoholu), wodą z octem lub wodą z niewielkim dodatkiem płynu do mycia naczyń. Zamiast szczotek, szorstkich gąbek czy druciaków, które mogą zarysować i ramy, i szyby okien, najlepiej wybrać miękkie gąbki i tkaniny (np. ścierkę z mikrofibry czy bawełny). Pomocna w usuwaniu nadmiaru wody z szyb i szybkim ich osuszaniu może być ściągaczka gumowa lub myjka akumulatorowa.

Przegląd uszczelek

Bardzo ważnym zadaniem po zimie jest sprawdzenie stanu uszczelek oraz mechanizmów okna. Uszczelki w wysokiej jakości oknach obecnie najczęściej wykonywane są z tak zwanego sztucznego kauczuku, czyli tworzywa EPDM (terpolimeru etylenowo propylenowo-dienowego). Często stosuje się również uszczelki z elastomeru poliestrowego TPE-E. Są one odporne na wahania temperatur i deformacje, ale z czasem mogą ulec zużyciu. Stają się wtedy twardsze, w bardzo starych modelach okien mogą się nawet kruszyć czy pękać. Jeśli kondycja uszczelek w oknie jest nadal bardzo dobra lub dobra, wystarczy je wyczyścić (np. wodą z płynem do mycia naczyń) oraz nasmarować smarem do uszczelek  samochodowych, sanitarnych czy okiennych.

Gdy uszczelki okienne są popękane, sparciałe, odkształcone tak, że przy zamkniętym oknie nie zapewniają szczelności lub odstają od elementu okna, do którego były pierwotnie przyklejone, warto pomyśleć o ich wymianie. W tym celu najlepiej zgłosić się do autoryzowanego punktu sprzedaży producenta naszych okien, gdzie dobrany zostanie odpowiedni model uszczelek i można zlecić wymianę tego elementu.

Zadanie to można wykonać również samodzielnie, o ile uszczelki w naszych oknach nie są zgrzewane w rogach.  Decydując się na własnoręczną wymianę, trzeba jednak pamiętać, żeby kupić odpowiednie uszczelki, ponieważ każdy profil okienny może wymagać innego kształtu uszczelki.


Konserwacja mechanizmu okna

Przeglądu i konserwacji wymagają nie tylko uszczelki, ale także mechaniczne elementy metalowe – zawiasy i ruchome części okuć. Jeśli widoczne są nich zabrudzenia, np. kurz, pajęczyny czy zaschnięte części liści, należy je usunąć. Kolejnym krokiem jest sprawdzenie ich działania. W tym celu warto kilkukrotnie otworzyć i zamknąć okno. Jeśli odbywa się to bez przeszkód i płynnie, wystarczy ruchome elementy metalowe, a więc zawiasy i punkty ryglowania, nasmarować olejem do konserwacji okuć, smarem silikonowym czy wazeliną techniczną.

Gdy pojawiają się problemy, np. zacinanie się skrzydeł, kłopoty z domknięciem skrzydła czy jego uchyleniem, konieczna może okazać się regulacja. Czynność ta nie jest skomplikowana, ale trzeba pamiętać, że jej przebieg może być różny w zależności od producenta okien. Do zadania wystarczy zaopatrzyć się w narzędzia takie jak klucz płaski V.SCH.ACP-S, klucz imbusowy rozmiar 4 i torx T10.

Skontaktuj się z nami

Skonsultuj swój projekt lub zadaj pytanie dotyczące produktu. Jesteśmy do Twojej dyspozycji!


Napisz do nas:

"*" indicates required fields

Drop files here or
Accepted file types: docx, pdf, png, jpg, zip, Max. file size: 32 MB, Max. files: 3.
  Zgody (checkboxy)
  Hidden
  Hidden
  Hidden
  Hidden
  Hidden
  Hidden
  Hidden

  Znajdź najbliższy salon OKNOPLAST

  Idź do pełnej mapy salonów