Home Baza wiedzy Jak zabezpieczyć okno przed zimą?

Jak zabezpieczyć okno przed zimą?


opublikowane 01 gru 2016

3 minuty

Aura powoli przestaje nas rozpieszczać – coraz niższe temperatury sprawiają, że wyciągamy z szafy cieplejsze ubrania, zmieniamy opony w samochodzie i podejmujemy inne działania, które pozwolą przetrwać zimę nam, a także naszym zwierzakom, roślinom i posiadanym sprzętom. Wbrew pozorom okna również wymagają zabezpieczenia na czas nadchodzących mrozów. Dzięki naszemu krótkiemu poradnikowi dowiesz się jak tego dokonać!

Po krótkim zastanowieniu można przyznać, że okna są tym elementem w domu, któremu poświęcamy stosunkowo mało uwagi. Co prawda mycie szyb na wiosnę i jesień to praktycznie tradycja w każdym domu, jednak trudno wymienić dodatkowe, standardowe czynności, które wpisane są w kalendarz pielęgnacji okien. Aby cieszyć się dobrym stanem wizualnym i technicznym okien przez długie lata, warto poświęcić parę chwil na ich konserwację i zabezpieczenie.

Okno Pixel Oknoplast
Okucia – Okno Pixel Oknoplast

Trochę uczucia dla okucia

Ostatnim elementem, którym powinniśmy się zająć, są okucia okienne. Warto najpierw porządnie je oczyścić, a następnie zadbać o ich stan techniczny. Zaczynamy od sprawdzenia działania mechanizmu – czy nie ocierają się podczas otwierania i zamykania. W większości przypadków wszelkie drobne nieprawidłowości możemy naprawić samodzielnie, wspierając się instrukcją dołączoną do okien. Zawsze możemy też zwrócić się z prośbą o pomoc do fachowca. Po regulacji należy koniecznie pamiętać o nasmarowaniu wszystkich elementów, które tego wymagają. Uwaga! Do konserwacji okuć trzeba używać środków, które nie wpłyną na antykorozyjność okuć.

Uszczelki Prolux - Oknoplast
Uszczelki – okno Prolux – Oknoplast

Zadbaj o uszczelki

Niektórzy eksperci od stolarki okiennej uważają, że dobre uszczelnienie to połowa sukcesu, zaraz obok odpowiedniej jakości samych okien. Jeśli chcesz uniknąć wiatru świszczącego w szczelinach i chłodu wdzierającego się do wnętrza, zadbaj w pierwszej kolejności o stan uszczelek. Warto zaopatrzyć się w specjalistyczny środek zabezpieczający przed czynnikami atmosferycznymi i zapobiegający przymarzaniu uszczelek podczas mrozów. Takie preparaty znajdziesz chociażby w sklepach budowlanych – są to substancje oparte na żywicach silikonowych, np. wazelina techniczna i smar silikonowy. Utrzymane w dobrym stanie uszczelki mają jeszcze jedną, bardzo ważną właściwość – wspierają energooszczędność, którą gwarantują dobrej jakości okna.

Obowiązkowe mycie

Czyszczenie okien wraz z nadejściem pierwszych ciepłych wiosennych dni i tuż przed zimą ma swoje poważne uzasadnienie. Poza kwestiami estetycznymi, istotne są także względy techniczne. Warstwa zanieczyszczeń, która osiada na szybach, klamkach i ramach to tylko część tego, co powinniśmy oczyścić. Pamiętajmy o wewnętrznej stronie ram – tam również osiada pył, który może zanieczyścić mechanizm i negatywnie wpłynąć na jego funkcjonowanie. Praktycznym argumentem przemawiającym za regularnym myciem okien jest fakt, że czyste szyby przepuszczają więcej promieni słonecznych – zapewniając nie tylko lepsze samopoczucie, ale również oszczędności związane z mniejszym zużyciem energii elektrycznej. Uwaga! Nie polecamy mycia okien przy niskich temperaturach ani przy silnym słońcu. Inaczej będziemy się zmagać ze smugami. Lista zadań, dzięki którym zabezpieczymy okna przed zimą nie jest długa. Należy jednak o nich pamiętać, bowiem nawet krótka pielęgnacja zapewni dłuższy czas eksploatacji i dobry stan techniczny. Na tym powinno zależeć już każdemu!

Autorskie dodatki, nawiązujące do upodobań

Na koniec najlepsza część, dzięki której ciekawie i kreatywnie spędzisz czas ze swoją pociechą. Usiądź z dzieckiem i razem zdecydujcie jak ozdobić okno, wykorzystując zainteresowaniami malucha. Marynarze i statki są pasją chłopca? W takim razie morskie motywy, np. chorągiewki, stery, a może nawet barometr nadadzą charakteru pokojowi, a jego mieszkańcowi sprawią dużo frajdy. Dziewczynka fascynuje się muzyką i chciałaby zostać piosenkarką? Nutki to najprostszy motyw, ale zawsze możecie poszukać dalej – może cytat ulubionej piosenki? Może podobizny muzyków? Nie bójcie się próbować i szukać nowych pomysłów! Przy przystrajaniu okien pamiętaj o jednym aspekcie – za kilka lat dzieci staną się młodzieżą i zmieni się ich styl. Staraj się więc używać takich dodatków i elementów wystroju, które w przyszłości łatwo wymienisz. A tymczasem znajdź najlepszy sposób na urozmaicenie przestrzeni okiennej w pokoju dziecka i ciesz się pięknym wnętrzem!

Produkty, które mogą Cię zainteresować

Pava

System PAVA to nowatorskie okno zaprojektowane z myślą o rosnących potrzebach, takich jak większa energooszczędność i nieprzemijający design. Obniżony profil skrzydła to nawet 10% więcej naturalnego światła we wnętrzu. Dzięki dodatkowej uszczelce w ramie, system PAVA zapewnia skuteczniejszą izolację cieplną i akustyczną. Przełomowa technologia suchego wklejania szyby sprawia, że otwieranie i zamykanie okna przebiega niezwykle płynnie.

HST Motion S

Spektakularnie duże przeszklenia zastosowane w systemie drzwi tarasowych HST MOTION S pozwalają na efektywne doświetlenie wnętrz. Innowacyjne rozwiązania technologiczne odpowiadają za niebywałą stabilność konstrukcji i komunikację bez barier.

Okno Prolux - Oknoplast

Prolux

Okno PROLUX zostało zaprojektowane tak, aby doświetlić pomieszczenia. Dzięki obniżeniu profilu skrzydła do wnętrza wpada średnio o 22% więcej światła. System PROLUX z charakterystycznym, autorskim profilem z zaokrągloną listwą przyszybową to uniwersalna propozycja dla wielu typów i stylów zabudowy. Możliwość okleinowania profilu w technologii ColorFull sprawia, że okno PROLUX to estetyczny i praktyczny wybór.

Pixel

System PIXEL to wyważone połączenie elegancji, estetyki i funkcjonalności. Industrialny charakter zyskał dzięki zastosowaniu profili bez zaokrągleń oraz ostro zarysowanej listwie przyszybowej. Okno PIXEL to nie tylko wyjątkowy design. Doskonałe parametry izolacji termicznej i akustycznej, większa powierzchnia szyb oraz możliwość wyboru wąskiego słupka ruchomego z symetrycznie umieszczoną klamką centralą sprawiają, że system PIXEL to uniwersalny wybór.

Skontaktuj się z nami

Skonsultuj swój projekt lub zadaj pytanie dotyczące produktu. Jesteśmy do Twojej dyspozycji!


Napisz do nas:

"*" indicates required fields

Drop files here or
Accepted file types: docx, pdf, png, jpg, zip, Max. file size: 32 MB, Max. files: 3.
  Zgody (checkboxy)
  Hidden
  Hidden
  Hidden
  Hidden
  Hidden
  Hidden
  Hidden

  Znajdź najbliższy salon OKNOPLAST

  Idź do pełnej mapy salonów