Rolety

Jak dbać o rolety zewnętrzne?

W domu zawsze jest coś do zrobienia – jeśli akurat posprzątaliśmy, z pewnością coś można naprawić, wymienić na lepsze czy lekko przearanżować. O ile część z tych czynności zależy od naszych upodobań, są i takie, które śmiało można nazwać niezbędnymi – na przykład konserwacja urządzeń mechanicznych. Dziś dowiemy się, jak dbać o rolety zewnętrzne, aby jak najdłużej pracowały bez zarzutu!

Czy rolety zewnętrzne są potrzebne?

Jako trzy główne zalety rolet zewnętrznych podaje się zwykle ochronę przed promieniami słonecznymi latem, zatrzymanie ciepła w mieszkaniu zimą oraz bezpieczeństwo. O ile to ostatnie nie jest wcale sprawą oczywistą, pierwsze dwa punkty to cechy charakterystyczne rolet zewnętrznych.

Szczególnie odczujemy to, jeśli nasze okna wychodzą na południe lub zachód – wówczas latem temperatura w mieszkaniu może sięgać nawet 40 stopni Celsjusza! Rolety skutecznie zapobiegną przedostawaniu się promieni słonecznych. Istnieje nawet możliwość całkowitego zasunięcia lamelek, jednakże w takim przypadku w pokoju zapanują niemal egipskie ciemności. Lepszym rozwiązaniem jest pozostawienie mikrootworów, dzięki którym światło znajdzie drogę do wewnątrz.

Jeśli zaś chodzi o wartość rolet zewnętrznych w ochronie przed włamaniem, sporo zależy od ich typu. Nie każda roleta zewnętrzna jest jednocześnie antywłamaniową! Należy o tym pamiętać, zwłaszcza jeśli mieszkamy na parterze i chcemy, żeby nasze okna posiadały dodatkową warstwę ochrony.

Sprawdź, czym wyróżniają się rolety Oknoplast SOL!

Czyszczenie rolet zewnętrznych

Żeby cieszyć się bezproblemowym funkcjonowaniem rolet zewnętrznych, musimy dbać o nie regularnie, jak o każde inne urządzenie mechaniczne lub elektryczne. Zacznijmy od czyszczenia.

Jeśli Twoje rolety mają napęd elektryczny, w pierwszej kolejności należy wyłączyć je z sieci. Następnym krokiem jest rozwinięcie pancerza w całości oraz sprawdzenie, czy na powierzchni rolet nie znajdują się jakiekolwiek drobinki, które mogłyby go zarysować. W razie potrzeby pozbywamy się ich i przecieramy całą powierzchnię rolet wilgotną, miękką szmatką z odrobiną łagodnego środka czyszczącego. Zarówno zbyt silne detergenty, jak i szorstkie czyściki mogą uszkodzić rolety, dlatego należy bezwzględnie unikać ich stosowania. Teraz pozostaje wytrzeć lamelki na sucho równie delikatną tkaniną.

Masz myjkę ciśnieniową i zastanawiasz się, czy możesz jej użyć do czyszczenia rolet? Tutaj zastrzeżenie jest podobne do poprzednich – rób to delikatnie, a przede wszystkim uważaj na zbyt silny strumień wody. Poza tym nie ma przeciwwskazań.

Może się okazać, że konieczne jest także umycie uszczelek – w takim przypadku zrób to za pomocą wilgotnej ścierki. Pamiętaj, że uszczelki powinno się myć przynajmniej raz do roku, aby zapobiec ich twardnieniu i parceniu, a następnie posmarować środkami do konserwacji. Nadadzą się zarówno preparaty do uszczelek okiennych, jak i samochodowych.

Jak dbać o rolety zewnętrzne?

Oprócz zwykłego czyszczenia konieczne jest w miarę regularne sprawdzenie stanu technicznego mechanizmów. Spokojnie, nie musimy robić tego zbyt często, wystarczy raz na 2-3 lata. Chyba, że wcześniej zaczniemy zauważać problemy z płynnym opuszczaniem czy podnoszeniem rolet.

O rolety zewnętrzne ręczne możemy zadbać sami, czyszcząc poszczególne elementy – linki i paski – w ten sam sposób, co pancerz. Potrzebne będą tylko podstawowe umiejętności manualne.

Jeśli jednak mamy sterowane automatycznie rolety, lepiej będzie skorzystać z pomocy firmy, która zajmuje się profesjonalną konserwacją rolet. Samodzielna próba czyszczenia mechanizmu może zakończyć się usterką.

Wiemy, już jak dbać o rolety zewnętrzne. Pamiętajmy jednak o tym, by robić to regularnie. Z pewnością zaoszczędzi nam to kłopotu i sprawi, że o wiele dłużej będziemy mogli cieszyć się komfortem i bezproblemowym działaniem mechanizmu.

Sprawdź szeroką ofertę rolet zewnętrznych Oknoplast!


Okna Winergetic

Okna Winergetic


Poznaj nasze okna

Jak dbać o rolety zewnętrzne?
Do góry