Home Baza wiedzy Jak dbać o rolety zewnętrzne?

Jak dbać o rolety zewnętrzne?


opublikowane 28 sie 2018

3 minuty

W domu zawsze jest coś do zrobienia – jeśli akurat posprzątaliśmy, z pewnością coś można naprawić, wymienić na lepsze czy lekko przearanżować. O ile część z tych czynności zależy od naszych upodobań, są i takie, które śmiało można nazwać niezbędnymi – na przykład konserwacja urządzeń mechanicznych. Dziś dowiemy się, jak dbać o rolety zewnętrzne, aby jak najdłużej pracowały bez zarzutu!

Czy rolety zewnętrzne są potrzebne?

Jako trzy główne zalety rolet zewnętrznych podaje się zwykle ochronę przed promieniami słonecznymi latem, zatrzymanie ciepła w mieszkaniu zimą oraz bezpieczeństwo. O ile to ostatnie nie jest wcale sprawą oczywistą, pierwsze dwa punkty to cechy charakterystyczne rolet zewnętrznych. Szczególnie odczujemy to, jeśli nasze okna wychodzą na południe lub zachód – wówczas latem temperatura w mieszkaniu może sięgać nawet 40 stopni Celsjusza! Rolety skutecznie zapobiegną przedostawaniu się promieni słonecznych. Istnieje nawet możliwość całkowitego zasunięcia lamelek, jednakże w takim przypadku w pokoju zapanują niemal egipskie ciemności. Lepszym rozwiązaniem jest pozostawienie mikrootworów, dzięki którym światło znajdzie drogę do wewnątrz. Jeśli zaś chodzi o wartość rolet zewnętrznych w ochronie przed włamaniem, sporo zależy od ich typu. Nie każda roleta zewnętrzna jest jednocześnie antywłamaniową! Należy o tym pamiętać, zwłaszcza jeśli mieszkamy na parterze i chcemy, żeby nasze okna posiadały dodatkową warstwę ochrony. Sprawdź, czym wyróżniają się rolety Oknoplast SOL!

Czyszczenie rolet zewnętrznych

Żeby cieszyć się bezproblemowym funkcjonowaniem rolet zewnętrznych, musimy dbać o nie regularnie, jak o każde inne urządzenie mechaniczne lub elektryczne. Zacznijmy od czyszczenia. Jeśli Twoje rolety mają napęd elektryczny, w pierwszej kolejności należy wyłączyć je z sieci. Następnym krokiem jest rozwinięcie pancerza w całości oraz sprawdzenie, czy na powierzchni rolet nie znajdują się jakiekolwiek drobinki, które mogłyby go zarysować. W razie potrzeby pozbywamy się ich i przecieramy całą powierzchnię rolet wilgotną, miękką szmatką z odrobiną łagodnego środka czyszczącego. Zarówno zbyt silne detergenty, jak i szorstkie czyściki mogą uszkodzić rolety, dlatego należy bezwzględnie unikać ich stosowania. Teraz pozostaje wytrzeć lamelki na sucho równie delikatną tkaniną. Masz myjkę ciśnieniową i zastanawiasz się, czy możesz jej użyć do czyszczenia rolet? Tutaj zastrzeżenie jest podobne do poprzednich – rób to delikatnie, a przede wszystkim uważaj na zbyt silny strumień wody. Poza tym nie ma przeciwwskazań. Może się okazać, że konieczne jest także umycie uszczelek – w takim przypadku zrób to za pomocą wilgotnej ścierki. Pamiętaj, że uszczelki powinno się myć przynajmniej raz do roku, aby zapobiec ich twardnieniu i parceniu, a następnie posmarować środkami do konserwacji. Nadadzą się zarówno preparaty do uszczelek okiennych, jak i samochodowych.

Jak dbać o rolety zewnętrzne?

Oprócz zwykłego czyszczenia konieczne jest w miarę regularne sprawdzenie stanu technicznego mechanizmów. Spokojnie, nie musimy robić tego zbyt często, wystarczy raz na 2-3 lata. Chyba, że wcześniej zaczniemy zauważać problemy z płynnym opuszczaniem czy podnoszeniem rolet. O rolety zewnętrzne ręczne możemy zadbać sami, czyszcząc poszczególne elementy – linki i paski – w ten sam sposób, co pancerz. Potrzebne będą tylko podstawowe umiejętności manualne. Jeśli jednak mamy sterowane automatycznie rolety, lepiej będzie skorzystać z pomocy firmy, która zajmuje się profesjonalną konserwacją rolet. Samodzielna próba czyszczenia mechanizmu może zakończyć się usterką. Wiemy, już jak dbać o rolety zewnętrzne. Pamiętajmy jednak o tym, by robić to regularnie. Z pewnością zaoszczędzi nam to kłopotu i sprawi, że o wiele dłużej będziemy mogli cieszyć się komfortem i bezproblemowym działaniem mechanizmu. Sprawdź szeroką ofertę rolet zewnętrznych Oknoplast!

Produkty, które mogą Cię zainteresować:

Pava

System PAVA to nowatorskie okno zaprojektowane z myślą o rosnących potrzebach, takich jak większa energooszczędność i nieprzemijający design. Obniżony profil skrzydła to nawet 10% więcej naturalnego światła we wnętrzu. Dzięki dodatkowej uszczelce w ramie, system PAVA zapewnia skuteczniejszą izolację cieplną i akustyczną. Przełomowa technologia suchego wklejania szyby sprawia, że otwieranie i zamykanie okna przebiega niezwykle płynnie.

Okucia antywyważeniowe
Okucia antywyważeniowe

Bogato doposażone okucia antywłamaniowe skutecznie chronią przed niepowołanym wtargnięciem do Twojego domu. Zastosowanie bezpiecznych i trwałych zaczepów antywłamaniowych w klasie RC1 i RC2 to jeszcze większa ochrona tego, co dla Ciebie najważniejsze.

Roleta Luna Oknoplast
Luna

Roleta zewnętrzna LUNA to optymalne połączenie funkcjonalności, technologii oraz ponadczasowej elegancji. Idealnie dopełnia estetykę budynków wykończonych w różnych stylach. Unikalna konstrukcja systemu zapewnia możliwość osadzenia rolety na profilach poszerzających ramę okienną, co pozwala na wyjątkowo ciepły montaż. Dzięki zastosowaniu w elementach budowy trwałego i odpornego na czynniki atmosferyczne aluminium, roleta LUNA będzie idealnym wyborem do budynków położonych w górach lub nad morzem.

Terra

System rolet zewnętrznych TERRA to uniwersalny wybór dla poszukujących stabilności, prawidłowego funkcjonowania i bezpieczeństwa. Elementy konstrukcyjne rolety TERRA wykonane są z trwałego aluminium, dzięki czemu system zachowa stabilność i prawidłowe funkcjonowanie przez wiele lat. Możliwość zintegrowania rozwiązania z systemem SMART OKNOPLAST to dodatkowe ułatwienie w codzienności i wyższy poziom ochrony Twojego domu.

Skontaktuj się z nami

Skonsultuj swój projekt lub zadaj pytanie dotyczące produktu. Jesteśmy do Twojej dyspozycji!


Napisz do nas:

"*" indicates required fields

Drop files here or
Accepted file types: docx, pdf, png, jpg, zip, Max. file size: 32 MB, Max. files: 3.
  Zgody (checkboxy)
  Hidden
  Hidden
  Hidden
  Hidden
  Hidden
  Hidden
  Hidden

  Znajdź najbliższy salon OKNOPLAST

  Idź do pełnej mapy salonów