Home Baza wiedzy Marzysz o dużych oknach? Sprawdź, na co zwrócić uwagę

Marzysz o dużych oknach? Sprawdź, na co zwrócić uwagę


Okno balkonowe PAVA Oknoplast

opublikowane 27 sty 2023

3 minuty

Wielkoformatowe okna to architektoniczny hit ostatnich sezonów. Nie tylko sprawiają, że budynek wygląda bardziej nowocześnie. Wpuszczają też do wnętrz więcej światła słonecznego. Jeśli szukasz dużych, stabilnych otwieranych okien rozważ system PAVA. Są duże, wyjątkowo ciepłe, ciche, stabilne, trwałe i wygodne w użytkowaniu.

Duże przeszklenia na niemal całą powierzchnię ściany to współcześnie rzeczywistość, a nie odległe marzenie architektów. Wielkoformatowe okna coraz częściej widujemy nie tylko w biurowcach, ale też w nowoczesnych domach jednorodzinnych. Dlaczego? Ich cena na przestrzeni lat zdecydowanie zmalała, dzięki czemu są łatwiej dostępne dla większej grupy inwestorów. Spadek kosztów okien o dużych rozmiarów nie poszedł jednak w parze z obniżeniem właściwości termicznych czy akustycznych. Wręcz przeciwnie! Dziś takie okna w dużym formacie jak PAVA są cieplejsze, stabilniejsze i trwalsze niż kiedykolwiek wcześniej. Jak to możliwe?

Jak było? Standardowa metoda szklenia dużych okien

Standardowo szyby w oknach montuje się w profilu skrzydła okiennego na tzw. wcisk. Pakiet szybowy osadzany jest w takim przypadku na podkładkach ułożonych wzdłuż każdej krawędzi skrzydła. To rozwiązanie sprawdzone, ale nie bez wad.  Szyba montowana na wcisk na podkładkach nie usztywnia okna, ponieważ nie jest z nim trwale zespolona. Przy modelach wielkoformatowych konieczne jest zastosowanie solidnych wzmocnień stalowych. Te niestety dodatkowo obciążają skrzydło okienne. Jest to kłopotliwe nie tylko w związku z komfortem użytkowania na co dzień.

Naprężenia działające m.in. w narożach okien mogą prowadzić do pękania szyb w trakcie transportu, montażu czy nawet później w czasie korzystania z okien. Duże przeszklenia z konwencjonalnym szkleniem nie gwarantują też skutecznej izolacji akustycznej. Dlaczego? Szyba pod wpływem drgań zachowuje się jak membrana i przenosi je do wnętrz pomieszczeń. Problemem jest także występowanie mostków termicznych w miejscu podkładek, a przez to gorsze parametry izolacji termicznej.

Pęknięta szyba - co zrobić?
Zobacz też:

Co zrobić, gdy pęknie szyba w oknie

Jak jest? STV, czyli przełom technologiczny

Rozwiązaniem, które wypiera obecnie w oknach wielkoformatowych szklenie na podkładach jest technologia STV. Nazywana jest ona szkleniem statycznym na sucho lub suchym wklejaniem szyb. Dlaczego „na sucho”? Pakiet szybowy łączony jest trwale z profilem skrzydła okiennego za pomocą specjalnej taśmy klejącej, a nie klejem czy silikonem. Połączenie szyby i skrzydła jest identyczne na całym obwodzie. Dzięki temu szyba staje się elementem konstrukcyjnym okna. Co oznacza to w praktyce? Wyeliminowany zostaje problem z izolacją akustyczną okna, ponieważ usztywniona szyba nie przenosi dźwięków jak w przypadku montażu na podkładkach.

Największą zaletą metody STV, stosowanej w naszych oknach PAVA, jest maksymalne usztywnienie okna. Statyka tafli szyby przenosi się na profile, przez co zwiększa się jej stabilność. Po zastosowaniu dodatkowych wzmocnień stalowych można więc stworzyć okna o zdecydowanie większych rozmiarach niż przy technologii wcisku na podkładkach. Okna z szybami wklejanymi na sucho wytrzymują zdecydowanie większy ciężar skrzydła. Te nie opadają, nie odkształcają się, nie wymagają regulacji i pracują niezwykle płynnie.

Co to jest technologia stv
Zobacz też:

Nowości w oknach – technologia STV

Duży format okien? Sprawdź zalety systemu PAVA

 • Stabilność i sztywność skrzydeł okien nawet w wielkich formatach
 • Brak pęknięć szyb dzięki eliminacji naprężeń punktowych
 • Zniwelowanie opadania, wyginania się i wypaczania skrzydeł pod wpływem własnego ciężaru
 • Korzystny, ponadstandardowy współczynnik przenikania ciepła całego okna
 • Lepsza izolacyjność akustyczna okien
 • Jaśniejsze wnętrza i ich docieplenie zimą promieniami słonecznymi dzięki obniżonym profilom skrzydeł
 • Wyższy poziom bezpieczeństwa antywłamaniowego dzięki wklejeniu szyby na całym obwodzie (brak możliwości wepchnięcia pakietu szybowe do pomieszczenia)
 • Łatwe otwieranie i zamykanie nawet przy bardzo dużym ciężarze skrzydła okiennego
 • Czy duże okna są ciepłe? PAVA zdecydowanie tak!

Plusem technologii STV jest też niwelowanie mostków termicznych, które w konwencjonalnym szkleniu powstają w miejscach zastosowania podkładek. Dzięki temu okna wielkoformatowe z pakietem szybowym montowanym na klejącej taśmie STV są cieplejsze. W naszym nowym systemie okiennym PAVA dodatkowo pakiety szybowe osadzamy głębiej w 6-komorowym profilu skrzydła klasy A o głębokości zabudowy aż 86 mm. W efekcie obniża się wartość liniowego mostka termicznego przy styku szyby i profilu.

Okno PAVA oknoplast. Zobacz video

Elementami, które wpływają pozytywnie na zwiększenie właściwości energooszczędnych modelu PAVA, są także środkowa uszczelka oraz listwa podparapetowa z uszczelką. Współczynnik przenikania ciepła Uw w oknach nowego systemu PAVA to zaledwie 0,76 W/(m²K). Marzysz o wielkich przeszkleniach w swoim domu, ale obawiasz się strat ciepła i wysokich rachunków za ogrzewanie? PAVA to system, który doskonale radzi sobie z izolacją termiczną. Z powodzeniem można go zastosować w projektach, w których przeszklenia zajmować mają niemal całą powierzchnię ściany. Szukasz ciepłych, bezpiecznych, trwałych i cichych okien wielkoformatowych? PAVA to doskonała odpowiedź!

Skontaktuj się z nami

Skonsultuj swój projekt lub zadaj pytanie dotyczące produktu. Jesteśmy do Twojej dyspozycji!


Napisz do nas:

"*" indicates required fields

Drop files here or
Accepted file types: docx, pdf, png, jpg, zip, Max. file size: 32 MB, Max. files: 3.
  Zgody (checkboxy)
  Hidden
  Hidden
  Hidden
  Hidden
  Hidden
  Hidden
  Hidden

  Znajdź najbliższy salon OKNOPLAST

  Idź do pełnej mapy salonów