Home Baza wiedzy Jak chronić duże przeszklenia?

Jak chronić duże przeszklenia?


Odpowiednia ochrona i konserwacja okien, drzwi tarasowych to kluczowy element w zapewnieniu im długiej żywotności. W tym artykule sprawdzamy, w jaki sposób powinniśmy chronić duże przeszklenia, aby służyły nam przez lata. Odpowiemy także na pytanie, jak często powinniśmy dokonywać konserwacji okien wielkogabarytowych.

Odpowiednia pielęgnacja dużych okien

Zacznijmy od kluczowego pytania: jak często powinniśmy czyścić i chronić okna (niezależnie od ich wielkości)? Podstawową formą konserwacji dużych przeszkleń jest ich dokładnie umycie. Choć czynność wydaje się prosta, mamy kilka porad jak cały proces usprawnić.

 • Najlepiej myć okna w ciepłe dni, unikajmy jednak mycia przy silnym słońcu, które sprawia, że woda szybciej wysycha i na powierzchni szkła pojawiają się trudne do usunięcia zacieki.
 • Stosujmy odpowiednie środki czyszczące w zależności od materiału, z jakiego wykonane są okna. Jeśli okna wielkogabarytowe wykonane są z PVC, środek czyszczący nie powinien zawierać agresywnych substancji chemicznych, które mogą uszkodzić ramę.
 • Okna należy także wyregulować, aby skrzydło prawidłowo przylegało do profilu.
 • Szybę czyścimy przy użyciu odpowiedniej ściereczki, najlepiej bez szwów. Doskonale w czyszczeniu powierzchni szklanych sprawdzają się ściereczki z mikrofibry;

Gdy okna zostały już starannie wyczyszczone, pora na konserwację zawiasów. W przypadku okien z dużym pakietem szybowym zawiasy nieustannie pracują, dlatego co najmniej raz w roku powinniśmy je odpowiednio nasmarować. W tym celu najlepiej wykorzystać wazelinę techniczną lub smar na bazie silikonu. Dzięki temu elementy ruchome okna będą pracować bez zarzutu przez kolejne sezony.

W podobny sposób dokonujemy inspekcji i konserwacji uszczelek, szczególnie tych w dolnej części ramy. Należy sprawdzić ogólny stan uszczelki, czy nie powstają na jej powierzchni nierówności, zagniecenia i czy prawidłowo przylega do ramy. Porowate, uszkodzone uszczelki powinniśmy jak najszybciej wymienić (zwłaszcza przed nadejściem sezonu zimowego).

Test białej kartki: sprawdzamy siłę docisku okna

Prostym sposobem na sprawdzenie, czy okno pracuje prawidłowo, jest test z wykorzystaniem zwykłej białej kartki. Wkładamy ją pomiędzy ościeżnicę i skrzydło, a następnie zamykamy okno. Jeśli przy zamkniętym oknie kartkę możemy swobodnie wyjąć, oznacza to, że okno nie jest prawidłowo wyregulowane.

Widocznie więcej światła: duże przeszklenia na co dzień

Ostatnie lata pokazały, jak polski rynek nieruchomości zakochał się w dużych przeszkleniach. Chcemy, aby w naszym domu lub mieszkaniu królowało światło dzienne, które poprawia samopoczucie i pozwala powiększyć optycznie pomieszczenie.

Podstawą systemów okiennych pozwalających na zastosowanie większej ilości szklenia jest odpowiednio smukły profil. Im mniej miejsca zajmuje rama okna, tym więcej mamy miejsca na szklenie. W ten sposób nasz dom lub mieszkanie będzie się wyróżniać na tle tradycyjnie wykorzystywanych rozwiązań. Większa powierzchnia szklenia to także więcej ciepła wprowadzanego do wnętrza.

OKNOPLAST HST Premium


Jeśli posiadamy dom wolnostojący lub w zabudowie szeregowej, możemy pokusić się o zamontowanie przestrzennych drzwi tarasowych HST, które pozwolą maksymalnie wykorzystać przestrzeń, aby stworzyć szerokie wyjście na taras lub do ogrodu. W przypadku drzwi przesuwnych OKNOPLAST HST zyskujemy ogromną powierzchnię szklenia, która wypełni pomieszczenie przyjemnym światłem dnia nawet w okresach pochmurnych i chłodnych.

To, co odróżnia system HST Premium to możliwość stworzenia konstrukcji o szerokości dochodzącej aż do 6,5 m szerokości i wysokości 2,8 m, dając nam ogromne światło przejścia. Specjalistyczny system okuć gwarantuje, że nawet skrzydło o masie dochodzącej do 400 kg będzie poruszało się bez najmniejszego oporu. Dla miłośników domów inteligentnych istnieje także opcja implementacji systemu elektrycznego, który odpowiadać będzie za otwieranie i zamykanie drzwi tarasowych. W zależności od wybranego systemu możemy sterować drzwiami tarasowymi za pomocą przełącznika naściennego, pilota, a nawet smartphone’a. Dzięki automatyzacji procesu mamy gwarancję, że drzwi zawsze będą prawidłowo zamknięte bez zagrożenia dla szyby.

Jak zabezpieczyć okno przed uszkodzeniami mechanicznymi?

Czy możemy dodatkowo zabezpieczyć okna, których pakiet szybowy jest większy, niż ma to miejsce w tradycyjnych systemach PVC? Jednym z najprostszych rozwiązań jest zastosowanie rolet zewnętrznych montowanych we wnęce okiennej. W ten sposób rolety stanowią część muru oraz warstwę zabezpieczającą okna przed uszkodzeniami mechanicznymi (np.: gradem). Na przykładzie rolet zewnętrznych, dostępnych w ofercie OKNOPLAST, możemy stworzyć aranżację okien z roletami dopasowanymi kolorystycznie do pozostałych elementów elewacji domu.

Dla zapewnienia szkleniu maksymalnej ochrony warto również rozważyć wybór pakietu szybowego o zwiększonej odporności na stłuczenia. Pakiety szybowe w klasyfikacji P2 i P4 posiadają wzmocnioną budowę, która utrzymuje szybę na miejscu, nawet gdy na jej powierzchni dojdzie do pęknięcia. Dzięki warstwie folii ochronnej ograniczamy ryzyko skaleczenia się. Są to proste i efektywne sposoby na dodatkowe zabezpieczenie naszych szyb.

Skontaktuj się z nami

Skonsultuj swój projekt lub zadaj pytanie dotyczące produktu. Jesteśmy do Twojej dyspozycji!


Napisz do nas:

"*" indicates required fields

Drop files here or
Accepted file types: docx, pdf, png, jpg, zip, Max. file size: 32 MB, Max. files: 3.
  Zgody (checkboxy)
  Hidden
  Hidden
  Hidden
  Hidden
  Hidden
  Hidden
  Hidden

  Znajdź najbliższy salon OKNOPLAST

  Idź do pełnej mapy salonów