Home Baza wiedzy 7 wskazówek jak przygotować dom do zimy

7 wskazówek jak przygotować dom do zimy


opublikowane 16 lis 2017

2 minuty

Zima jak co roku zaskakuje kierowców i… nie tylko. Nie dajcie się jej! Warto teraz, jeszcze przed nadejściem najbardziej nielubianej pory roku, zabezpieczyć oraz przygotowywać dom do zimy.  Większość rzeczy można wykonać samodzielnie.

Zacznij od dachu

naprawa dachu

Przed zimą koniecznie należy sprawdzić szczelność dachu. Nie bagatelizujmy nawet najmniejszych nieszczelności. Przy opadach śniegu mogą stać się dużym zagrożeniem. Nieszczelny dach to nie tylko woda kapiąca na głowę, ale także pojawiające się w mieszkaniu wilgoć czy pleśń. W takiej sytuacji koniecznie należy wezwać fachowca. Nieodzowną częścią dachu jest komin. Koniecznie należy go wyczyścić przed uruchomieniem ogrzewania.  Wcześniej należy sprawdzić, czy w środku nie ma ptasiego gniazda. W kwestii komina lepiej zdać się na doświadczenie kominiarza.

Czyszczenie rynien

czyszczenie rynny

Wyczyszczenie rynien jest bardzo ważne. Za pomocą szczotki albo specjalnego przyrządu do czyszczenia rynien należy z nich opróżnić wszystko to, co się w nich przez ostatni czas zebrało. Liście czy gałązki zalegające w rynnach zablokują przepływ wody, w efekcie czego woda zacznie spływać po murze i niszczyć elewację.

Zabezpieczenie okien

wymiana okna

Szczelne okna to szczelny i ciepły dom. Przed zimą warto umyć uszczelki i zabezpieczyć je specjalnym środkiem konserwującym do uszczelek np. samochodowych. Uchroni to okno przez pęknięciem i zamarznięciem. Dodatkowo należy sprawdzić, czy okna są szczelne. Może się zdarzyć, że się rozregulują i będzie trzeba je odpowiednio dokręcić. Zajmie się tym odpowiedni fachowiec.

Kratka wentylacyjna

czyszczenie kratki wentylacyjnej

Kratkę wentylacyjną należy wyczyścić z kurzu oraz pajęczyn. Jeżeli będzie zabrudzona, znacznie ograniczy dopływ powietrza. W przypadku wentylacji mechanicznej trzeba wyczyścić kratkę w czerpni oraz wymienić filtry w rekuperatorze.

Sprawdzenie pieców oraz grzejników

regulacja grzejników

Bez kontroli pieca i instalacji C.O. ani rusz! Koniecznie trzeba wyczyścić piec, a także odpowietrzyć kaloryfery oraz uzupełnić ilość wody w instalacji. Należy również pamiętać o tym, by kaloryfery nie były zbytnio przysłonięte. Grube zasłony czy meble mogą znacznie ograniczać przepływ powietrza, co obniży jakość ogrzewania.

Odłączenie zewnętrznego ujęcia wody

Pamiętajmy, aby przed zimą schować wszystkie urządzania nawadniające z podwórka, np. węże wodne. Należy również zamknąć wszystkie zewnętrzne dopływy wody. Te dwie proste czynności gwarantują bezpieczeństwo nawet w największe mrozy.

Porządek na ogrodzie

Paradoksalnie przed zimą należy zrobić porządek w ogrodzie – wyczyścić i schować grill, kosiarkę oraz meble ogrodowe. Kolejny krok to przygotowanie łopaty od odśnieżania, akcesoriów do odmrażania samochodu, a także przygotowania miejsca na opał. My się zimy nie boimy, a Wy?

Skontaktuj się z nami

Skonsultuj swój projekt lub zadaj pytanie dotyczące produktu. Jesteśmy do Twojej dyspozycji!


Napisz do nas:

"*" indicates required fields

Drop files here or
Accepted file types: docx, pdf, png, jpg, zip, Max. file size: 32 MB, Max. files: 3.
  Zgody (checkboxy)
  Hidden
  Hidden
  Hidden
  Hidden
  Hidden
  Hidden
  Hidden

  Znajdź najbliższy salon OKNOPLAST

  Idź do pełnej mapy salonów